Saç Ekimi

Saç ekimi, tıp alanındaki gelişmeler sayesinde kişilere güvenle uygulanmaktadır. Kişilerin yaşının ilerlemesi ile birlikte saçlarda incelme, kısalma ve dökülmeler görülmektedir. Ancak bu saç problemlerinin altında yatan etkenin yalnızca yaş ile sınırlandırılması pek mümkün değildir. Bu nedenle saç sorunlarının oluşmasında pek çok etken bulunduğunu ifade edebiliriz.

Kadınlarda ve erkeklerde genellikle genetik faktörlerden kaynaklı olarak saç sorunları yaşanabilir. Bu saç sorunlarının başında ise ilk olarak saç dökülmeleri gelmektedir. Nedeni ya da etkeni ne olursa olsun bu sorun, kişilerin sosyal hayatlarını estetik açıdan olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle estetik sorunların önüne geçilmesi için saç ekimi tercihinde bulunmaktadırlar.

sac-ekimi-fiyatlari

sac-ekimi-sonuclari

Saç Ekimi Nedir?

Saç dökülmesi, yenilenmeden farklı ve çok sayılarda saç teli kaybının yaşanmasıdır. Bu sorun belirli bölgelerde kendini göstermekle birlikte çıplak ya da seyrek saçlı bir görünüme sebep olmaktadır. Bu durum hem kadınları hem erkekleri estetik ve duruş açısından olumsuz yönde etkilemektedir. Hormonal ve genetik faktörler nedeni ile dökülen saçlar, üzüntü ve stres kaynaklı da dökülebilmektedir. Çeşitli hastalıklar, beslenme alışkanlıkları, mevsimsel değişiklikler de saç dökülmelerine yol açmaktadır.

Saç ekimi, dökülen saçsız bölgeye başka bir bölgeden saç nakli yapılması olarak kısaca ifade edilebilir. Bu ekim esnasında asıl amaç saç kaybının tedavi edilmesidir. Ancak tedavi ve yöntem saç kaybına ve saç kaybının olduğu bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Asıl hedef ise saç dökülmesine neden olan asıl hastalığın tedavi edilmesidir. Vitamin, mineral desteği ve saç dökülmesine yönelik takviye edici ilaçlar ile saç dökülmesinin ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Eğer bu tedavi yöntemi bir sonuç vermiyor ise saç ekimiyle kesin sonuca ulaşılmaktadır.

Saç dökülmelerinde en iyi sonuç veren tedavi, saç ekimi diyebiliriz. Saç ekiminde kullanılan teknikler aracılığı ile saha olarak adlandırılan saçlı bölgelerden sağlıklı saç kökleri alınmaktadır. Bu kökler saçların döküldüğü seyrek ya da çıplak bölgelere transfer edilmektedir. Böylece daha estetik bir görünüm için ilk adım atılmış olmaktadır.

Saç Ekiminde Kullanılan Yöntemler

Saç ekiminde başarı elde eden 2 farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler Follicular Unit Extraction (FUE) ve Follicular Unit Transplantation (FUT) teknikleridir. FUE tekniğinde verici saha olarak kullanılan iki kulak arkasındaki ve üzerindeki saçlı bölgelerden sağlıklı saç kökleri alınmaktadır. Bu işlem esnasında saçlı bölgeden sağlıklı saç köklerinin çıkarılması özel olarak geliştirilmiş olan mikro motorlar kullanılmaktadır. Bu mikro motorlar yardımı ile sağlıklı saç kökleri teker teker dairevi bir biçimde çıkarılarak saçsız deriye transfer edilmektedir/ekilmektedir.

FUT yönteminde ise saç ekimi işlemi iki kulak arkasındaki ve üzerindeki verici sahadan bistüri kullanılarak yani kesi işlemi yapılarak saç köklerinin alınması sağlanmaktadır. Yani sağlıklı saç köklerinin alınması için doku şeridi kesi işlemi ile çıkarılmaktadır. Daha sonrasında ise kesi yapılan bu bölge dikiş atılarak kapatılmaktadır. Bistüri yardımı ile kesilerek alınan doku şeridi ise özel mikroskop altında incelenerek sağlıklı saç kökleri çıkarılmaktadır.

