Meme Büyütme

Meme büyütme duruşuna, görüntüsüne önem veren kadınların tercih ettiği estetiksel bir operasyondur. Birçok nedene bağlı olarak yapılan meme büyütme en çok tercih edilen estetik cerrahi işlemidir. Hastanın tercihine ve doktorun önerilerine bağlı olarak meme büyütme ameliyatı sonrasında büyük, dolgun, diri memeler elde edilir.

Meme Büyütme Nedir?

Meme büyütme meme boyutunu artırmak, şeklini düzeltmek veya sıkılaştırmak için yapılan bir cerrahi işlemdir. Meme büyütme, kadınlar arasında popüler bir estetik işlemidir. Bazı kadınlar için kendilerini daha özgüvenli hissetmelerine yardımcı olabilir. Ancak, meme büyütme herkes için uygun olmayabilir ve öncesinde bir doktora danışılması önerilir.

Meme Büyütme Neden Yapılır?

Meme büyütme kişisel nedenlere bağlı olarak yapılabilir ve kişinin fiziksel görünümüne olan memnuniyetini artırmak için bir seçenek olabilir. Bazı kadınlar, genetik veya hormonal nedenlerle yeterli miktarda meme dokusu geliştiremezler ve bu nedenle meme büyütme işlemini tercih edebilirler. Hamilelik veya aşırı kilo kaybı sonrasında meme hacminde azalma yaratabilir. Meme boyutu veya şeklindeki asimetri, bazı kadınların kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olabilir. Bu durumlar meme büyütme nedenleri arasında yer alır.

Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Meme büyütme işlemi silikon protezlerin memeye yerleştirilmesiyle yapılır. Silikon protez seçimi hastanın kilosuna, vücut yapısına bağlı olarak değişir. Hastanın koltuk altından, meme ucundan, meme altından yapılabilecek kesikler ile meme protezleri yerleştirilir.

Kişinin kendi yağ dokusuyla da meme büyütme işlemi yapılabilir. Silikon protez kullanımı daha kolay ve hızlı sonuç alınacak bir yöntem olduğu için daha çok tercih edilir.

 

 

Meme Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Meme büyütme yöntemleri ameliyat ve ameliyat dışı olarak iki şekilde yapılır. Ameliyat haricinde dolgu işlemi yapılarak meme büyütme yapılabilir. Bu yöntem kalıcı olmadığı gibi çok güvenilir de değildir. Memenin içerisine başka bir maddenin enjekte edilmesi tavsiye edilmez.

Meme büyütme ameliyatında silikon protezler kullanılır. Bu protezler jel yapısındadır. Yuvarlak şekilli ve dağılmış yaygın şekilli protezler olarak iki şekildedir. Kişinin vücut yapısına uygunluğuna, hastanın da isteklerine uygun şekilde seçilir.

meme-buyutme-ameliyatinda-hangi-protezler-kullanilmaktadir

meme-buyutme-ameliyati-nedir

İzmir meme büyütme, kadınlar için güzellik ve estetik oldukça önemli bir olgu olduğundan dolayı sıkça talep edilen bir estetik operasyondur. Özellikle son yıllarda güzelleşme uğruna artan estetik operasyonları da kadınların güzelliği ve güzel görünmeye ne denli önem verdiğinin en büyük kanıtı diyebiliriz.

Kadınların arzu ettikleri ölçüde göğüslere sahip olmasını sağlayan yöntem ise Meme Büyütme Operasyonudur. Kadınlar, meme büyütme operasyonu ile istedikleri büyüklükte ve daha dik göğüslere sahip olabilirler.

İzmir meme büyütme ameliyatı hakkında aklınıza takılan sorulara cevap bulacağınız ve detaylı tüm bilgiye sahip olacağınız makalemize gelin hep birlikte göz atalım.

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Küçük göğüse sahip olan kadınların cerrahi işlem altında göğüslerine silikon protez takılma işlemine Meme Büyütme Ameliyatı denmektedir. Meme büyütme operasyonu ile göğüse takılacak olan protezin büyüklüğü hastanın boyu, yapısı, göğüs kafesi ve omuz genişliği gibi önemli kıstaslar göz önüne alınarak belirlenmektedir. Hastanın istediği meme boyutu da dikkate alınarak tıbbi kurallar çerçevesinde başarılı bir ameliyat gerçekleştirmek estetik cerrahlar açısından oldukça önemlidir.

meme-buyutme-nedir

meme-buyutme-ameliyati-hangi-durumlarda-yapilir

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatlarının mutlaka tam teşekküllü bir hastane ortamında yapılması gerekmektedir. Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi Meme büyütme operasyonları da genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Operasyon süresi toplamda 2-3 saat gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Bu süre, meme operasyonu süresinde uygulanan teknik, hastanın yapısı ve cerrahın profesyonelliğine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Silikon protezlerin yerleştirilmesi için koltuk altı, meme altı veya meme başı çevresi bölgelerinden biri tercih edilerek operasyon gerçekleştirilir.

