Kepçe Kulak Operasyonu

Kepçe kulak operasyonu, otoplasti olarak da adlandırılan kulağın baş ile yaptığı açıyı düzeltmeye yönelik bir operasyondur. Kepçe kulak, hiçbir sağlık problemine yol açmamaktadır ancak yüzün iki yanında ve göz hizasında konumlanmış olması nedeniyle görünüm açısından hem çocukların hem de yetişkinlerin kabusuna dönüşebilmektedir. Bu anlamda kepçe kulak operasyonunun estetik bir işlem olduğunu söylemek mümkündür. Üstelik kepçe kulak operasyonu, yaygın olarak uygulanan estetik işlemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

cocuklarda-kepce-kulak-ameliyati

kepce-kulak-ameliyati-oncesi-surec

Kepçe Kulak ile Normal Kulak Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kepçe olarak adlandırılan kulak ile normal kulak arasında aslında büyüklük olarak bir fark bulunmamaktadır. Yani kepçe kulağın daha büyük olduğunu düşünmek yanlış bilinen bir algıdan ibarettir. Kepçe kulak rahatsızlığında problem, kıkırdak gelişiminin çok zayıf olmasından ve bu nedenle kulakların olması gerektiği açı ile duramamasından ve içe doğru kıvrılmasından kaynaklanmaktadır. Yani kepçe kulak operasyonu kulağın boyutuna yönelik değil, kıkırdak şekline yönelik bir operasyondur diyebiliriz. Ancak kişide kepçe kulağın yanı sıra büyük kulak problemi varsa kepçe kulak operasyonu esnasında büyük kulaklar da küçültülebilmektedir.

Kepçe Kulak Operasyonunda Doktor Seçimi

Kişinin kendisinde veya çocuğunda kulak şekli ile ilgili bir problem olduğunda, kepçe kulak ameliyatının düşünülmesi gereken bir seçenek olup olmadığı ile ilgili bir uzman görüşü alınması önerilmektedir. Kulak Burun Boğaz uzmanları ve plastik cerrahlar, kulak estetiği alanında uzman kişilerdir. Mutlaka alanında uzman ve deneyimli bir doktora başvurulmalıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi Süreç

  • Ameliyat öncesinde kişinin geçmiş, güncel ve genel sağlık durumu bilgisi doktor tarafından alınmalıdır.
  • Ameliyattan hemen önce kişinin grip olması durumunda mutlaka doktorunu bilgilendirmesi gerekmektedir.
  • Ameliyattan bir gece önce banyo yapılmalıdır.
  • Yetişkin hastalar ameliyattan 1 – 2 hafta kadar önce alkol ve sigara kullanımına ara vermelidirler.

Kepçe kulak ameliyatı öncesinde muayene esnasında, kulakların yapısında normal dışı bir durum tespit edilmesi halinde bunların nasıl ve ne kadarının giderilebileceği ile ilgili cerrah, gerekli bilgilendirmeyi hastalara yapacaktır. Bazen kepçe görünüm tek bir kulakta olsa dahi estetik ve simetrik bir görünüm elde etmek için operasyonun her iki kulağa da uygulanması gerekebilmektedir.

Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak operasyonu özellikle çocuklar için alay konusu olma nedeni ile psikolojik sıkıntılara da yol açabilmektedir. Bu nedenle önemsenmesi gereken bir konudur. Çocukluk döneminde öz güveni sarsacak bu tip olaylar, kişinin yetişkinlik hayatını dahi etkileyebilmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda çocuklarda kepçe kulak operasyonu için en ideal zaman henüz okula başlamadan önceki 5 – 6 yaş aralığıdır.

Kepçe Kulak Operasyonu Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak operasyonu, genel anestezi altında ortalama 1 – 2 saat süren bir ameliyattır. Ameliyat esnasında, kulak arkasından doğal kulak kıvrımı ile eş uzanan bir kesik açılır. Cerrah bu kesikten kıkırdak dokuya ulaşır ve kıkırdak dokusuna kalıcı dikişler vasıtası ile yeniden şekil verir. Bu yeniden şekillendirme ile kulak kepçesi, kafaya yaklaştırılmış olur.

İşlem tamamlandıktan sonra cilt derisi, eriyebilen dikişlerle kapatılır ve kulak çevresine antibiyotikli gazlı bezler ile pansuman yapılır. Aynı işlemlerin iki kulağa da uygulanması ile operasyon sonlandırılır.

Her ameliyatta olduğu gibi kanama ve benzeri birtakım riskler kepçe kulak operasyonunda da mevcuttur. Ancak kulakta ciddi bir damar olmamasından ötürü burada kanamadan kasıt daha çok kan birikmesi şeklindedir. Enfeksiyon ise kulak şeklini bozabilecek bir risk olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bunlar çok nadir görülen komplikasyonlardır. Operasyonun mutlaka tam steril şartlar altında gerçekleştirilmesi gerekir. İşinin ehli cerrahlar tarafından uygun şartlar altında uygulandığı takdirde son derece sorunsuz prosedürlerden biridir.

kepce-kulak-ameliyati-nasil-yapilir

kepce-kulak-ne-gibi-sorunlara-yol-acar

Kepçe Kulak Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kepçe kulak operasyonu sonrasında bilinmesi gereken bazı hususlar şu şekilde olmaktadır:

  • Operasyon sonrasında yapılan pansumanlar tercihen 1 – 2 gün sonra açılır. Gerekli temizliğin yapılmasının ardından pansuman yenilenir.
  • Operasyondan sonra sızlama şeklinde bir ağrı oluşabilir. Doktorun önerdiği basit ağrı kesiciler ile giderilebilmektedir.
  • Bir hafta boyunca kulak üstüne yatılmamalıdır.
  • Operasyondan sonra 6 – 8 hafta süreyle geceleri yatarken kulak bandı takılması gerekebilmektedir.
  • Ameliyattan sonra ciddi bir ağrı ve problem yaşanmaz. Basit bir prosedürdür.
  • Tam bir başarı elde etmek için iyileşme sürecinin iyi ve sorunsuz geçmesi sağlanmalıdır.

Kepçe Kulak Operasyonu Kimler Tarafından Tercih Edilmektedir?

Kepçe kulaklar, saçların uzun olmasından ötürü kadınlar tarafından daha kolay gizlenebilmektedir. Bu nedenle kepçe kulak operasyonuna başvuran erkeklerin sayısının biraz daha fazla olduğu görülmektedir.

Kepçe kulak operasyonu sonrasında özellikle de operasyonun okul çağından önce uygulandığı takdirde çocuk daha kulaklarındaki şekil bozukluğunun farkına bile varmadan bu problem ortadan kalkmış olacaktır. Böylece çok daha mutlu ve özgüvenli bir şekilde okul hayatına adım atma şansına sahip olmuş olunur.

Çocukluğunda bu operasyonu geçirmemiş olan yetişkinler için de geç kalınmış değildir. Kepçe kulak operasyonundan sonra yetişkinleri de kendilerini çok daha beğendikleri ve öz güvenlerinin yerine geldiği bir dönem beklemektedir.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

epilasyon-seans-araliklari

Epilasyon Seans Aralıkları

1. Seans Aralıkları: Yüz Bölgesi: 4 hafta Diğer Bölgeler: 6 - 8 haf…

Devamını Oku
akne-sivilce-izlerinin-tedavisi

Akne (Sivilce) İzlerinin Tedavisi

Akne (sivilce) izleri genellikle ergenlik döneminde oluşan ve iyileşme dönemi sonrası…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?