Akne Tedavisi

Akne tedavisi akne problemi yaşayan ya da akne izleri olan kişilere uygulanır. Deri altındaki kıl köklerinin ve yağ bezlerinin tıkanması sebebiyle oluşan akneler farklı sebeplere bağlı şekilde ortaya çıkabilir. Ergenlik çağı gibi hormonları etkileyen dönemlerde daha çok görülen akne problemi tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Tedavi yeni oluşacak aknelerin oluşumuna engel olabilir ve var olan aknelerin ilerlemesini, iz bırakmasını engelleyebilir.

Akne Tedavisi Nedir?

Akne vücudun herhangi bir yerinde görülebilen bir cilt problemidir. Yağ bezlerinin daha fazla olduğu yerlerde aknelerin görülme riski daha fazladır. Sebum kanallarının tıkanması sebebiyle oluşan bu deri hastalığı için çeşitli tedaviler uygulanabilir. Cilde bakterilerin yerleşmesinin ve sebum kanallarının tıkanmasın sebeplerinden biri de makyaj, kir ve benzeri maddelerin yüzden temizlenmemesidir. Cilt hijyenine önem vermemek akne oluşumuna sebep olabilir. Akne, böbrek hastalıkları, hormonal problemler gibi bazı hastalıklardan dolayı da görülebilir. Akne tedavisi ilaçlarla ve kremlerle uygulanabilir. Akne izi tedavisi için ise medikal teknolojilerden yararlanılabilir. Skar adı verilen bu iz görünümünün azaltılması ve pürüzsüz bir cilt elde etmek tedavinin temel amacıdır. Akne tedavisi aktif aknelerin ve aknelere sebep olan yaşam alışkanlıklarının ve hastalıkların tedavi edilmesini sağlar. Aktif akneler iyileştikten sonra iz bırakabilir. Bu izleri tedavi etmek için dermapen, mikro iğneleme, lazer, kimyasal peeling işlemi ve benzeri tedavi seçenekleri kullanılabilir. Hangi yöntemin kullanılacağı muayene sonrasında doktor ve hastanın ortak kararı ile belirlenebilir. Tedavi sonra kişinin cildinde görülen çukur, leke, renk eşitsizliği ve benzeri görünümler iyileştirilerek daha homojen görünen bir cilt tonu elde edilebilir.

 

akne-tedavisi-nedir

 

Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akne tedavisi için çeşitli kimyasal ve bitkisel maddeler içeren ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar hap ya da krem formunda olabilir. Tedavi için kişinin yaşam alışkanlıklarını düzenlemesi cildini temiz tutması ve ilaçlarını düzenli kullanması çok önemlidir. Çok sayıda akne ve yoğun enfeksiyon görülen kişilerde antibiyotik kullanımı da akne tedavisi için tercih edilebilir. Tedavi hem kişinin fiziksel sağlığı için hem de psikolojisi ve estetik görünümü için büyük önem taşır. Akne ve akne izi tedavisi süreci sabır isteyen bir süreçtir. Kullanılacak tedavi yöntemi belirlendikten sonra bir tedavi planı oluşturulur ve gerekli görülen seans sayısı boyunca tedavi uygulanır. Yarım bırakılan tedaviler ve kişinin doktor önerilerine yeterince önem vermemesi aknelerin ve akne izlerinin tekrarlamasına neden olabilir. Yüzeysel akne izlerinde minimal invaziv yöntemler tercih edilir ve lazer, peeling ve benzeri yöntemler kullanılabilir. Derin akne izleri için ise subsizyon, punch eksizyon gibi tedaviler tercih edilebilir. Tedavi yöntemleri kombinasyon şeklinde de uygulanabilir ve birden fazla teknik tedavi sürecine dahil edilebilir.

 

akne-tedavisi-nasil-yapilir

 

Akne Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Akne tedavisi tamamlandıktan sonra kişinin aktif akneleri iyileşmiş ve akne izleri giderilmiş olur. Bu süreçte aknelerin tekrar etmemesi için kişi yaşam tarzında bazı değişiklikler yapabilir. Daha sağlıklı beslenmek, cilt temizliğine ve bakımına yeterince önem vermek ve stres gibi faktörlerden uzak durmak akne tedavisinden sonra kişinin yeniden aynı sorunu yaşamaması için yararlı olabilir. Cildin sebum dengesine uygun ve temiz içerikli ürünler seçmek önemlidir. Akneler ve akne izleri bir hastalıktan kaynaklanıyorsa kişi düzenli olarak kontrollerini ve tetkiklerini yaptırmalı, hormon ve kan değerlerini takip etmeyi ihmal etmemelidir.

Akne Tedavisinin Avantajları

Akne tedavisinin en önemli avantajlarından biri aknelerin kontrol altına alınması ve kişinin yaşadığı kaşıntı, irritasyon ve benzeri sorunların ortadan kalkmasıdır. Akne izi tedavisinin avantajları ise kişinin özgüveninin artması, cildini tanıması ve nasıl bakım yapacağını öğrenmesidir. Akne tedavisi ile birlikte kişi daha estetik görünmenin yanı sıra psikolojik açıdan da iyi etkilenir. Akne tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için Op. Dr. Nejdet Şişman ve ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

dermaterapi-dermaroller

Dermaterapi - Dermaroller

Dermarollersilindir bir tambur üzerinde dizilmiş son derece özel olarak hazırlanmış 1…

Devamını Oku
prp--kok-hucre-destekli-cilt-bakimi

PRP - Kök Hücre Destekli Cilt Bakımı

PRP-Kök hücre destekli cilt bakımı son dönemlerde oldukça sık kullanılan tedavi yönte…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?