Estetik Meme Operasyonları

Meme Estetiği, kadınların en önem verdiği organ olan memeye yönelik büyütme, dikleştirme ve küçültme operasyonlarını içerir. Burada her kadının önceliği, hayal ettiği göğüs biçimine kavuşmak ve bu şekli uzun süre muhafaza etmektir. Bu amaçla dünyada meme üzerine onlarca operasyon yöntemi tanımlanmıştır.

Gelişen teknolojik yeniliklere paralel olarak artık meme protezleri, meme büyütme operasyonlarında güvenle kullanılmaktadır. Bu operasyonlar günümüzde hastane koşullarında yaklaşık 45 dakika ile bir saat arasında sürmekte ve hastanın hastanede kalışına gerek olmaksızın aynı gün hastanın evine, sonraki gün de gündelik hayatına dönmesine olanak tanımaktadır. Meme operasyon sonucunun hasta beklentileri ile orantılı olduğunda oldukça yüz güldürücü olduğu bir estetik operasyon olan meme büyütme operasyonu, en erken sonuç alınan ve hekim-hasta mutluluğu açısından en doyurucu operasyonların başındadır. Bu yüzden meme büyütme operasyonları her gün artan miktarda talep görmektedir. Operasyon uygulanırken değişik yerlerden protez yerleştirme söz konusu olabilir.

Günümüzde en sık kullanılan giriş yerleri meme başı, meme altı ve koltuk altı bölgesidir. Koltuk altı bölgesi daha ziyade içi su dolu protezler için tercih edilir. Meme başı ve meme altı bölgesi ise jel dolu protezler için idealdir. Su dolu protezler doğal meme kıvamı vermekten uzak ve zaman içerisinde deflate olasılığından dolayı son yıllarda yerini jel dolu protezlere bırakmıştır. Protezlerin cinsleri kişinin göğüs yapısına göre seçilebilir ve burada kişiye özel alternatif protez seçimi yapılabilir.

Meme Dikleştirme Nedir?

Meme dikleştirme operasyonları, meme dokusunun yeterli olduğu durumlarda ya kendi başına uygulanır ya da meme dokusu yetersiz ise meme protezi ile birlikte uygulanabilir. Bu operasyon da genelde iki saat civarında uygulanır ve hastanede kalmayı gerektirmeyen bir operasyondur. Yine ertesi gün normal yaşama dönüşü mümkün olduğu için hastalara kolaylık sağlamaktadır. Meme dikleştirme operasyonunda önemli husus yeni şekil verilen memenin şeklini uzun süre korumasının sağlanmasıdır. Bu amaçla değişik teknikler geliştirilmiştir. Kişisel tecrübemizde modifiye santral pedikülü internal bra operasyon tekniğini kullanmaktayız. Yine de belirtmek gerekir ki meme dikleştirme operasyonunun teknik ve yöntemi kadar başarıyı etkileyen faktörler arasında; kişilerin cilt yapısı, yaşama biçimleri, çevresel faktörler gibi etkenler de sayılmalıdır.

meme-estetigi-nedir

meme-estetigi-cesitleri-nelerdir

Meme Küçültme Nedir?

Meme küçültme operasyonu ihtiyacı olan hastalarda artık bir estetik operasyondan çok sağlık problemi şeklinde görülmekte ve hastayı çok rahatlatmaktadır. Bu operasyona aday hastalar bazen çok küçük yaşlarda dahi olabilmektedir (juvenil meme hipertrofisi). Genelde hastaların yakınması doğumdan sonra ortaya çıkmakta ve doğumda büyüyen göğüsler bazen taşıması zor bir hal alarak bel ağrısı, boyun ağrısı gibi arızalara da neden olabilmektedir. Operasyon, hastane ortamında yaklaşık iki saat civarında sürmekte ve hasta bir gece hastanede misafir edilmektedir. Operasyondan sonra hastanın gündelik yaşama dönüşü birkaç gün içerisinde gerçekleşmekte ve normal yaşantısını sürdürmeye devam etmektedir. Operasyonda kişisel tercihimiz yine modifiye santral pediküllü internal bra tekniğidir. Bu tekniğin en önemli avantajları şunlardır:

  • Operasyondan sonra oluşan skar dokusunun az olması yani az iz kalması,
  • Meme başı ve altındaki dokular korunduğu için duysal kaybın olmaması ya da az olması,
  • Meme başı ve süt kanal bağlantısı az etkilendiği için olası çocuk doğumlarında emzirmeye olanak tanıması,
  • Simetrik memelerde simetrinin sağlanabilmesi için hareket alanın yaratabilmesi,
  • Erken dönem iyileşme sağlaması ve normal yaşama erken dönüş olarak sayılabilir.

