Burun Estetiği

Burun estetiği son zamanlarda en çok tercih edilen birkaç işlem arasında yer alıyor. Burun şeklinden memnun olmayanların sıklıkla tercih ettiği, kadın veya erkek, yaşlı veya genç fark etmeksizin uygulandığı bir işlem olarak görülüyor. Burun estetiğiyle ilgili merak edilenler arasında doktor seçiminin nasıl yapılacağından, ameliyatın öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenlere kadar geniş bir skala var.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği diğer adıyla rinoplasti, burun şeklini değiştirmek veya düzeltmek için yapılan bir cerrahi işlemdir. Burnun boyutunu, şeklini, açısını ve diğer özelliklerini değiştirerek burnun daha dengeli ve estetik bir görünüm kazanmasını sağlar. Cerrah, burun yapısının şeklini değiştirmek için farklı teknikler kullanabilir. Bu teknikler arasında açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti teknikleri bulunur.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Neden Yapılır?

Burun estetiği amacı, kişinin yüzünde daha uyumlu bir görünüm elde etmesidir. Çeşitli nedenlerden dolayı burun estetiği (rinoplasti) yapılabilir. Bu nedenler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Kişinin burun şekli veya boyutu yüz hatlarına uygun değilse, burun estetiği işlemi estetik amaçlı yapılabilir.
  • Bazı kişiler doğuştan burun şekillerinde deformitelerle doğarlar. Bu durumlar genellikle nefes almada zorluklara ve estetik kaygılara neden olabilir.
  • Yüz veya burun bölgesindeki travmalar, burun yapısını etkileyebilir ve burun şeklinin bozulmasına neden olabilir. Bunun düzelmesi için rinoplastiye başvurulabilir.
  • Burun deliklerinin içindeki veya burun kıkırdaklarındaki problemlerden dolayı solunum problemleri yaşayan kişiler de burun estetiği olabilirler.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Kaç Yaşında Yapılır?

Burun estetiği (rinoplasti) işlemi yapılırken yaş faktörü önemlidir. Genellikle bu işlemi yaptırmak isteyenlerin en az 18 yaşında olmaları önerilir. Bunun nedeni burun gelişiminin genellikle 16-18 yaş arasında tamamlanmasıdır. Eğer burun estetiği doğumsal, travma sonrası veya solunum problemleri gibi tıbbi nedenlerle yapılacaksa, yaşı 18'den daha küçük olan kişilere de yapılabilir. Bu durumda doktor onayı mutlaka gerekmektedir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Kimlere Yapılır?

Burun estetiği (rinoplasti) en çok estetik görüntü oluşması amacıyla yaptırılmak istenen bir işlemdir. Burun görüntüsünden çok haz etmeyen ve genellikle daha küçük burun sahibi olmak isteyenler burun estetiği yaptırırlar.

Burunla ilgili sağlık soruları yaşayanlar da burun estetiği ile bu sorunlarından kurtulabilirler. Burun delikleri çok küçük olup nefes almakta güçlük çekenler bu olaya örnek verilebilir. Bu durumda hem sağlık sorunu çözülür hem de hastanın estetiksel bir isteği var ise o gerçekleşmiş olur.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Kimlere Yapılamaz?

Burun estetiği genel sağlık durumunda problem olan ve cerrahi işlem için uygun olmayan kişilere yapılamaz. Burun estetiği (rinoplasti) işlemi, herkes için uygun olmayabilir. Burun estetiği yapılamayacak kişiler için yaş sınırı da önemlidir. 18 yaş altındaki gençler ve 65 yaş üzeri insanlar burun estetiği için uygun değildir. Hamilelik ve bazı sağlık problemleri burun estetiği için uygun olmayan etmenlerdir.

burun-estetigi-rinoplasti-nedir

burun-estetigi-rinoplasti-kac-yasinda-yapilir

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Nedir?

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı burun yapısındaki şekil, boyut ve fonksiyonel sorunları düzeltmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Burun estetiği ameliyatı genellikle, burnun şeklini değiştirmek, burun ucu veya burun sırtındaki kusurları düzeltmek, burun deliklerini küçültmek veya büyütmek, burun içindeki eğrilikleri düzeltmek veya solunum problemlerini gidermek için yapılır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği yani rinoplasti ameliyatının nasıl yapılacağı hangi çeşidin kullanılacağına bağlı olarak değişir. Genel olarak burun içerisinde veya burun delikleri altından küçük kesiler yapılarak burun kıkırdak ve kemikleri şekillendirilir. Burun kanalları genişletilir. Burun ucuna şekil verilir. Dikişler atılır ve ameliyat bu şekilde sona erer.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı çeşitleri açık ve kapalı rinoplasti olarak ikiye ayrılır. Açık rinoplastide burun derisi kesilerek açılır ve burun kemiğine şekil verilir. Kapalı rinoplastide burun deliklerinden girilerek istenen şekil vermeye çalışılır. Ufak problemlerde kapalı burun ameliyatı tercih edilirken büyük sorunlarda açık burun ameliyatı tercih edilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Burun estetiği ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır. İşlem yaklaşık 2-3 saat sürer ve ameliyat sonrası birkaç gün hastanede kalma ihtiyacı olabilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatında Doktor Seçimi

