Dolgu Uygulamaları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Dolgu uygulamaları oldukça gözde bir anti-aging tedavidir. Dolgu uygulamalarından hem cildi gençleştirmek hem de dolgun ve çekici dudaklara kavuşmak amacıyla yararlanılabilmektedir. Güvenli, hızlı ve oldukça pratik bir yöntem olan dolgu uygulamaları, ayrıca yüzdeki ince çizgilerin ve kırışıklıkların doldurularak giderilmesi, daha net çene hattı yaratılması, göz altlarındaki çöküntülerin doldurulması ve elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi gibi alanlarda da kullanılmaktadır.

Sadece 15 dakika sürmekte olan dolgu uygulamalarının kalıcılığı ise 4-6 ay boyunca sürmektedir. Üstelik iyileşme süreci yoktur. Bu nedenle dolgu uygulamalarından hemen sonra normal yaşama dönülüp cildin yeni görünümünün tadına varılabilir.

Bu yazımızda dolgu uygulamaları ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları açıklayacağız.

yuze-dolgu-uygulamalari

nazolabial-dolgu-uygulamalari

Hangi Bölgelere Dolgu Yapılır?

Hyalüronik asit bazlı dolgu uygulamaları, yaşın ilerlemesi ya da cildin güneşe fazla maruzundan kaynaklı lekelenmesi gibi durumlarda derin kırışıklık ve çizgileri doldurmak ve yüzü yeniden şekillendirmek amacıyla kullanılan kozmetik bir işlemdir. Dolgu uygulamaları, yüzün birçok bölgesinde başarı ile kullanılabilmektedir. Dolgu uygulamaları ortalama olarak 15-30 dakika civarında sürmekte ve uygulanan bölgede hiçbir alerjik tepkimeye yol açmamaktadır. Çünkü uygulanan madde vücutta zaten bulunmaktadır.

Dudak Dolgusu

Yüzün en çok dolgu uygulaması yapılan bölümü dudaklar olmaktadır. Dudaklar zaman içinde incelmeye ve hacim kaybetmeye başlarlar. Hyalüronik asit bazlı dolgu uygulamaları ile dudakları tekrar eski dolgunluğuna ve belirginliğine kavuşturmak mümkündür. İşlem, lokal anestezi ile basit ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Burun ve Ağız Çevresinde Dolgu Uygulamaları

Burun ve ağız çevresindeki ince çizgiler ve oluklar, yüze yorgun ve yıpranmış bir görünüm vermektedir. Dolgu uygulamaları ile bu çizgileri doldurarak yumuşatmak mümkündür.

Yanaklar ve Elmacık Kemiklerinde Dolgu Uygulamaları

Yaşın ilerlemesi ile birlikte yanaklar ve şakak bölgelerinde yağ dokusu azalmaya ve yanaklar hacim kaybetmeye başlar. Bu durum cildin incelmesine ve sarkmasına neden olmaktadır. Yanaklara hacim vermek ve elmacık kemiklerini belirginleştirmek için dolgu uygulamaları kullanılmaktadır.

Göz Altı Torbalarında Dolgu Uygulamaları

Göz altı torbaları, alt göz kapağı hizasından başlamakta ve yanaklara doğru genişlemektedir. Göz altı torbalarının neden olduğu şişkinlik, yanak üzerine yapılacak olan dolgu enjeksiyonu ile başarıyla kapatılabilmektedir.

Çenede Dolgu Uygulamaları

Dolgu uygulamalarının kullanım amaçlarından biri de daha net ve dengeli bir çene hattına sahip olmaktır. Çene, yaşın ilerlemesi ile birlikte küçülen bir bölgedir.  Dolgu maddelerinin uygulanması ile çene hattı daha belirginleştirilmekte, orantılı bir hale getirilmekte ve çene hattı yumuşatılmaktadır.

Kaşlarda Dolgu Uygulamaları

Göz kapaklarının sarkması ya da düşük kaşlar, kişinin olduğundan daha yorgun ve yaşlı görünmesine neden olmaktadır. Dolgu uygulamaları ile kaşları kaldırmak ise sadece dakikalar süren çok basit bir işlemdir. Daha kalkık kaşlara sahip olmak, yüzün mizacını ciddi ölçüde değiştirmekte ve kişiye çok daha genç bir görünüm katmaktadır.

Dolgu Uygulaması Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Dolgu uygulaması öncesi ve sonrasında aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar içilmemelidir.
  • Dolgu uygulaması sonrasında ağır egzersiz ve spordan kaçınılmalıdır.
  • Dolgu işleminden en az 1 hafta sonra cilt bakımı yapılmalıdır.
  • İşlemden hemen sonra makyaj yapılmamalıdır. Doktor bu konu hakkında bilgi verecektir.
  • Güneş koruyucu krem kullanılabilmektedir.
  • Dolgu uygulaması sonrasında enfeksiyon kapma ihtimali yüksek olduğu için havuza girilmemelidir. İşlemden en az 2 gün sonra havuza girmek mümkündür.
  • Dolgu uygulaması tamamlandıktan ancak 1 hafta sonra diş tedavileri yapılabilmektedir.

dolgu-botoks-uygulamalari

dolgu-uygulamasi-nedir

İzmir Dolgu Uygulamaları

İzmir dolgu uygulamalarının sıklıkla yapıldığı bir şehirdir. Doktor tarafından yapılmayan dolgu uygulamaları, istenmeyen sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Merkez seçimi yaparken mutlaka dolgu yaptıracağınız merkezin deneyimini, referanslarını ve işlemi yapacak kişiyi araştırmanız gerekmektedir.

İzmir dolgu uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için +90 232 464 23 30 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

iyi-huylu-benler

İyi Huylu Benler

Derideki herhangi bir anormal gelişime "deri lezyonu" adı verilir. Bu lezyonlar,…

Devamını Oku
akne-sivilce-izlerinin-tedavisi

Akne (Sivilce) İzlerinin Tedavisi

Akne (sivilce) izleri genellikle ergenlik döneminde oluşan ve iyileşme dönemi sonrası…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?