Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu Otolog yağ transferi olarak da bilinen bir estetik işlemdir. Bu işlem yağ toplama, doku temizleme ve nakil olarak üç aşamada gerçekleşmektedir.

Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Yağ enjeksiyonu vücuttaki bir bölgeden alınan yağ hücrelerinin enjeksiyon ile başka bir yere doldurulmasıdır. Yağ alınan bölge genellikle karın bölgesidir. Yağ hücreleri aynı vücuttan alındığı için aktarıldığı bölgeye uyum sağlar ve yaşamaya devam eder. Dokuların uyum sağlamaması durumunda ise aktarılan yağ dokuları erir. İstenen bölgeleri dolgunlaştırıp hacimli göstermek için uygulanan bu yağ enjeksiyonu işlemi “otolog” olarak da isimlendirilir. Meme, elmacık kemikleri, kalça bölgelerine dolgu yaparak şekillendirme ve hacimlendirme yapılabilir.

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Yağ dokuları bedende uygun görülen bir bölgeden vakumlu bir sistem yardımı ile alınır. Alınan yağ dokuları özel bir işlem ile temizlenir ve ardından enjeksiyon yöntemi ile bedendeki istenen bölgeye uygulanır. Yağ enjeksiyonu aşamalar halinde uygulanabilir ve istenen sonucun elde edilmesi birkaç seans sonucunda gerçekleşebilir. Toplama aşamasında cerrah uygun bölgeyi seçer, bu alanda kesi oluşturur ve özel bir enjektör ile yağ alınır. Yağ alındıktan sonra alınan yağ yabancı maddelerden arıtılır ve belirli bir filtreleme sisteminden geçirilir. Nakil için hazır duruma gelen yağ dokusu hedeflenen bölgeye istenen şekil verilerek aktarılır.

yag-enjeksiyonu-hangi-alanlarda-kullanilir

yag-enjeksiyonu-nedir

Yağ Enjeksiyonu Hangi Alanlarda Kullanılır?

Yağ enjeksiyonu vücudun pek çok bölgesine uygulanabilen bir yöntemdir. Farklı yöntemlerle ve farklı aletlerle uygulanan bu yöntem yıllar içinde çok geliştiği için yağ dokusunun tutmama ihtimali düşüktür. Geçmişte uygulanan yöntemler ile aktarılan yağ dokuları bölgeye tutunamayıp eriyebiliyor iken günümüzde yağ enjeksiyonları daha başarılı bir hale gelmiştir.

 • Yağ enjeksiyonunun sık uygulandığı alanlar şu şekilde sıralanabilir;
 • Nazolabial oluklar denen ağız kenarlarındaki derin çizgiler
 • Alın bölgesi, şakaklar ve kaşların arasındaki bölgeler
 • Çenenin köşeleri ve alt çenenin ucu
 • Burnun üst kısmı (Burun sırtı)
 • Meme bölgesi
 • Kalça bölgesi
 • Burun sırtı
 • Bacaklar
 • Vücutta herhangi bir sebepten oluşan çökük bölgelerde
 • Dudaklar

Yağ Enjeksiyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Enjeksiyon yaptırılacak yer seçilirken işlemi yapacak olan hekimin ve işlemi yapacak ekibin yetkinliği ve tecrübesi mutlaka sorgulanmalıdır. Yağ enjeksiyonu işleminin başarısı kullanılan yönteme ve işlemi yapacak hekimin tecrübelerine bağlıdır. Yağların enjekte edildiği bölgeye uyum sağlaması, erimemesi ve bölgeye tutunabilmesi için kullanılan iğne, enjeksiyon öncesi yağın geçtiği işlemler ve kullanılan kanüller önemlidir. Uygulama yapılırken seçilen basınç, bölgeye enjekte edilen yağın hava ile temas etmemesi gibi konularda da hekimin dikkatli olması gerekmektedir.

Yağ Enjeksiyonundan Sonrası

Yağ enjeksiyonu uygulaması tamamlandıktan sonra bölgeye soğuk kompres uygulanarak kızarıklık ve şişlikler önlenir. Enjeksiyondan sonraki ilk 15 dakika soğuk kompres ile geçer ve işlemden sonraki ilk 2 gün bölge şişebilir, ancak bu durum geçicidir. Doktorun gerekli görmesi ve tavsiye etmesi durumunda bölgeye steril bir şekilde masaj uygulanabilir. İşlemden sonraki ilk beş gün boyunca antibiyotik kullanımı gerekebilir. Enjeksiyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Baş bölgesinde yapılan işlemlerde baş yukarıda tutularak uyunmalı ve bölgeye baskı yapılmamalı,
 • Hafif ağrı durumlarında doktorun reçete ettiği ağrı kesiciler kullanılmalı,
 • Kan sulandırıcı ilaçların kullanımına ara verilmeli (Enjeksiyon öncesinde doktora danışılmalı),
 • 1 hafta kadar spor ve egzersiz faaliyetlerine ara verilmeli,
 • Yüze yapılan dolgulardan sonra mimik kullanımı 3 gün süre ile kısıtlanmalı,

Beklenmedik bir görünüm ve ağrı oluşumunda doktora başvurulmalıdır.

Yağ Enjeksiyonu Fiyatları

Yağ enjeksiyonunun fiyatları enjeksiyon yapılacak bölgeye, enjeksiyonu gerçekleştirecek doktorun tecrübesine, kullanulacak yönteme ve yapılacak dolgu miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Vücudun küçük bir alanına yapılacak ufak bir dokunuşun fiyatı ile kalça, meme gibi geniş bir bölgeye yapılacak yağ enjeksiyonunun fiyatı birbirinden farklı olabilir. Yağ enjeksiyonu fiyatları muayene sonrasında belirlenebilir.

Dolgu hakkında bilgi almak için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

botoks

Botoks

Botoks ile birlikte kırışıklıklar ve derideki çizgiler geçici bir süreliğine yok edil…

Devamını Oku
prp--kok-hucre-destekli-cilt-bakimi

PRP - Kök Hücre Destekli Cilt Bakımı

PRP-Kök hücre destekli cilt bakımı son dönemlerde oldukça sık kullanılan tedavi yönte…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?