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı, oldukça hassas bir işlemdir ve doğru şekilde yapılması önemlidir. Hastanın istediği şekle ve özelliklere karar vermesi ve doktoruyla iyi bir iletişimde olması gerekir. Doktorun da önerilerini dikkate alarak hastanın içine sinecek şekilde ameliyat hakkında kesin karar verilmelidir.

burun-estetigi-rinoplasti-ameliyati-ne-kadar-surer

burun-estetigi-rinoplasti-ameliyati-nasil-yapilir

Burun Estetiği (Rinoplasti) Öncesi Hangi Hazırlıklar Yapılır?

Burun estetiği (rinoplasti) öncesi yapılacaklar çok basittir. Sigara ve alkol kullanımı iyileşmeyi yavaşlatan bir özelliği sahip olduğu için ameliyat öncesi bırakmak olumlu sonuç verecektir. Doktorun kontrolünde ilaç kullanımı ve düzenli beslenme önemli olur.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı sonrasında ilk birkaç gün dinlenmek ve başınızı yüksekte tutacak şekilde yastık kullanmak gerekir. Burnun şişmesi veya kanaması bu şekilde önlenir. Ameliyat sonrası verilen ilaçları düzenli kullanmak ve burun çevresine soğuk uygulamak morlukları ve şişliği azaltır.

Burun Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenilmeli?

Burun ameliyatı sonrası sağlıklı ve besleyici yiyecekler tüketmek önemlidir. İyileşme sürecini hızlandırmaya yönelik bir beslenme uygun olacaktır. Protein içeren gıdalar, vitaminler, bol su tüketimi ve az tuzlu besinler burun ameliyatı sonrası beslenme düzeninde bulunmalıdır.

Burun Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı sonrası iyileşme süreci, kişiden kişiye göre değişebilir. Ancak, genellikle ameliyattan sonra hastaların birkaç gün süreyle evde dinlenmeleri ve işe, okula veya normal aktivitelerine geri dönmeden önce birkaç hafta beklemeleri önerilir. Tam iyileşme süreci genellikle 6 aydan 1 yıla kadar sürebilir.

Kapalı Rinoplasti Nedir?

Kapalı rinoplasti burun estetiği ameliyatının bir türüdür. Kapalı rinoplastide, cerrah burun yapısındaki sorunları düzeltmek için burun deliklerinden girer ve burun cildinde kesik yapmaz. Burun cildini kesmeden yapıldığı için, ameliyat sonrası dönemde daha az şişlik ve morluk oluşabilir. Kapalı rinoplasti, burun yapısındaki küçük sorunları düzeltmek için uygun bir seçenektir.

Kapalı Rinoplasti Operasyonlarını Kimler Tercih Etmeli?

Kapalı rinoplasti operasyonlarını tercih etmek için bazı unsurlar bulunur. İşlem sonrası iyileşme sürecinde daha az rahatsızlık yaşamak ve daha kısa sürede iyileşmek isteyenler kapalı rinoplastiyi tercih edebilirler. Kapalı rinoplastide iz görünümü daha az olacağı için hastalar bu seçeneği seçebilirler.

Ameliyatsız Burun Estetiği (Likit Rinoplasti) Nedir?

Ameliyatsız burun estetiği olan likit rinoplasti, basit sorunları düzeltmek için kullanılan geçici bir yöntemdir. Hastanın rahatsız olduğu burun noktasına dolgu enjekte edilerek istenilen görüntüye ulaşılır. Kısa sürede yapılır ve etkisi hemen görülür.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Fiyatları 

Burun estetiği yani rinoplasti fiyatları kişinin burnunda yapmak istediği değişikliğe göre farklılık gösterir. Açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti arasında fark olduğu gibi işlemin ne kadar süreceği, hastanın ameliyatının zor geçip geçmeyeceği de fiyatı etkileyen etkilerdendir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

microdermabrazyon

Microdermabrazyon

Mikrodermabrazyon uygulaması, istenen katmana kadar kat kat cilt yüzeyinin yavaş ve k…

Devamını Oku
lipofilling

Lipofilling

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?