Meme Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme estetiği, cerrahi bir operasyondur. Meme estetiği operasyonu öncesinde cerrah, istenilen meme boyutlarını edebilmesi için kullanacağı implantları hasta ile görüşür. Meme estetiği ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Bazı basit operasyonlarda çok sık olmasa da lokal anestezi kullanılır. Silikon meme operasyonları ve diğer estetik meme ameliyatlarındaki en önemli husus da kesinin memenin hangi bölgesinden atılacağıdır. Bu kesiler genelde şu bölgelere uygulanır:

  • Memenin alt kısmına
  • Koltuk altına
  • Meme başı çevresine

Tercih edilen kesi bölgesi, hastanın anatomisi gibi çeşitli sebeplerle değişkenlik gösterebilir.

Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Genel anestezi ile yapılan göğüs dikleştirme ameliyatı areola çevresinde yapılan kesi, memenin alt bölümlerine kadar ilerletilir. İnsizyon ardından uyulanan işlemler, memenin kaldırılmasını ve yeniden şekillendirilmesini sağlar.

Meme Protezi Dışarıdan Bakıldığında Belli Olur mu?

Kişinin vücut ölçülerine göre normal standartlarda yapılan bir meme protezi dışarıdan bakıldığında belli olmaz. Ancak normal sınırları zorlayan uygulamalarda dışarıdan bakıldığında belli olabilir.

Meme Estetiği Süt Kanallarına Zarar Verir mi?

Yaygın kanının aksine meme büyütme ameliyatı süt vermeye engel değildir. Çünkü ameliyat sırasında süt bezlerine ve süt kanallarını dokunulmaz.

Meme Protezi Hangi Şekilde Olmalıdır?

Meme protezinin şekli, kişinin göğüs kafesinin yapısına, mevcut meme dokusunun miktarına, deri esnekliğine, aktif profesyonel spor yapıp yapmadığına göre seçilebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır mı?

Meme büyütme ve dikleştirme operasyonu da diğer kesi içeren tüm operasyonlar gibi iz bırakmaktadır. Bununla beraber izlerinizin görünürlüğü kişinin kontrol edebileceği ve iyi bakımla azaltabileceği bir durumdur. 

Meme Protezinin Belirli Bir Dayanma Süresi Var mıdır?

Günümüzdeki protezler her yıl yüzde bir oranında artan yırtılma şansı ile on yıldan fazla dayanacak biçimde tasarlanmıştır. Bu sebeple implantlarınız ne kadar eskiyse, yırtılma veya diğer komplikasyon riskiniz o kadar artar.

Kimler Meme Estetiği Yaptırabilir?

Meme estetiği tıbbi bir gereklilik yok ise 18 yaş ve üzerindeki kişilere yapılmaktadır. Göğüslerin gelişimini henüz tamamlanmadığı dönemde meme estetiği yapılması önerilmez.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kalıcı mıdır?

Meme dikleştirme operasyonu, uzun ömürlüdür fakat yer çekimi sebebiyle bir süre sonra ameliyatın etkileri azalabilir.

Meme Estetiği Sonrası Ne Zaman İşe Dönülebilir?

Yorucu bir çalışmayı gerektirmiyorsa (masa başı, ofis işleri gibi) yaklaşık 1 hafta sonra işe dönülebilir.

Meme Dikleştirme Operasyonu Doğumdan Ne Kadar Süre Sonra Yapılabilir?

Doğum sonrasında oluşan deformasyonun giderilmesi için yapılan ameliyatlar emzirmenin sonlandırılmasından en az 6 ay sonra yapılmalıdır.

Meme Protezi Kansere Yol Açar mı?

Silikonun kansere neden olması söz konusu değildir. Meme büyütme ameliyatlarında meme protezi olarak kullanılan maddelerin kanseri etkileme ihtimali yoktur.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

jinekomasti

Jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerde görülen aşırı meme gelişimine verilen isimdir. Erkeklerde kil…

Devamını Oku
meme-estetigi-nedir

Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiği kendi içerisinde birçok işlemi barındıran, özetle memenin istenilen boy…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?