Kimler Meme Büyütme Yaptırabilir?

Göğüs büyütme ameliyatı geçirebilmek için alt yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Bunun en temel sebebi, kişilerin gelişimini tamamen sağlamaları ve memenin son halini alabilmesidir.18 ve 50 yaş üstü kadınlar sağlık durumunda herhangi bir olumsuzluk olmadığı sürece rahatlıkla meme büyütme operasyonu yaptırabilmektedir. Fakat emziren ya da hamile olan bayanların bu operasyonu olması maalesef mümkün değildir.

Bunun için emzirme sürecinin tamamlanmış ve üzerinden yaklaşık 9 aylık bir süreç geçmiş olması gerekmektedir. Bunun nedeni ise emzirme sonrası göğüslerin son halini alması beklemek olacaktır.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Meme büyütme öncesi elbette ameliyata ön hazırlık olarak birtakım muayene ve tahlillerden geçilmektedir. Cerrah tarafından yapılan göğüs muayenesi, kan tahlilleri, 40 yaş üstü bayanlardan istenen göğüs, ultrasonografi ve mamografi ile ameliyata engel olabilecek herhangi bir rahatsızlığın olup olmadığı detaylı bir şekilde değerlendirilmektedir. Tahlillerin anestezi uzmanı tarafından da onaylanması durumunda meme ameliyatı için hiçbir engel kalmamış olacaktır.

Meme Büyütme Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastanın 1 gece hastanede kalması ve olası komplikasyonlara karşı takip edilmesi gerekmektedir. Ancak hastalar operasyondan 1-2 saat sonra rahatlıkla ayağa kalkıp yürüyebilirler. Bir gün sonra ise taburcu edilip evlerine gönderilirler. Meme büyütme sonrası oluşacak ağrılar ilaçlar ile etkisiz hale getirilmektedir. Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında göğüslerin gergin ve olduğundan büyük görünmesi normal bir durumdur. Bu durum birkaç gün içinde daha yumuşak ve olması gereken boyuta dönüşecektir. Hastaların operasyondan 3-5 gün sonra duş alması önerilir.

Meme estetiğinde oluşan kesi izlerinin geçmesi için doktor tarafından verilen merhemlerin ve bantların düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Kesi izlerinin ten rengine dönmesi ve belli belirsiz bir hal alması ise 1 yıllık süreci kapsamaktadır. İlk 3 ay balensiz yani sporcu sütyeni olarak nitelendirilen sütyenler kullanılmalıdır.

Bunun haricinde göğüs büyütme operasyonu geçiren kişiler rahatlıkla bebek emzirebilmektedir. Takılan silikon protezlerin son kullanma tarihi bulunmamaktadır. Fakat daha sonra protezlerin büyüklüğü konusunda bir değişime gidilecekse takılan protezlerin mutlaka yeni olması gerekmektedir.

meme-buyutme-ameliyati-kac-saat-surer

meme-buyutme-ameliyatinda-iz-kalir-mi

Meme Büyütmede Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatında göğsü büyütebilmek için kullanılan 2 adet yöntem bulunmaktadır. Silikon Protez ve Yağ Enjeksiyonu yöntemi göğüs büyütmede kullanılan yöntemlerdir. Bu iki yöntemden kısaca bahsedecek olursak:

 • Silikon Protez: Meme büyütme operasyonu için en sık karşımıza çıkan yöntem Silikon Protez yöntemidir. Genellikle hastaların birçoğu silikon protezlerin sağlıklı olup olmadığı konusunda endişe duymaktadır. Fakat operasyon sırasında kullanılan silikonlar günlük hayatta birçok üründe kullanıldığından, operasyon sırasında kullanılan silikon protezlerinden hasta sağlığına hiçbir şekilde zarar vermediği, olası bir alerji riskinin de çok nadir olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.
 • Yağ Enjeksiyonu: Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan bir diğer yöntem ise Yağ enjeksiyonudur. Yağ enjeksiyonu yöntemi, çoğunlukla göğüsleri arasında asimetri ve şekil bozukluğu bulunan kişilerin, daha dolgun ve dik göğüslere sahip olması için tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem için hastanın yeterli yağ dokusu bulunan bölgelerinden liposuction yöntemiyle yağ alınır ve birtakım özel işlemlerden geçirilerek hastanın göğüslerine yerleştirilir.

