Meme Küçültme

Meme küçültme büyük memelere sahip kadınların yaşadıkları yorucu zamanları geride bırakmak istedikleri için tercih ettikleri cerrahi yöntemdir. Büyük memeler sırt ağrısı, duruş bozukluğu açısından olumsuzluklar yaşatabilir. Bu sorunları meme küçültme ile ortadan kaldırmak mümkündür.

Meme Küçültme Nedir?

Meme küçültme kadınların meme boyutunu azaltmak için yapılan bir estetik cerrahi işlemidir. Meme küçültme, meme dokusunun çıkarılması veya yeniden şekillendirilmesi yoluyla gerçekleştirilir. Kadınların büyük memelerinin neden olduğu fiziksel rahatsızlıkların giderilmesi için kullanılan bir yöntemdir.

Meme Küçültme Neden Yapılır?

Meme küçültme işlemi, büyük memelerin vücutta yarattığı sırt, boyun, omuz ağrısı, cilt tahrişi, solunum zorluğu ve postür bozukluğunu ortadan kaldırmak için yapılan estetik bir işlemdir. Büyük memeler kadınların sağlığını ve yaşam kalitesini etkileyebilir. Meme küçültme ameliyatı, bu fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkları hafifletmek ve kadınların yaşam kalitesini artırmak için yapılır. Meme küçültme ameliyatı her kadın için uygun olmayabilir, doktorunuza bu konuda danışmanız gerekecektir.

Meme Küçültme Nasıl Yapılır?

Meme küçültme genel anestezi uygulanarak yapılır. Memede istenmeyen dokuların çıkartıldığı ve memenin yeniden şekillendirildiği bir işlemdir. Meme başının etrafından, meme altından ve bu ikisi arasındaki noktalardan kesiler yapılarak yağ dokusu çıkartılır. Küçülen memeye uygun şekillendirme ve sıkılaştırma işlemi yapılır. Meme küçültme işlemi ile hasta büyük memenin getirdiği ağrılardan kurtulur, sağlıklı bir hayata kavuşur.

Meme Küçültme Yöntemleri Nelerdir?

Meme küçültme yöntemleri arasında cerrahi tekniğin başarılı sonuç verdiği bir gerçektir. Ameliyat içerisinde kendi teknikleri bulunur. İstenilen meme boyutuna ulaşmak için meme küçültme ameliyatında belirli ölçülerle kesiler yapılır. Hastanın meme büyüklüğüne göre planlama yapılır. Meme küçültme ameliyatında istenmeyen meme dokusu alındıktan sonra şekillendirme işlemi yapılır. Meme dikleştirme yöntemini içinde barındıran meme küçültme ameliyatıyla daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz.

meme-kucultme-neden-yapilir

meme-kucultme-nasil-yapilir

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme küçültme ameliyatı, büyük memelerin küçültülmesi amaçlanarak yapılan cerrahi bir işlemdir. Meme küçültme ameliyatında gereksiz meme dokusu çıkartılır ve memeye şekil verilir. Meme küçültme ameliyatı ile hasta istediği meme boyutuna kavuşmuş olur. Meme küçültme ameliyatı ile daha estetik bir görünüme sahip olur ve ağrılardan, tahrişlerden kurtulursunuz.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı ilk olarak anestezi uygulaması ile başlar. Meme dokusunun çıkarılması ve yeniden şekillendirilmesi için gereken yerlerden kesiler yapılır. Küçültme işlemi için gereksiz görülen meme dokusu çıkartılır. Şekillendirme yapılarak meme başının yeni konumu ayarlanır. Meme küçültme ameliyatı sonrası hastanın meme bölgesi bir bandaj ve özel bir sütyen ile desteklenir.

Meme Küçültme Ameliyatı Süresi Ne Kadardır?

Meme küçültme ameliyatı süresi 2-4 saat arasında değişebilir. Ameliyat sonrasında hastalar genelde birkaç gün içinde iyileşirler ve normal aktivitelere geri dönebilirler. Ancak tam iyileşme süreci birkaç hafta sürebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı teknikleri belirlemede memenin boyutu, meme dokusu, cildin yapısı önemlidir. Lolipop kesi yöntemi meme başının çevresinde ve meme altında yapılan dairesel kesilerle gerçekleştirilir. Ters T kesi yöntemi de memenin alt kısmından ters t harfi gibi kesi yapılır. Fazla olan meme dokusu bu şekilde çıkartılır.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı, tıpkı diğer cerrahi işlemler gibi bazı riskler taşır. Enfeksiyon oluşumu, kanama riski, anesteziye bağlı komplikasyonlar görülebilir. İyi yapılmayan ameliyatlarda meme ucu veya çevresinde duyu kaybı olabilir. Ameliyat sırasında emzirme kanallarına dikkat edilmez ise bununla ilgili sorun oluşabilir.

Bu risklerin varlığı her ameliyatı etkilemez. Çok nadir görülür, ameliyat öncesi ve sonrası doktorunuzun önerilerine uymanız ve düzenli kontroller yaptırmanız riskleri azaltacaktır.

meme-kucultme-ameliyatindan-sonra-iz-kalir-mi

meme-kucultme-ameliyati-nedir

Meme Küçültme Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Meme küçültme ameliyatından önce genel bir sağlık kontrolü yapılmalıdır. Memenin ameliyattan sonra nasıl bir şekil alacağı doktor ile konuşulmalıdır. Meme küçültme ameliyatından önce ultrason ve mamografi de gerçekleştirilmesi gereken işlemler arasındadır.

Meme küçültme bir cerrahi işlemdir ve ameliyat sonrası memede mutlaka iz kalır. Bu yüzden eğer memeniz gerçekten çok sarkıyor ve olumsuz sonuçlar doğuruyorsa bu ameliyatı yaptırabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Meme küçültme ameliyatından sonra doktorun önerilerine uymak ve dikkatli olmak gerekir. İlaçları zamanında almak, yaranın bakımını aksatmamak, destekli özel bir sütyen kullanmak gerekir. Sigara ve alkol, iyileşme sürecini etkileyecektir. Düzenli kontrole gitmek de iyileşme sürecine katkıda bulunur.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Meme küçültme ameliyatından sonra iz kalması gayet normaldir. Vücudumuzun ikinci cilt katmanında uygulanacak her işlem ciltte iz bırakır. Estetik cerrahi izlerin en aza indirilmesini amaçlar.

Ameliyat sonrası izlerin büyüklüğü ve belirginliği, hastanın cilt tipine, ameliyatın nasıl yapıldığına göre değişebilir. Ameliyattan hemen sonra izler daha belirgin olsa da zamanla silik bir görüntüye evrilir. Doktorunuzun verdiği önerilere dikkat eder ve izlerin daha azalması için günlük bakımlar uygularsanız, olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2023

Meme küçültme ameliyatı fiyatları 2023; memenin büyüklüğüne, ne kadar sarktığına, hastanın yaş ve kilosuna göre değişmektedir. Doktor muayenesi ile kendinize özel verilecek fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-estetigi-nedir

Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiği kendi içerisinde birçok işlemi barındıran, özetle memenin istenilen boy…

Devamını Oku
meme-diklestirme

Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme; meme sarkması problemi yaşayan kadınların başvurabileceği, memeyi d…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?