Meme Büyütme

Meme büyütme duruşuna, görüntüsüne önem veren kadınların tercih ettiği estetiksel bir operasyondur. Birçok nedene bağlı olarak yapılan meme büyütme en çok tercih edilen estetik cerrahi işlemidir. Hastanın tercihine ve doktorun önerilerine bağlı olarak meme büyütme ameliyatı sonrasında büyük, dolgun, diri memeler elde edilir.

Meme Büyütme Nedir?

Meme büyütme meme boyutunu artırmak, şeklini düzeltmek veya sıkılaştırmak için yapılan bir cerrahi işlemdir. Meme büyütme, kadınlar arasında popüler bir estetik işlemidir. Bazı kadınlar için kendilerini daha özgüvenli hissetmelerine yardımcı olabilir. Ancak, meme büyütme herkes için uygun olmayabilir ve öncesinde bir doktora danışılması önerilir.

Meme Büyütme Neden Yapılır?

Meme büyütme kişisel nedenlere bağlı olarak yapılabilir ve kişinin fiziksel görünümüne olan memnuniyetini artırmak için bir seçenek olabilir. Bazı kadınlar, genetik veya hormonal nedenlerle yeterli miktarda meme dokusu geliştiremezler ve bu nedenle meme büyütme işlemini tercih edebilirler. Hamilelik veya aşırı kilo kaybı sonrasında meme hacminde azalma yaratabilir. Meme boyutu veya şeklindeki asimetri, bazı kadınların kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olabilir. Bu durumlar meme büyütme nedenleri arasında yer alır.

Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Meme büyütme işlemi silikon protezlerin memeye yerleştirilmesiyle yapılır. Silikon protez seçimi hastanın kilosuna, vücut yapısına bağlı olarak değişir. Hastanın koltuk altından, meme ucundan, meme altından yapılabilecek kesikler ile meme protezleri yerleştirilir.

Kişinin kendi yağ dokusuyla da meme büyütme işlemi yapılabilir. Silikon protez kullanımı daha kolay ve hızlı sonuç alınacak bir yöntem olduğu için daha çok tercih edilir.

Meme Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Meme büyütme yöntemleri ameliyat ve ameliyat dışı olarak iki şekilde yapılır. Ameliyat haricinde dolgu işlemi yapılarak meme büyütme yapılabilir. Bu yöntem kalıcı olmadığı gibi çok güvenilir de değildir. Memenin içerisine başka bir maddenin enjekte edilmesi tavsiye edilmez.

Meme büyütme ameliyatında silikon protezler kullanılır. Bu protezler jel yapısındadır. Yuvarlak şekilli ve dağılmış yaygın şekilli protezler olarak iki şekildedir. Kişinin vücut yapısına uygunluğuna, hastanın da isteklerine uygun şekilde seçilir.

meme-buyutme-ameliyatinda-hangi-protezler-kullanilmaktadir

meme-buyutme-ameliyati-nedir

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme büyütme ameliyatı kişinin meme boyutunu, şeklini değiştirmek, hacim kazandırıp daha dik ve dolgun durmasını sağlamak amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Ameliyat, genellikle meme dokusuna yerleştirilen silikon veya implantlar kullanılarak yapılır. İmplantlar meme dokusu altına veya göğüs kası altına yerleştirilebilir. Bazı durumlarda, vücuttaki başka bir bölgeden alınan yağ dokusu kullanılarak meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı, genellikle hastanın konforu için genel anestezi altında yapılır. Meme altından, meme ucunun çevresinden ve koltuk altından yapılacak kesikler ile yerleştirilecek implant için yer açılır. Daha sonra tercih edilen implant meme dokusunun altına veya kas altına yerleştirilir. Gereken işlem yapıldıktan sonra dikiş atılarak ameliyata son verilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Meme büyütme ameliyatı yaklaşık 1-1,5 saat arasında sürebilir. Hastanın iyileşme süresi, ameliyatın ne kadar büyük olduğuna, kesi yerinin nerede olduğuna ve hastanın vücut tipine bağlı olarak değişebilir.

Meme Büyütme Ameliyatında Hangi Protezler Kullanılmaktadır?

Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezler şekilleri, içerikleri yönünden çeşitlere ayrılır.

Şekillerine göre damla şeklinde ve yuvarlak şeklinde meme protezleri vardır. Damla şeklindeki protezler yağmur damlasına benzer şekilde üst kısmı ince alt kısmı daha geniştir. Yuvarlak şeklinde meme protezi de orta kısmı kalın şekildedir.

İçeriklerine göre de silikon ve serum fizyolojik yani tuzlu su içerikli meme protezleri vardır. Tuzlu su içeren protezler memeye alınacak sert bir darbe sonrası sızdırma yapabilir. Meme için herhangi bir sorun oluşmasa da protez değiştirme olasılığı yüksek kalır. Bu yüzden silikon içerikli protezler daha çok tercih edilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gereken şey hastanın ameliyata uygun olup olmadığıdır. Meme boyutu kişinin vücuduna uygun şekilde tasarlanmalıdır. Her iki memenin boyutu aynı olmalı ve vücudun taşıyabileceği şekilde yapılmalıdır. Meme büyütme ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gereken en önemli şey ameliyat sonrasında memenin doğal durmasının sağlanmasıdır.

Bunların dışında doktorun önerileri dahilinde sigara içmeyi bırakabilir, ağır sporlardan kaçınabilirsiniz. Ameliyattan belli bir saat öncesinde besin tüketimi de sınırlandırılmalı ve birkaç ilaç kullanımına dikkat etmelisiniz.

