Meme Dikleştirme Operasyonu

Kadınların en hassas oldukları konular arasında göğüslerde sarkma, deformasyon ve yumuşaklık yer almaktadır. Göğüs dokusunun yapısında kas bulunmamaktadır. Tamamen süt ve yağ bezlerinden oluşan bu doku, zaman içerisinde yanlış sutyen kullanımı, emzirme, doğum, yer çekimi, sık kilo alıp verme ve yaşlanma gibi nedenlerden dolayı dik ve diri görünümünü yitirir.

Bu etmenler zaman içerisinde içinin boşalması veya derisinin aşırı bollaşmasına neden olacağından sarkık ve estetik olarak kadınları rahatsız edecek bir hal aldıracaktır. Bu durumlar da kadınların haliyle çözüm arayışına girmesine neden olmaktadır.

Meme dikleştirme, doğum sonrası sarkan meme dokusunun dikleştirilmesi ve dolgunlaştırılmasını hedefleyen bir ameliyattır. Ameliyatın tekniği memenin sarkıklık derecesine göre değişmektedir.

Meme Dikleştirme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme operasyonu kararı almak için öncelikle hastanın ayakta muayene edilmesi gerekir. Muayene esnasında meme bezi miktarı ve meme başı yeri ölçülmektedir. Ölçüm işleminden sonra hastanın beklentileri uzman tarafından değerlendirilir.

Göğüslerdeki sarkmanın hafif miktarda olması durumunda meme bezi miktarı da kabul edilebilir bir düzeyde ise meme bezi altına silikon meme protezi koyulacaktır. Bu sayede meme daha dik ve daha dolgun bir konuma ulaşacaktır. Sarkmanın fazla olduğu durumlarda yine meme bezi miktarı yeterliyse meme küçültme operasyonu yapılırken kullanılan tekniklere benzer şekilde toplama işlemi yapılır. Sarkmanın fazla olması ve meme bezi miktarının yetersiz olması durumlarında memeye toplama yapılmasının yanında silikon protez de konulacaktır. Bu yöntem diğerlerine nazaran zor olup ameliyat esnasında meme derisinde gerçekleştirilecek toparlama oranı ile meme altına koyulacak protezin boyutuna karar verilecektir.

Meme dikleştirme operasyonu, teknik fark etmeksizin genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Kullanılan teknik, ameliyat süresini değiştirmektedir. Fakat ortalama operasyon süresinin 2-4 saat aralığında değiştiğinden bahsedebiliriz.

meme-diklestirme-ameliyati-nedir

meme-diklestirme-ameliyati-nasil-yapilir

Hafif sarkıklığı olan olgularda meme başı normal pozisyonuna taşınır ve meme başı çevresindeki bollaşmış olan fazla deri çıkarılır. Bu teknik uygulandığında sadece meme başı çevresinde halka şeklinde bir ameliyat izi oluşur. Sarkıklık fazla ise ayrıca memenin alt yarısından da bollaşmış derinin çıkarılması gerekir. Bu durumda meme başının çevresindeki ameliyat izine ek olarak meme başından alt kenara doğru dikey olarak uzanan bir iz daha oluşur. Bu uygulamalar ile meme başı normal pozisyonuna taşınıp bollaşmış olan fazla deriler de çıkarılarak meme dik ve diri görünümünü kazanır. Aynı girişim sırasında memeye dolgunluk kazandırmak için silikon protezler de yerleştirilebilir. Meme dikleştirme ameliyatını takip eden yıllarda doğum yapıldığında süt bezleri ve süt kanalları zarar görmemiş olacağı için silikon protez uygulanan olgular da dahil olmak üzere herkes bebeğini emzirebilir.

Göğüs Ameliyatında uygulanan tekniğe bağlı olmaksızın açık tenli ve yara iyileşme fizyolojisi normal olan kişilerde kalan ameliyat izleri çok belirgin değildir. Ancak izlerin belirginliği yine de kişinin yaşına, genetik yapısına ve derinin yapısal özelliklerine göre değişebilir.

Meme estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılır, ortalama süresi 2-3 saattir. Hastanede kalış süresi 1 gündür. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası kişiyi rahatsız edecek derecede ağrı olmaz. Hissedilen ağrı, ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kontrol altına alınabilir. 4-7 gün sonra işe dönülebilir ve uçak yolculuğu yapılabilir. Yapılan ameliyatın etkisinden dolayı memelerde birkaç hafta süren şişlik olabilir. Ameliyat izleri aylar içinde azalır ve belirsiz hale gelir.

