Meme Küçültme - Reduction Mamoplasti

Meme küçültme ameliyatı, dış görünüşü güzelleştirmek amacıyla yapılan estetik ameliyatlarından biri gibi algılansa da çoğu zaman estetik değil rekonstrüktif bir ameliyattır.

Büyük ve sarkık memeler, sırt, boyun ağrılarına, kamburluğa ve sütyenin sinirlere baskı yapmasına bağlı olarak uyuşmalara neden olur. Nefes almada zorluk çıkarabilir. Meme altı boşluğunda pişik ve yaralar oluşabilir. Büyük meme, kişinin günlük aktivitesini sınırladığı gibi giysi seçimi konusunda zorluklar yaratır, kadının kendini beğenmemesine sebep olur. Meme küçültme amacıyla yapılacak bir ameliyat, memelere doğal bir görünüm kazandırır, yukarıda bahsettiğimiz sorunlar ortadan kaldırılmış olur, kişinin yaşamı kolaylaşır.

Genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar memelerde büyüklüğe yol açabilir. Aşırı kilo alıp verme, emzirme ve yerçekimi etkisi ile sorun daha da artabilir. Meme dokusunun artması ve buna bağlı büyük meme ergenlikte de görülebilir.

Meme küçültme ameliyatı olmak için bir plastik cerraha başvurmalısınız. İlk muayene de beklentilerinizi, kısacası "neden böyle bir ameliyat düşündüğünüzü" ve "bu ameliyattan ne beklediğinizi" açıkça doktorunuza anlatmalısınız. Muayene sonucunda memelerinizin büyüklüğü ve şekli, derinin durumu, yaşınız, evlilik durumunuz ve çocuk sahibi olup olmadığınız baz alınarak ameliyattın ayrıntıları aktarılır. Ameliyattan önce rutin tetkiklere ek olarak memedeki herhangi bir sorunun olup olmadığını görmek için memenin radyolojik incelemesi (mamografi ve/veya ultrasonografi) yapılmalıdır.

Meme küçültme ameliyatı hastane şartlarında yapılır. Bu ameliyatlar için genel anestezi uygulanır.

Meme Küçültme (Reduction Mamoplasti) Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekil verilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Meme küçültme ameliyatı ortalama 4-5 saat arası sürer. Meme başı etrafında ve meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru 5-6 cm kadar bir iz kalır. Bu izler ilk başlarda belirginken zamanla belli belirsiz hale gelir. Meme ameliyatı sonrası izlerin derecesi, memenin büyüklüğüne, kullanılan ameliyat malzemelerine bağlıdır. Bu şekilde meme başının serbest olarak taşındığı teknikler kullanılır, bu ameliyatın izleri de ters T şeklinde olur.

gogusler-neden-sarkar

kimler-meme-kucultme-ameliyati-olmali

Meme Küçültme Ameliyat Sonrası

Meme estetiği ameliyatından sonra hastanede 1-3 gün civarı kalınır. Ameliyat sonrası ağrı genellikle çok azdır. Kol hareketlerinde engeller olabilir. Memeler üzerine sargı uygulanır veya doğrudan özel korse giydirilir. Genellikle her iki memeye dren adı verilen borular yerleştirilir ve bunlar 24-72 saat içinde çıkarılıp atılır. Dikişler 7-10 gün sonra alınır. Hastaya yaklaşık 4-6 hafta korse giydirilir ve masaj yapması önerilir. Ameliyattan sonra şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve morarma görülebilir. Bunlar kısa süre de kendiliğinden geçer. Hasta 1 hafta sonra normal hayatına dönebilir. Hasta, ameliyattan sonra yaklaşık 3 ay ağır sporlardan uzak durmalıdır. Meme küçültme ameliyatı genel olarak kalıcı sonuç verir, kişinin büyük memeye bağlı şikayetleri ortadan kalkar, kendine güveni artar. Ameliyattan sonra küçültülmüş meme uzun süre dayanıklı olur, ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi, memede hacim artışına ve sarkıklıklara yol açabilir.