Kimler Meme Büyütme Ameliyatı Yaptırabilir?

Meme büyütme ameliyatı meme şeklinden, boyutundan rahatsız olan, iki meme arasında fark olan, hamilelik sonucu memelerinde deforme yaşıyan kadınların yaptırabileceği bir ameliyattır. Herkes için meme ameliyatı uygun olmayabilir. Bu durumda doktor onayı almak gerekir.

Kimler Meme Büyütme Ameliyatı Yaptıramaz?

Meme büyütme ameliyatı yapmak bazı durumlarda uygun olmayabilir. Hamilelik veya emzirme döneminde meme büyütme ameliyatı yapmak önerilmez. Bu dönemde, meme dokusu ve şekli doğal olarak değişebilir ve ameliyat sonrası sonuçlar tahmin edilemez olabilir. Ciddi bir enfeksiyon varsa, meme büyütme ameliyatı yapılmaz. Enfeksiyon, ameliyat sonrası iyileşmeyi engelleyebilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kanama bozuklukları, bağışıklık sistemi problemleri veya kalp sorunları gibi durumlar ameliyatı riske sokabileceği için bu sorunlara sahip kişiler meme büyütme ameliyatı yaptıramaz.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastaların meme implantlarını veya kesileri korumak için özel bir sütyen giymeleri gerekebilir. Ayrıca hastaların ağrı, şişme ve morarma gibi yan etkiler yaşayabileceği ve ameliyat sonrası birkaç gün dinlenmeleri gerekebileceği unutulmamalıdır. Düzenli doktor kontrolü yaptırmak ve önerilerin dışına çıkmamak, meme büyütme ameliyatı sonrasında herhangi bir kötü sonuç doğurmayı engelleyecektir. Sırt üstü haricinde bir pozisyonda uyumamak gerekir.

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları 2023

Meme büyütme ameliyatı fiyatları 2023 yılında ne kadar olduğu hastalar tarafından dikkat çeken bir konudur. Meme büyütme ameliyatı fiyatları hastaya yerleştirilecek protez türüne, memenin özelliklerine, doktorun deneyimine göre değişir. Doktor muayenesinde fiyat hakkında bilgi alınabilir.

Meme Büyütmede Kullanılan Protezler Kanser Yapar mı?

Yapılan araştırmalar sonucunda meme büyütme ameliyatlarında kullanılan protezlerin doğrudan kanserle ilişkisi kanıtlanmamıştır. Alanında tecrübeli uzmanların uyguladığı meme büyütme ameliyatlarında tüm risk faktörleri ortadan kaldırılmakta ve güvenilir bir operasyon süreci yaşanmaktadır. Günümüzde modern tıp imkanlarıyla insan vücudu ile uyumlu sağlık teknolojileri ve medikal ürünler üretilmektedir.

Meme Büyütme Sonrasında İz Kalır mı?

Meme büyütme ameliyatı kesi uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Günümüzde ilerleyen tıp teknolojisi sayesinde meme büyütme uygulaması sonrasında minimum düzeyde iz kalmaktadır. Alanında tecrübeli bir cerrahın uyguladığı operasyonlar sonrasında bikini altında kalacak şekilde izler kaybolmaktadır. Söz konusu izler birkaç ay içerisinde görülemeyecek kadar iyileşme gösterebilmektedir.

Meme Büyütme Sonrasında Emzirme Döneminde Problem Yaşanır mı?

Meme büyütme işlemi meme cilt altı dokusunda uygulanmaktadır. Bu nedenle süt kanalları ve süt bezlerine herhangi bir müdahalede bulunulmamaktadır. Bu sayede çoğunlukla meme büyütme ameliyatı olan kişiler emzirme dönemlerinde herhangi bir problem yaşamamaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İşe Dönebilirim?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında iyileşme sürecini kısaltabilecek etkide olan; buz uygulaması yapılması, doktorun verdiği ilaçların eksiksiz bir şekilde kullanılması gibi durumlar uygulandığı zaman oldukça kısa süre içerisinde günlük yaşam koşullarına dönülebilmektedir.

Meme Büyütme Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme büyütme sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Doktor önerilerine uyulmalıdır.
  • Sıklıkla buz kompresi uygulanmalıdır.
  • Ağır kaldırılmamalıdır.
  • Ağır sporlar uygulanmamalıdır.
  • Ameliyat sonrası birkaç ay solaryum, hamam ve sauna gibi ortamlardan kaçınılmalıdır.
  • Sigara kullanılmamalıdır.

Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezler kanser yapar mı?

Kullanılan protezin kalitesi elbette önemlidir. Yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda protezlerin herhangi bir kansere yol açtığı kanıtlanmamıştır.

Meme büyütme ameliyatından sonra emzirmede problem yaşar mıyım?

Yerleştirilen protezler süt kanallarına uzak bir şekilde konumlandırılmaktadır. Böylece emzirme döneminde herhangi bir problem yaşanmamaktadır.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında ameliyat olduğum anlaşılır mı?

Meme büyütme ameliyatı uygulayan doktorun başarısı ve yetkinliği ne kadar yüksek ise doğal bir görünüme kavuşmak da o kadar mümkündür. Aynı zamanda doğal bir görünüm için gerçekçi ölçülerde protezler tercih edilmelidir. 

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-diklestirme

Meme Dikleştirme

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku
jinekomasti-nedir

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkeklerde meme büyümesi anlamına gelir. Jinekomasti, erkeklerde normald…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?