Sarkan Memeler Ameliyatsız Düzelir mi?

Sarkma olmamış memelerde meme başı, meme altı katlantı çizgisinin üzerinde yer almaktadır. Hafif meme sarkması olan durumlarda ise meme başı, meme altı katlantı seviyesinde yer almaktadır. Sarkmaların ileri seviyelerde olması halinde meme başı, meme altı katlantı seviyesinin altında yer almaktadır. Kullanılan hiçbir masaj tekniği, cihaz veya krem meme başının yukarı çıkmasına yardımcı olamaz.

Sarkan memelerin ameliyatsız dikleşmesi veya daha güzel bir hale gelmesi mümkün değildir. Çünkü meme sarkması, başka etkenlerin yanı sıra yerçekimiyle alakası bir süreçtir.

Kimler Meme Dikleştirme (Mastopexy) Operasyonu Olabilir?

 • En önemli kriter kan pıhtılaşması sorunu olmayan
 • Bağışıklık sisteminde herhangi bir sorun olmayan
 • Sigara, alkol tüketmeyen
 • Yüksek tansiyon ya da solunum sistemi sorunları olmayan
 • Şeker, astım, kalp yetmezliği gibi yara iyileşmesini olumsuz etkileyecek hastalıkları olmayan

Kişiler meme dikleştirme ameliyatı olabilir. Ameliyattan önce bazı testler yapılarak meme ameliyatına karar verilmelidir.

Memelerin Sarkmasının Nedenleri Nelerdir?

Yaşın ve yerçekiminin etkisiyle göğüs derisi elastikiyetini yitirir ve zaman içerisinde meme sarkmaları meydana gelir. Pek bilinmese de memelerin aşırı büyük olması da meme sarkması nedenleri arasında yer almaktadır. Meme sarkma nedenleri arasında ayrıca doğum ve emzirme, sık kilo alıp verme gibi durumlar da yer almaktadır. Kısaca meme sarkmasının nedenleri:

 • İlerleyen yaşla birlikte memelerde sarkma olur.
 • Ciddi derecede kilo vermek
 • Gebelik sayısı artıkça memelerde sarkmalar meydana gelir
 • Aşırı kilolu ya da obez olmak
 • Memenin büyük olması
 • Bebek emzirmek, gebelik döneminde alınan kilolar meme sarkmasına neden olur.
 • Sigara kullanmak da meme sarkması nedenleri arasında yer alır.

Meme başı ve meme alt çizgisinin arasındaki ilişkiye göre göğüs sarkması hafif, orta, ağır ve yalancı olmak üzere 4 tipte sınıflandırılır.

 • Hafif derece sarkma: Meme başı, göğüs alt çizgisinin 1 cm kadar altına sarktığı durumdur.
 • Orta derece sarkma: Meme başının meme alt çizgisinin 1-3 cm aşağı sarkmasıdır
 • Ağır derece sarkma: Meme başı, meme alt çizgisinin 3 cm ve daha fazla altına sarkmasıdır.
 • Yalancı sarkma: Meme başı, meme alt çizgisinin üzerinde bulunduğu halde göğsün alt kısmında kalan dokuların meme çizgisinin aşağısına doğru sarkmasıdır.

meme-diklestirme-operasyonundan-sonra-iz-kalir-mi

meme-diklestirme-ameliyati-kimler-icin-uygundur

Meme Dikleştirme Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme dikleştirme operasyonu sonrasında cerrah tarafından pansumanların üzeri elastik bandaj kullanılarak kapatılacaktır. Hastanın 1-2 gün boyunca sızlama duyması, kesi çevrelerinde hafif morluklar görülmesi ve memelerin şiş olması normaldir. Yaşanacak ağrılar çok şiddetli olmayacaktır. Şiddetli olmasa da ağrıların önüne geçebilmek için cerrah tarafından reçete edilen ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Göğüs dikleştirme ameliyatının üzerinden birkaç gün geçtikten sonra bandajlar çıkarılacak ve bandajların yerine destekleyici sütyenler kullanmanız tavsiye edilecektir. Destekleyici sütyenlerin ortalama olarak 3-4 hafta kullanılması gerekmektedir. Operasyonun ardından 1-2 hafta içerisinde dikişleriniz alınacaktır.