Meme Küçültme Ameliyatlarının Riskleri

Meme küçültme ameliyatının bazı riskleri vardır. Meme küçültme ameliyatının riskleri şöyledir:

  • Meme başı ve deri duyarlılığında geçici olarak hissizlik yaşanabilir.
  • Her ameliyat yarası iz bırakarak iyileşir. Bazı hastalar da izler belirsizken bazılarında deri ve derin dokular içinde yara izi oluşur.
  • Meme küçültme ameliyatı, kadının hayatının herhangi bir döneminde meme kanseri gibi hastalıkların gelişmesine sebep olmaz veya bu hastalıkların erken teşhis edilmesini engellemez. Kişi ameliyat sonrası sık sık meme kontrolüne gitmelidir.
  • Meme küçültme ameliyatı olan bazı kadınlar çocuklarını emzirebilir ancak bunu önceden bilmek zor olabilir. Eğer çocuk sahibi olmak ve emzirmek istiyorsanız ameliyat öncesi bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz.

İzsiz meme küçültmek mümkün mü?

Genel olarak mümkün değildir. Sorun sadece meme büyüklüğünde ise ve memelerde sarkma yoksa liposuction ile meme biraz küçültülebilir. Fakat bu küçültme işlemi hem çok sınırlı miktarda olur hem de göğüslerde biraz da olsa sarkmalara neden olur.

Meme Ameliyatları Kaç Yaşında Yapılır?

Kişinin meme küçültme operasyonu geçirebilmesi için 18 yaşını doldurması, yani reşit olması gerekir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Meme küçültme operasyonu sonrası vücutta T şeklinde bir yara izi kalır. Bu iznin süresini azaltmak için birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerle oluşan iz, L veya I formu kadar azaltılabilir. Zamanla izlerin görünürlüğü azalır.

Meme Küçültme Ameliyatı Ağrılı mıdır?

Bu ameliyat meme dokusunun ve yağının alındığı bir işlem olduğundan diğer operasyonlara göre nispeten basittir ve ameliyat genelde 2-3 saat içerisinde yapılır.

Meme Ameliyatı Sonrası Göğüs Ucunda His Kaybı Yaşar mıyım?

Meme estetiği operasyonu sonrası göğüs ucunda ilk başlarda hissizlik oluşması beklenir ancak tamamen his kaybı olması beklenen bir durum değildir. 

Meme Küçültme Ameliyat Sonrası Emzirebilir miyim?

Halk arasında bu operasyon ile süt kanalları zarar göreceğine dair yanlış bir bilgi vardır. Süt kanalları zarar görmez, meme küçültme ameliyatı sonrası, ameliyatı olan kişiler doğum yapıp emzirme yapabilirler.

Meme Küçültme Ameliyatı İçin Doktor Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyim?

Meme küçültme ameliyatının başarılı olmasını etkileyen en önemli faktör doktor seçimidir. Ameliyat ardından yaşanan şikayetlerin son bulması ve memnuniyet açısından doktorla iyice konuşmaya ve iyi araştırma yapmaya dikkat edilmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Tekrar Büyüme ve Sarkma Yaşar mıyım?

Normal şartlarda meme küçültme ameliyatı sonrasında meme dokusu tekrar büyümez. Ancak aşırı kilo alımı olması halinde geride kalan yağ dokusunda bir miktar artış görülebilir.

Meme Küçültme Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Estetik cerrahın emeği karşılığında istediği ücret, branşındaki tecrübesi, başarısı tanınırlığı ve ameliyatta uygulanacak metotlara göre ameliyat için istenen fiyat değişebilmektedir.

Meme Küçültme, Meme Kanseri Açısından Riskli midir?

Göğüs küçültme operasyonunda kanser yapma riski yoktur. Bu estetik ameliyatın yararlarından biri de kanser riskini azaltmasıdır. Meme kanserine sebep olacak dokular, bu ameliyatla azaltılır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Ameliyat İzleri Geçer mi?

Her cerrahi operasyon gibi meme küçültme ameliyatı sonrasında da ameliyat izleri kalabilir. Uygulanan dikiş ve cerrahın başarısı bu konuyu etkileyen faktörlerdendir.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

izmir-meme-buyutme

Meme Büyütme Nedir?

Kadınlar için güzellik ve estetik oldukça önemli bir olgudur. Özellikle son yıllarda …

Devamını Oku
meme-kucultme

Meme Küçültme

Meme küçültme büyük memelere sahip kadınların yaşadıkları yorucu zamanları geride bır…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?