Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme; meme sarkması problemi yaşayan kadınların başvurabileceği, memeyi dikleştirmek için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Memesinde yaşlanma, emzirme, genetik kaynaklı olarak sarkma problemi görülen kadınlar için; cerrahi yöntemle dikleştirme işlemi uygulanabilir. Meme dikleştirme ile kadınlar istenen meme görüntüsüne sahip olabilir, sarkmadan kaynaklı yaşanan ağırlık hissinden kurtulabilirler.

Meme Sarkması Neden Olur?

Meme sarkması birçok nedene dayalı olabilir. Yaş almakla birlikte görülen hormonsal değişiklikler, meme dokusunda azalmaya yol açabilir. Bununla birlikte memede sarkma meydana gelir. Bir diğer neden emzirme olabilir. Emzirme döneminde memeler süt dolarak büyür ve emzirdikten sonra içi boşalır. Yer çekimi ile birlikte, memelerde sarkma görülebilir. Bazen de doğuştan gelen bir özellik olarak memeyi taşıyan meme bağları zayıf olabilir. Bu nedenle erken yaşlarda meme sarkması başlayabilir. Sıkı sık kilo alıp vermek de bu bağları zorlayabilir. Askısız sütyen kullanmak kimi insanlar için sarkmaya eşlik edecek bir durum olabilir.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme; cerrahi yöntemler ile kadınlardaki sarkık memelerin daha dik ve güzel, istenen görünüme kavuşması amacıyla yapılan işlemdir. Bu cerrahi operasyona “mastopeksi” adı verilir. Operasyondan önce detaylı incelemeler, muayeneler gerçekleştirilir. Meme dikleştirme operasyonunda küçük memelere, kendi yağ dokusundan elde edilen yağ dokusu memeye enjekte edilerek dikleşme ve hacim verilebilir; büyük memelerden dokular alınarak eşitleme sağlanabilir. Bu şekilde farklı işlemler de bir operasyon içerisinde uygulanabilir.

Meme sarkmasının tedavisi için, cerrahi dışında herhangi bir yöntemle istenen görüntünün elde edilemeyeceği bilinmelidir. Bazı kişiler egzersizler veya diğer birtakım yöntemler ile memenin dikleşmesine yardımcı şeyler olduğunu belirtse de en etkili yöntem meme dikleştirme ameliyatıdır.

Meme Dikleştirme Kimler İçin Uygundur?

Meme dikleştirme ameliyatı için uygun kişiler aynada meme sarkma oranlarına bakarak, işlem için uygun olup olmadıklarını anlayabilirler. Eğer meme uçlarınız, meme katlanma çizgisini geçiyorsa; meme sarkmasından söz edilebilir. Meme uçları tamamen aşağı bakıyorsa, ileri derecede bir durum olduğu söylenebilir. Böyle bir durumda meme dikleştirme işlemi için bir uzmana başvurabilirsiniz.

meme-diklestirme-yontemleri

meme-diklestirme-ameliyat-sureci

Meme Dikleştirme Yöntemleri

Meme dikleştirme yöntemleri olarak cerrahi operasyon ve doğal yöntemler sayılabilir. Doğal yöntemler arasında masaj, egzersiz bulunur. Bu yöntemler ile memeler çok az bir oranda toparlanabilir. Tam olarak meme dikleşmesinin yöntemi cerrahidir. Mastopeksi adı verilen bu cerrahi işlem ile meme dokusu dikleştirilir. Mastopeksi işleminde; birden fazla kombine tedavi uygulanabilir. Meme dikleştirme ameliyatı olmak, kolay bir iyileşme sürecinin ardından hızlı bir şekilde günlük hayata dönüş ve istenilen görünümün elde edilmesi fırsatını sunar.

Meme Dikleştirme Ameliyat Süreci

Meme dikleştirme ameliyatı sürecinde öncelikle belirli testler yapılır. Usg, mamografi gibi yöntemler ile görüntüleme tetkikleri yapılır. Ameliyattan öncesinde dikkat edilmesi gereken durumlar hastaya izah edilir. Ameliyat öncesinde sigarayı bırakmak, ameliyattan sonra da 2 hafta boyunca içmemek, iyileşmenin hızlanmasına yardımcı olur. Aspirin, kan sulandırıcı gibi ilaçlardan kaçınılmalıdır. Bazen meme dikleştirme ameliyatında silikon kullanımı gerekli olabilir. Bazen de fazla derinin çıkartıldığı ameliyat türleri olabilir. Bu ameliyatta sarkan deriden fazla kısım çıkartılır ve meme dokusu şekillendirilir. Meme ucu olması gereken yere taşınarak, ameliyat tamamlanır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı İyileşme Süreci

Meme dikleştirme ameliyatı iyileşme sürecinde, hastanın dikkatli olması gereken durumlar olabilir. Örneğin sigara içmek, hem iyileşme sürecini uzatan hem de yaraların iyileşmesini etkileyen bir durumdur. Meme dikleştirme ameliyatından önce ve sonra belirli bir süre kullanmamak, ameliyatın başarısını etkileyebilir. Ameliyatta kullanılan tekniğe göre, ameliyat sonrasında emzirme sorunu yaşanmayabilir. Hastalar ameliyattan ortalama bir hafta sonra sosyal yaşamlarına dönebilirler.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları

Meme dikleştirme ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak için Op. Dr. Nejdet Şişman ile iletişime geçebilirsiniz. Meme dikleştirme ameliyatı olacak kişinin; meme sarkmasının derecesi, ameliyatın nasıl bir yöntemle yapılacağı, ameliyat sırasında meme küçültme ya da büyütme gibi ek işlemlerin olup olmayacağı ameliyat fiyatlarını belirlemektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

estetik-meme-operasyonlari

Estetik Meme Operasyonları

Meme Estetiği kadınların en önem verdiği organ olan memeye yönelik büyütme,dikle…

Devamını Oku
meme-kucultme-operasyonu

Meme Küçültme Operasyonu

Tıp literatüründe reduction mammaplasty olarak geçen meme küçültme operasyonu, memeni…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?