Meme derisinin operasyon sonrasında aşırı kuruması durumunda gün içerisinde nemlendirici kullanmanız tavsiye edilebilir. Nemlendiricinin dikişlerinizin üzerine sürülmemesi önemlidir. Meme başı ve meme derisinde yaşanabilecek olası his kaybı nedeni ameliyat sonrasında oluşan şişmedir. Şişlik azaldıkça his kaybı azalacak ve ortalama 6 hafta içerisinde kaybolacaktır. Bazı hastalarda his kaybının 1 yıl kadar sürebildiği ve hatta kalıcı dahi olabildiği unutulmamalıdır.

Meme Dikleştirme Operasyonu Sonrası Emzirme

Meme dikleştirme ameliyatı esnasında meme dokusu şekillendirilir, göğse form ve projeksiyon kazandırılır. Ayrıca fazla meme cildi alınır. Meme ameliyatında, meme başı ve meme dokusu arasındaki bağlantılar kesilmez ve meme dikleştirme ameliyatı sonrasında emzirme sorunu yaşanmaz.

Meme dikleştirme operasyonu sonrasında süt verme fonksiyonu memenin sarkıklık miktarına ve operasyonda seçilen tekniğe göre değişiklik gösterse de genellikle emzirme fonksiyonun korunması beklenmektedir.

Meme Dikleştirme Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Meme dikleştirme ameliyatından sonra hasta her ne kadar ameliyat sonrasında kısa sürede ayağa kalkıyor olsa da iyileşmenin aşamalı bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Hastanın iş hayatına başlama süreci kendisini nasıl hissettiğine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Hasta meme dikleştirme operasyonu sonrasında 3-4 hafta boyunca başının üzerine bir şey kaldırma gibi hareketlerden uzak durmalıdır. Beklemediğiniz bir belirti ile karşılaşmanız durumunda cerrahınızı çekinmeden, vakit kaybetmeden aramanız gerekmektedir.

Ara vermiş olduğunuz gündelik yaşantınıza dönüş süreniz ve dikkat etmeniz gereken hususlarla ilgili doktorunuz gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır. Zorlayıcı spor aktivitelerinden minimum 1 ay, cinsel ilişkiden ise 1-2 hafta kaçınmalısınız. Kişi gündelik aktivitelerine yavaş yavaş dönmelidir. Hasta, duş almak konusunda acele etmemelidir. Göğüsteki kesilerin henüz iyileşmeden su ile teması mikrop kapmasına, enfeksiyonlara yol açabilir. Doktorunuzun görüşlerini de dikkate alarak göğüs üzerindeki bandajlar ve dikişlerin alınması sonrasında büyük ihtimalle duş almanız konusunda sıkıntı olmayacaktır.

Meme dikleştirme operasyonu sonrası güneşlenmek konusunda da insanların merak ettiği detaylar bulunmaktadır. Güneş ışınları ve solaryum, operasyon esnasında oluşturulan kesiler nedeniyle ortaya çıkan izlerin iyileşme sürecini geciktirecektir. İzlerin iyileştirme sürecini geciktirmelerinin haricinde izlerin daha belirgin bir hal almasına ve kahverengi lekeler haline gelmesine de neden olduğundan kesilerin mümkün oldukça güneş görmemesi gerekmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 

Meme dikleştirme ameliyatında süt bezleri zarar görür mü?

Göğüs dikleştirme ameliyatında meme başı ve meme dokusu bağlantıları kesilmeden memeye şekil verilir ve hiçbir süt kanalına zarar gelmez. Meme dikleştirme operasyonu sonrası herhangi bir süt verme zorluğu yaşanmaz. Çünkü bu ameliyatta sadece meme derisi alınır. Meme bezine ve süt kanallarına zarar gelmez.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Spora Ne Zaman Başlanır?

Meme dikleştirme operasyonundan yaklaşık  2 hafta sonra yürüyüş yapılabilir.  Koşu ve diğer egzersizler ise yaklaşık 1 ay istirahatten sonra mümkün olabilmektedir.

Kimler Meme Dikleştirme Operasyonu Yaptırabilir?

Meme dikleştirme ameliyatı memelerinde sarkma olan, gögüs bölgesinde fazla derisi bulunan kişilere doktor onayı ile yapılabilir.

Göğüslerde Sarkıklık Olduğunu Nasıl Anlarız?

Estetik meme görünümünde meme ucunun konumu, göğsün alt çizgisinin göğüs duvarıyla birleştiği sınırdan ortalama 5 santimetre yukarıda olmalıdır. Eğer meme başı, göğsün alt çizgisinde ya da daha aşağıda ise meme sarkması olduğu söylenebilir.

Göğüslerde Sarkma Neden Olur?

Yüksek kilo kayıpları, obezite, meme hacminin büyük olması yani sütyen kup ölçüsünün büyük olması, çok fazla doğum ve emzirme süreci sarkmaların başlıca sebepleri arasında sayılabilir.

