Hyalüronik Asit ile Dolgu Uygulamaları

Yıllar geçtikçe vücudumuz eski genç ve diri görünümünü kaybetmeye başlar. Yaşlanmanın en belirgin özellikleri saçların beyazlaması, ciltte meydana gelen kırışıklık ve sarkmalardır. Oluşan yaşlılık belirtilerini kimisi kabullenirken, kimileri ise bu durumdan oldukça rahatsız olur. Estetik cerrahi de, görünümünden rahatsız olan kişilerin imdadına koşan tek çözüm yoludur. Gelişen teknoloji ile birlikte estetik cerrahi alanında oldukça büyük gelişmeler sağlanmıştır. Estetik cerrahi de en sık başvurulan yöntemlerden biri dolgu uygulamalarıdır.

Yüzümüzde meydana gelen kırışıklıklar için başvurulan dolgu yöntemi ile hızlı ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Dolgu uygulamasının etkili olmasının sebebi ise dolgu maddesi olarak Hyalüronik asit kullanılmasıdır. Yaş ilerledikçe cildin elastik dokusu, kollajen ve hyalüronik asit miktarında azalma oluşmaktadır. Bunun sonucunda cildimizde kırışıklık ve çökmeler meydana gelmeye başlar. Bu yüzden problemli olan bölgelere, küçük iğneler yardımıyla Hyalüronik asit enjekte edilir. Hyalüranik asit jel kıvamındadır ve enjekte edilen bölgeyi doldurarak su tutma kapasitesini arttırır.

Hyalüronik Asit Faydaları Nelerdir?

Dolgu uygulamalarında en çok kullanılan maddeni Hyalüronik asit olmasının en temel sebebi, bu maddenin doğal olarak vücutta bulunmasıdır. Dolayısıyla Hyalüronik asit ile dolgu uygulaması yapılan kişilerde hiçbir şekilde alerjik reaksiyona rastlanmamaktadır. Bunun dışında Hyalüronik asit faydaları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Deri elastikiyetini korur ve dokuları tamir eder. Dolayısıyla cilt yaşlanmasının önüne de geçilmiş olunur.
  • Sivilce izlerinin önlenmesini sağlar.
  • Cildin pürüzsüz olmasını sağlar.
  • Cildin tahriş olmasına ve iltihap oluşumuna engel olur.
  • Ciltte yeteri miktarda bulunan Hyalüronik asit hücre yenilenmesine olanak sağlar.
  • Kollajen liflerinin oluşumunu destekler. Bu sayede cilt elastikiyetini de korumuş olur.

Dolgu Uygulamaları Nerelere Yapılmaktadır?

Dudak Dolgusu: Son zamanlarda kadınlar tarafından sıkça tercih edilen yöntem dudak dolgusudur. Daha dolgun ve belirgin dudaklar, kadınların daha çekici ve seksi görünmesini sağlayacaktır. Bu yüzden ince dudaklara sahip olan bayanlar, Hyalüronik asit enjeksiyonu ile daha dolgun dudaklara sahip olmaktadır. İşlem öncesinde yapılacak Hyalüronik asit enjeksiyonu miktarı doktor tarafından yüz yapınız göz ününe alınarak belirlenmektedir. İşlem sırasında dudaklara uyuşturucu krem sürülür ve yaklaşık yarım saat içinde dudak dolgusu işlemi tamamlanır.

Yanak Dolgusu: Çoğu kişi zayıf ve kemikli yüz hatlarından şikâyet etmektedir. Bu durumda Hyalüronik asit ile kişilerin yanaklarına dolgu yapılarak daha oval bir yüz hattına sahip olması amaçlanır. Fakat yanak dolgusu işleminde Hyalüronik asit dışında kişilerin kendi vücutlarından elde edilen yağ dokusu enjeksiyonu daha çok tercih edilmektedir.

