Kepçe Kulak Estetiği - Otoplasti

Kepçe kulak estetiği, estetik plastik cerrahi branşı kapsamında gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur ve tıp literatüründe otoplasti olarak adlandırılmaktadır. Yüzümüzde bulunan yapılardan biri olan kulaklarımızın görünümü yüz estetiğinin en önemli tamamlayıcısıdır. Yüz açısından görünüş güzelliği, sima içerisindeki organların birbirine uyumlu oranıdır. Organlar arası uyum, oranlı bir şekilde ise birbirleriyle bütünlük içindedir ve estetik uyum sağlanır. Biz estetik cerrahların amacı, güzelliğe ulaşmanızı sağlamaktır. Göze hoş görünen, kişide yaşama sevinci uyandıran operasyonlar estetiğin temel kavramıdır.

Estetik ameliyatlarda biz cerrahların öncelikli görevi doğru planlamadır. İnsan vücudundaki estetik uyumu bozan durumları görebilmek, değerlendirebilmek ve diğer kısımlarla uyumlu hale getirebilmek başlıca amaçtır. Bunu yaparken de doğal görünümü bozmamak gerekir. Kepçe kulak estetiği (Otoplasti) genellikle kepçe kulakları başa daha yaklaştırmak, eksik kıvrımlarını şekillendirmek veya büyük kulakları küçültmek için uygulanmakta ve sonuç olarak görünüş açısından normal bir bütünlük elde edilmektedir.

Kepçe kulak neden olur sorusu, kulakta en sık rastlanan deformitenin kepçe kulak deformitesi olması doğrultusunda açıklanabilmektedir. Kulaktaki bu deformite, kulakların normal sayılan anatomik duruşuna kıyasla ön tarafa doğru olarak açılanması şeklinde görülmektedir. Kulak kepçesindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olması, genellikle temel sebeptir. Kulak gelişimi %80 oranında 6 yaşa kadar tamamlanır. Kepçe kulak estetiğinin bu yaşlarda yapılması özellikle çocuğun ruhsal durumunda oluşabilecek olumsuzlukları önleyebilir. Kepçe kulak veya kulak büyüklüğü olan kişiler çok küçük yaşlardan itibaren çevrelerindeki kişilerin olumsuz etkisi ile bu durumlarından çok etkilenirler ve kulaklarını saklama eğilimindedirler. Bu nedenle kepçe kulak estetiği ameliyatının çocuğun psikolojik sağlığı açısından okul öncesi çağda yapılması önerilmektedir . Ama her yaşta yapılabilir. Yaşı küçük hastalarda genel anestezi gerekirken, erişkinlerde lokal anestezi tercih edilir.

Kepçe Kulak Estetiğinin Faydaları Nelerdir?

  • Kulakların istenilen ölçülere getirilmesini sağlamaktadır.
  • Kişinin öz güvenini yerine getirmektedir.
  • Kişinin sosyal ilişkilerini iyileştirmektedir.

Kepçe Kulak Estetiğinde Anne Babalar Nelere Dikkat Etmeli?

Çocuklarınızda bu durumu saptadığınızda doktorla görüşmenizde büyük yarar vardır. Eğer çocuğunuz okul çağında ise bu durumun çocuğunuzu etkileyip etkilemediğini araştırınız. Çünkü bazen çocuklar bunu dile getirmezler ve kepçe kulak sorunu sıkıntılarını içine atarak bunalıma girmelerine neden olabilir.

kepce-kulak-ameliyati

kepce-kulak-ameliyati-fiyati

Kepçe Kulak Estetik ameliyatı nasıl yapılır?

Kulak estetiği ameliyatı risk taşıyan bir operasyon değildir. Son derece basit ve kolay bir ameliyattır. Estetik cerrahın isteği ile alakalı kulak arkasından veya ön taraftan kulak çukuru içinden girilerek yapılır. İki şekilde de ameliyatın izi fark edilmez. Kulak kepçesinin baş ile yaptığı açı 30-35 derece civarındadır. Bu açı oluşturulur. Kepçe kulak estetiği ameliyatında hastadan fazla kıkırdaklar çıkartılıp kulak küçültülür, kıkırdaklar yumuşatılarak yeniden şekil verilir ve verilen şeklin koruması için içeriden dikişler konur.

Kepçe Kulak Estetiği Sonrası Süreç

Ameliyat sonrası dönemde her iki kulak sıkıca sarılır. İki-üç gün aralıklarla hasta kontrol ve pansuman için çağırılır. Yedinci gün sonunda dikişler alınır. Kepçe kulak estetiği ameliyatından sonra kulakta şişlik ve morarma olabilir, bu durum 1-2 hafta içinde normale döner. Ameliyattan 3 gün sonra işe dönebilir veya uçak yolculuğu yapabilirsiniz.

Sargı açıldıktan sonra birkaç gün süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı ya da kadınların kullandığı saç bandı takılması tavsiye edilir. Saç bandı çok sıkı veya gevşek olmamalıdır. Kulak estetik ameliyatları gerek iz kalmaması gerekse de lokal anestezi ile yapılıp kısa sürede iyileşmesi nedeniyle yüz güldürücü ameliyatlarımızdan birisidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

botoks-uygulamalari

Botoks Uygulamaları

Yüz kaslarının çok fazla çalışmalarından ötürü belli bir yaştan sonra yüz bölgesinde …

Devamını Oku
meme-buyutme-ameliyati

Meme Büyütme Ameliyatı

İzmir meme büyütme kadınların en çok tercih ettiği estetik operasyonlardan birid…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?