Operasyon Sırasında Lokal Anestezi mi Uygulanır?

Meme büyütme ameliyatı sırasında bölgesel yani lokal anestezi kullanılmaz kişiye genel anestezi uygulanmaktadır.

Meme Dikleştirme Operasyonu İçin Belli Bir Mevsim Var mıdır?

Meme dikleştirme gibi estetik cerrahi operasyonları günümüzde  gelişmiş yöntemlerle gerçekleştirildiği için her mevsimde yapılabilmektedir.

Doğum Sonrası Meme Dikleştirme Operasyonu Olabilir mi?

Doğumdan ve emzirme döneminden sonra  meme estetiğine başvurmak için 6 ay kadar beklenilmesi önerilir. Bunun sebebi ise bu süreçte kadındaki hormonal değişimler ve dolayısı ile meme dokusundaki değişimlerin devam ediyor olmasıdır.

Meme dikleştirme ameliyatında süt bezleri zarar görür mü?

Göğüs dikleştirme ameliyatında meme başı ve meme dokusu bağlantıları kesilmeden memeye şekil verilir ve hiçbir süt kanalına zarar gelmez.

Silikon protez ile sarkmış göğüsler dikleşir mi?

Silikon protezler, memeye hacim vermesi için tasarlanmıştır. Sarkmayı değil hacim sorununu çözmek için kullanılır. Ancak hafif de olsa sarkma görüntüsünü azaltırlar. Eğer sarkmanın derecesi çok yüksek değilse silikon protezle elde edilen görüntü kişiyi memnun eder.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesinde Neler Yapmak Gerekir?

Operasyon öncesinde yapılması gereken mamografi ve ultrason gibi tetkikleri son güne bırakmadan yaptırın.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında Neler Yaşanır?

Göğüs dikleştirme ameliyatından ardından göğüslerde karıncalanma ya da yanma hissi olabilir. Bu ameliyat, sonraki süreçte göğüslerdeki sinirlerin iyileşmesine bağlı şekilde ortaya çıkabilir. Öte yandan bölgedeki deride ve meme başı bölgesinde uyuşma yaşanması normaldir.

Meme Dikleştirme Ameliyatlarında His Kaybı Oluşur mu?

Ameliyat sonrasında geçici his kayıpları olabilir. Kalıcı his kaybı yaşanması beklenmez. Ameliyattan birkaç ay sonra meme uçları eski duyarlılık seviyesine döner.

Meme Dikleştirme Ameliyatının Meme Kanseri ile Bir ilişkisi Var mı?

Meme dikleştirme ameliyatı ile meme kanserinin herhangi bir bağı yoktur. Küçültme ile birlikte yapılırsa meme kanseri riskini belirgin bir şekilde düşürür.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Ne Tür Sorunlar Yaşanabilir?

Meme dikleştirme operasyonu sırasında sonrasında kanama ya da hematom yani doku içerisinde kan birikmesi gibi durumlar meydana gelebilir. Öte yandan bununla birlikte her cerrahi operasyonda olduğu gibi enfeksiyon, iltihap, yara açılması ya da dikiş atması gibi komplikasyonlar gerçekleşme riski vardır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonucu Kalıcı mıdır?

Meme dikleştirme işlemi, uzun ömürlüdür ancak etkileri sonsuza kadar kalıcı değildir. Bu operasyonun yaşlanmayı durdurucu bir etkisi olmadığından zamana bağlı şekilde sarkmalar görülebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatında Hangi Anestezi Uygulanır?

Meme Dikleştirme Ameliyatı yapılırken genel anestezi uygulanmaktadır.

Meme Dikleştirme Operasyonu Sonrası İşe Dönüş Ne Zaman Olur?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında işe dönüş yaklaşık 3 ila 7 gündür. Ancak yapılan iş fiziksel efor gerektiriyorsa bu süre uzayabilir.

Meme Dikleştirme Sonrası Sporcu Sütyeni Kaç Hafta Kullanılır?

Göğüs büyütme operasyonundan sonra özel cerrahi sütyen herkese giydirilir. Bu sütyeni hastaların 3-4 hafta giymeleri gerekmektedir.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-kucultme

Meme Küçültme

Meme küçültme büyük memelere sahip kadınların yaşadıkları yorucu zamanları geride bır…

Devamını Oku
meme-buyutme

Meme Büyütme

Meme büyütme duruşuna, görüntüsüne önem veren kadınların tercih ettiği estetiksel bir…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?