Gözaltı Dolgusu: Gözaltlarında meydana gelen çökmeler ve koyu görünüm Hyalüronik asit enjeksiyonu ile daha canlı ve elmacık kemikleriyle orantılı bir hale getirilmektedir. Gözaltı dolgusunun bir diğer adı ise ışık dolgusudur. Işık dolgusu işleminden önce uyuşturucu krem gözaltlarına uygulanır ve yarım saat içerisinde uygulama tamamlanır. Gözaltlarına yapılan dolgu işlemi genellikle birkaç seansa bölünmektedir. Bunun nedeni gözaltı derisini ince olmasından kaynaklanmaktadır.

Nazolabial Dolgu: Birçok kişide rastlanan, burnun her iki yanından ağza kadar devam eden kısmında oluşan oluklar kişileri oldukça rahatsız etmektedir. Bu oluklar yalnızca Hyalüronik asit dolgusu ile giderilebilmektedir. İşlem dolgu yapılacak olan bölgeye uyuşturucu krem sürüldükten sonra, olukların derinliğine bağlı olarak dolgu yapılarak tamamlanır. Yaklaşık yarım saat içerisinde dolgu işlemi yapılmaktadır.

Burun Dolgusu: Bu işlem halk arasında ameliyatsız burun estetiği olarak tamamlanmaktadır. Burun şeklinde eğrilik veya ciddi problemleri olmayan, yalnızca burun sırtında ufak kemer veya çökmelerin, burun ucu düşüklüğü gibi durumların burna dolgu yapılarak daha güzel bir görünüme kavuşması amaçlanır. İşlem sırasında hastanın tercihine göre lokal anestezi veya yalnızca uyuşturucu krem kullanılabilmektedir. Burun dolgusu 45 dakika içerisinde tamamlanır.

Çene Dolgusu: Çene dolgusunun tercih edilme nedenleri kırışıklık dışında; çenenin oval görünmesi, belirgin olması veya dışa doğru uzatılması yer almaktadır. Bu yüzden hastanın istediği görünüme uygun olarak bölgeye Hyalüronik asit enjekte edilir. İşlem uyuşturucu krem sürüldükten sonra yaklaşık yarım saat içerisinde tamamlanır.

Elmacık Dolgusu: Yaşlanmaya bağlı olarak zamanla elmacık kemiklerinin çıkıklığında azalma olur. Buna bağlı olarak yüz “V” şeklini kaybeder ve daha yaşlı bir görünüme sahip olmamıza neden olur. Bu yüzden Hyalüronik asit ile dolgu yapılan elmacık kemikleri daha belirgin bir hale getirilir. Bölgeye uyuşturucu krem sürülerek yaklaşık yarım saat içinde dolgu işlemi tamamlanır.

Alın Dolgusu: Alın çizgileri kaşlarımızı yukarıya kaldırdığımızda ortaya çıkan çizgilerdir. Fakat yıllar geçtikçe bu çizgiler yalnızca kaşlarımızı yukarıya kaldırdığımızda değil, yüzün normal görüntüsünde oluşmaya başlar. Hyalüronik asit ile alında oluşan bu çizgiler doldurulur. Bu sayede mimik yapmasak dahi, alında çizgi oluşmaz ve bu sayede daha genç bir görünüm elde edilir. İşlem 30 dakika içerisinde, uyuşturucu krem kullanılarak tamamlanır.

Dolgu Uygulamalarının Kalıcılığı Ne Kadar Sürer?

Hyalüronik asit ile dolgu yapılan bölgelerdeki dolgunluk, 12 ile 18 ay süresince devam etmektedir. Elbette kişinin yaşı, uygulanan dozaj ve kaçıncı kez yapıldığı dolgunun kalıcılığı konusunda etkendir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

yag-enjeksiyonu

Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu Otolog yağ transferi olarak da bilinen bir estetik işlemdir. Bu işlem…

Devamını Oku
kimyasal-peeling

Kimyasal Peeling

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?