Meme Büyütme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi meme büyütmenin de belli başlı riskleri vardır. Bu riskler şöyledir:

 • Göğüs implantının biçimini bozan skar dokusu
 • Göğüs ağrısı
 • Enfeksiyon
 • Meme ucunda hissizlik
 • İmplant kaçağı

 

 

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme büyütme ameliyatı kişinin meme boyutunu, şeklini değiştirmek, hacim kazandırıp daha dik ve dolgun durmasını sağlamak amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Ameliyat, genellikle meme dokusuna yerleştirilen silikon veya implantlar kullanılarak yapılır. İmplantlar meme dokusu altına veya göğüs kası altına yerleştirilebilir. Bazı durumlarda, vücuttaki başka bir bölgeden alınan yağ dokusu kullanılarak meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı, genellikle hastanın konforu için genel anestezi altında yapılır. Meme altından, meme ucunun çevresinden ve koltuk altından yapılacak kesikler ile yerleştirilecek implant için yer açılır. Daha sonra tercih edilen implant meme dokusunun altına veya kas altına yerleştirilir. Gereken işlem yapıldıktan sonra dikiş atılarak ameliyata son verilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Meme büyütme ameliyatı yaklaşık 1-1,5 saat arasında sürebilir. Hastanın iyileşme süresi, ameliyatın ne kadar büyük olduğuna, kesi yerinin nerede olduğuna ve hastanın vücut tipine bağlı olarak değişebilir.

Meme Büyütme Ameliyatında Hangi Protezler Kullanılmaktadır?

Meme büyütme ameliyatında kullanılan meme protezleri şekilleri, içerikleri yönünden çeşitlere ayrılır.

Şekillerine göre damla şeklinde ve yuvarlak şeklinde meme protezleri vardır. Damla şeklindeki protezler yağmur damlasına benzer şekilde üst kısmı ince alt kısmı daha geniştir. Yuvarlak şeklinde meme protezi de orta kısmı kalın şekildedir.

İçeriklerine göre de silikon ve serum fizyolojik yani tuzlu su içerikli meme protezleri vardır. Tuzlu su içeren protezler memeye alınacak sert bir darbe sonrası sızdırma yapabilir. Meme için herhangi bir sorun oluşmasa da protez değiştirme olasılığı yüksek kalır. Bu yüzden silikon içerikli protezler daha çok tercih edilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gereken şey hastanın ameliyata uygun olup olmadığıdır. Meme boyutu kişinin vücuduna uygun şekilde tasarlanmalıdır. Her iki memenin boyutu aynı olmalı ve vücudun taşıyabileceği şekilde yapılmalıdır. Meme büyütme ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gereken en önemli şey ameliyat sonrasında memenin doğal durmasının sağlanmasıdır.

Bunların dışında doktorun önerileri dahilinde sigara içmeyi bırakabilir, ağır sporlardan kaçınabilirsiniz. Ameliyattan belli bir saat öncesinde besin tüketimi de sınırlandırılmalı ve birkaç ilaç kullanımına dikkat etmelisiniz.

Kimler Meme Büyütme Ameliyatı Yaptırabilir?

Meme büyütme ameliyatı meme şeklinden, boyutundan rahatsız olan, iki meme arasında fark olan, hamilelik sonucu memelerinde deforme yaşıyan kadınların yaptırabileceği bir ameliyattır. Herkes için meme ameliyatı uygun olmayabilir. Bu durumda doktor onayı almak gerekir.

Kimler Meme Büyütme Ameliyatı Yaptıramaz?