Bu her iki yöntem yalnızca sağlıklı saç köklerinin çıkarılması açısından farklılık içermektedir. Elde edilen greftler yani sağlıklı saç köklerinin transfer işlemleri yani saç ekimi her iki yöntemde de aynıdır. Bu yöntemlerde alınan greftler açılan ince kanallara dikkatli bir şekilde yerleştirilmektedir. Her iki yöntem için de işleme başlamadan önce lokal anestezi uygulaması yapılmaktadır.

Saç Ekiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekiminden sonraki 6 ay içerisinde ekim yapılan sağlıklı köklerin ortalama %80’i oranındaki yeni sağlıklı saçlar transfer edilen bölgelerden kendini göstermeye başlamaktadır. Bu çıkışın ve sağlıklı saçların 0 oranında olması ve uzayarak kendini göstermesi ortalama 1 yılı bulmaktadır. Bu 1 yılın tamamlanmasının ardından ekime ait tüm operasyon izleri de kaybolmaktadır.

Saç ekiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus ön saç çizgisidir. Ön saç çizgisi doğal görünümü çok fazla etkilemektedir. Bu nedenle yüz şekli, ekimin yapılacağı alan, burun ve kaş arasındaki uzaklık gibi detaylara dikkat edilerek ön çizgi belirlenmektedir. Daha sonrasında saç ekimi işlemlerine başlanmaktadır.

Ekim işlemi için açılacak olan kanalların delikleri oldukça önemlidir. Kanal delikleri alınan sağlıklı saç kökleri ile aynı kalınlıkta ve boyutlarının da aynı ölçüde olması gerekmektedir. Kanalların greftlerden kısa olması halinde, kanala yerleştirilen saç köklerinin üst kısımları dış yüzeyde kalmaktadır. Bu durum sonucunda da kökler çevresel etkenlere mazur kalma ve operasyon istenilen sonucu vermemektedir. Ayrıca kanalların ve greftlerin kalınlığının da dikkatli bir şekilde ayarlanması gerekir. Kalınlığın eşit olmaması halinde estetik görünümün doğallığı kaybolmakta ve “çim adam” olarak adlandırılan bir görünüm elde edilmektedir.

 Tepe bölgesinde saç dökülmesi mevcutsa ve o bölgeye bir transfer işlemi yapılacaksa dönüş yerlerine dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Kısaca saç ekiminden daha kalıcı ve doğal bir görünüm elde edilmesi için kanalların boyutlarına, kalınlıklarına, açılarına ve yönlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Tepe kısmındaki transfer işleminde açılara ve yönlere dikkat edilerek hatasız bir şekilde greftlerin yerleştirilmesi bu nedenle oldukça önemlidir. Ayrıca unutmamak gerekir ki bu işlemi yapacak olan hekimin ve tecrübesinin bu işlem için önemi büyüktür. Daha verimli ve başarılı bir sonuç alınabilmesi için alanında uzman bir hekimle çalışılması gerekir.

sac-ekimi-nasil-yapilir

sac-ekimi-sonrasi-sürec

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

  • Çeşitli sebeplerden dolayı saç dökülmesi yaşayan kişiler,
  • 24 yaşını aşmış, genel sağlık durumunda bir problem bulunmayan ve ekim yapılacak saçların alınacağı donör bölgesinin yeterli olduğu kişiler,
  • Yanık sebepli saçlarının tamamen döküldüğü kişiler de saç ekimi işlemi yaptırabilmektedirler.

Erkekler için Lazer Epilasyon hakkında bilgi almak için tıklayın

Bunlar da İlginizi Çekebilir

botoks-uygulamalari

Botoks Uygulamaları

Yüz kaslarının çok fazla çalışmalarından ötürü belli bir yaştan sonra yüz bölgesinde …

Devamını Oku
epilasyon-sonrasi-icin

Epilasyon Sonrası İçin

Güneş ışınlarından güneş koruyucu kremlerle korunmak leke oluşumunu azaltır. Kıl…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?