Meme büyütme ameliyatı yapmak bazı durumlarda uygun olmayabilir. Hamilelik veya emzirme döneminde meme büyütme ameliyatı yapmak önerilmez. Bu dönemde, meme dokusu ve şekli doğal olarak değişebilir ve ameliyat sonrası sonuçlar tahmin edilemez olabilir. Ciddi bir enfeksiyon varsa, meme büyütme ameliyatı yapılmaz. Enfeksiyon, ameliyat sonrası iyileşmeyi engelleyebilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kanama bozuklukları, bağışıklık sistemi problemleri veya kalp sorunları gibi durumlar ameliyatı riske sokabileceği için bu sorunlara sahip kişiler meme büyütme ameliyatı yaptıramaz.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastaların meme implantlarını veya kesileri korumak için özel bir sütyen giymeleri gerekebilir. Ayrıca hastaların ağrı, şişme ve morarma gibi yan etkiler yaşayabileceği ve ameliyat sonrası birkaç gün dinlenmeleri gerekebileceği unutulmamalıdır. Düzenli doktor kontrolü yaptırmak ve önerilerin dışına çıkmamak, meme büyütme ameliyatı sonrasında herhangi bir kötü sonuç doğurmayı engelleyecektir. Sırt üstü haricinde bir pozisyonda uyumamak gerekir.

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları 2023

Meme büyütme ameliyatı fiyatları 2023 yılında ne kadar olduğu hastalar tarafından dikkat çeken bir konudur. Meme büyütme ameliyatı fiyatları hastaya yerleştirilecek protez türüne, memenin özelliklerine, doktorun deneyimine göre değişir. Doktor muayenesinde fiyat hakkında bilgi alınabilir.

Meme Büyütmede Kullanılan Protezler Kanser Yapar mı?

Yapılan araştırmalar sonucunda meme büyütme ameliyatlarında kullanılan protezlerin doğrudan kanserle ilişkisi kanıtlanmamıştır. Alanında tecrübeli uzmanların uyguladığı meme büyütme ameliyatlarında tüm risk faktörleri ortadan kaldırılmakta ve güvenilir bir operasyon süreci yaşanmaktadır. Günümüzde modern tıp imkanlarıyla insan vücudu ile uyumlu sağlık teknolojileri ve medikal ürünler üretilmektedir.

Meme Büyütme Sonrasında İz Kalır mı?

Meme büyütme ameliyatı kesi uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Günümüzde ilerleyen tıp teknolojisi sayesinde meme büyütme uygulaması sonrasında minimum düzeyde iz kalmaktadır. Alanında tecrübeli bir cerrahın uyguladığı operasyonlar sonrasında bikini altında kalacak şekilde izler kaybolmaktadır. Söz konusu izler birkaç ay içerisinde görülemeyecek kadar iyileşme gösterebilmektedir.

Meme Büyütme Sonrasında Emzirme Döneminde Problem Yaşanır mı?

Meme büyütme işlemi meme cilt altı dokusunda uygulanmaktadır. Bu nedenle süt kanalları ve süt bezlerine herhangi bir müdahalede bulunulmamaktadır. Bu sayede çoğunlukla meme büyütme ameliyatı olan kişiler emzirme dönemlerinde herhangi bir problem yaşamamaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İşe Dönebilirim?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında iyileşme sürecini kısaltabilecek etkide olan; buz uygulaması yapılması, doktorun verdiği ilaçların eksiksiz bir şekilde kullanılması gibi durumlar uygulandığı zaman oldukça kısa süre içerisinde günlük yaşam koşullarına dönülebilmektedir.

Meme Büyütme Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme büyütme sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Doktor önerilerine uyulmalıdır.
 • Sıklıkla buz kompresi uygulanmalıdır.
 • Ağır kaldırılmamalıdır.
 • Ağır sporlar uygulanmamalıdır.
 • Ameliyat sonrası birkaç ay solaryum, hamam ve sauna gibi ortamlardan kaçınılmalıdır.
 • Sigara kullanılmamalıdır.

Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezler kanser yapar mı?

Kullanılan protezin kalitesi elbette önemlidir. Yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda protezlerin herhangi bir kansere yol açtığı kanıtlanmamıştır.

Meme büyütme ameliyatından sonra emzirmede problem yaşar mıyım?

Yerleştirilen protezler süt kanallarına uzak bir şekilde konumlandırılmaktadır. Böylece emzirme döneminde herhangi bir problem yaşanmamaktadır.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında ameliyat olduğum anlaşılır mı?

Meme büyütme ameliyatı uygulayan doktorun başarısı ve yetkinliği ne kadar yüksek ise doğal bir görünüme kavuşmak da o kadar mümkündür. Aynı zamanda doğal bir görünüm için gerçekçi ölçülerde protezler tercih edilmelidir. 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-diklestirme-operasyonu

Meme Dikleştirme Operasyonu

Kadınların en hassas oldukları konular arasında göğüslerde sarkma, deformasyon ve yum…

Devamını Oku
jinekomasti

Jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerde görülen aşırı meme gelişimine verilen isimdir. Erkeklerde kil…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?