İzmir Dudak Dolgusu

Dolgun dudaklar genç ve güzel görünmenin anahtarıdır. Bu nedenle dudak dolgusu, uzun yıllardır uygulamalarıyla en çok karşılaştığımız işlemler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Dudak dolgusu için kişinin uygunluğu ve kişi için en ideal yöntem doktor ile görüşme esnasında belirlenecektir. Bu görüşmede dudakların anatomik yapısı ve yüzün genel görünümü göz önünde bulundurularak kişi için uygun bir yöntem üzerinde karar kılınır.

Dudak kalınlaştırmak için enjeksiyon ve cerrahi yöntemler vardır. Enjeksiyon yöntemleri ise kendi içinde kollajen ve yağ enjeksiyonu olarak ikiye ayrılabilir. Ancak başta da belirttiğimiz gibi söz konusu her yöntem herkes için uygun olmayabilmektedir. İlk muayene esnasında nasıl bir yol izleneceği doktor tarafından ortaya konulur. Örnek vermek gerekirse kollajen enjeksiyonu yaptırmak isteyen bir kişinin alerjik bünyesi olmamalı ayrıca hamile olmamalıdır.

Dudak Dolgusu Uygulama Çeşitleri

Dudak kalınlaştırmak (dolgunlaştırmak) için uygulanan iki çeşit yöntem vardır:

  • Enjeksiyon (Kollajen, yağ enjeksiyonu…)
  • Cerrahi yöntemler ile dudak kalınlaştırma (alloderm, kişinin kendi dokusunu kaldırma)

hyaluronik-asit

kolajen-enjeksiyonu

Enjeksiyon

Dudak kalınlaştırma için kullanılan en basit yöntem enjeksiyondur. İşlem esnasında hazır solüsyonların dudağa enjekte edilmesi söz konusudur. Etkileri geçici olmaktadır. Etki süreleri, alerjik olmaları açısından farklılık göstermektedir.

Enjeksiyondan sonra dudaklar biraz hassaslaşabilir. Dudakların tam olarak iyileşip şeklini alması için 24 saat yeterlidir. Sonrasında birkaç ay dolgun dudakların etkisi ve güzelliği devam etmektedir.

Doğru şekilde uygulandığı takdirde enjeksiyonlu dudak ile gerçek dudaklar arasındaki fark hissedilmemektedir.

Dolgu enjeksiyonu çok kısa süren bir işlemdir. Tüm uygulama toplamda 15 – 20 dakika sürmektedir. İşlemden sonraki buz uygulamaları da (10 – 15 dk süren) bu süreye dahildir.

Dudak enjeksiyonunda hastanın beklentilerinin ne ölçüde olduğu da önemlidir. Kişi elbette ilham ve fikir verecek fotoğraflar vb. getirebilir ancak beklentisi o fotoğraftakiler ile birebir aynı olmamalıdır. Sonuçta herkesin dudak tipinin, yapısının farklı olduğu unutulmamalıdır.

Kollajen

Kollajen enjeksiyonu en kolay uygulanan yöntemdir. Hemen cilt altına kolaylıkla enjekte edilebilmektedir. Lokal anestezi gerektirmeyen, ağrısız ve pratik bir uygulamadır. Sonuçlarının hemen gözlenmesi mümkündür. Kollajen uygulanan kişi günlük yaşantısına aynı gün kaldığı yerden devam edebilir.

Kolajen enjeksiyonu kalıcı bir çözüm sağlamamakta, etkileri geçici olmaktadır. Kollajen enjekte edildikten sonra 3 – 5 ay içerisinde vücut tarafından emilmektedir. Bu emilme süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Hylaform

Hylaform akışkan ve elastik özellikte bir solüsyondur. Enjeksiyonu ve etkinliği kollajendeki ile aynıdır. Kullanımdan önce test gerektirmemektedir. Hylaform enjeksiyonun da etkisi yine kollajende olduğu gibi geçicidir.

Hyaluronik

İçeriği hyaluronik asit içermektedir. İnsülin ve antibiyotik üretiminde kullanılan teknoloji ile elde edilmektedir. Ciltte uzun süre etkinlik sağlayacak şekilde geliştirilmiştir. Dudak kalınlaştırmada tercih edilen etkili yöntemlerden birisidir. Etkinlik süresi ise kollajen ve hylaform kadardır. Kullanımından önce test gerektirmemektedir. 

Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjekte etme işleminde genel olarak kalça ve karın bölgesinden alınan yağlar kullanılmaktadır. İşlem lokal anestezi altında gerçekleşmekte olup, alınan yağ hücreleri deri altına enjekte edilmektedir. Yağ hücrelerinin yaşama oranı hareketsiz bölgelerde yüksek olmaktadır. Dudak bölgesi ise hareketli olduğu için yağ hücrelerinin %20 – 50’si ancak yaşayabilmektedir. Bu nedenle kişinin yeniden enjeksiyona ihtiyaç duyabilmesi söz konusu olmaktadır.

Kişinin kendi yağ hücreleri kullanıldığı için alerjik reaksiyon riski bulunmamaktadır. Enjeksiyondan sonra şişlik, morarma ve ağrı olması beklenen bir durumdur. Geçici bir reaksiyondur. Yağ enjeksiyonu ile kişi daha dolgun dudakların yanı sıra belirgin elmacık kemiklerine ve pürüzsüz bir alına kavuşabilir. 

dudak-dolgunlastirma

yag-enjeksiyonu

Cerrahi Yöntemlerle Dudak Kalınlaştırma

Dudak üzerindeki çizgilerin belirsizliği, ince dudaklar, dudak üzeri lekeler, dudakta izlere bağlı şekil bozuklukları gibi nedenlerle dudak estetiğine başvurulmakta ve tüm bu şikayetler kolaylıkla giderilebilmektedir. Dudak estetiğinde altın kural dudakların doğallığını koruyarak kalınlaştırılmasıdır. Bu hem cerrahi hem de cerrahi dışı dudak dolgunlaştırma işlemlerinin tümü için geçerli bir standarttır.

Cerrahi yöntemler ile gerçekleştirilen dudak estetiğinde vücudun başka bir bölgesinden alınmış doku parçası dudak içinden insizyon ile yerleştirilmektedir. Lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Cerrahi yöntemler ile yapılan dudak kalınlaştırma işlemleri dolgu maddeleri ile yapılanlara göre daha kalıcıdır. Ancak ameliyatın zorluğundan ötürü çok fazla tercih edilmemektedir. Cerrahi dışı dolgu yöntemleri daha çok tercih edilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

oksiterapi

Oksiterapi

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku
radyofrekans-uygulamalari

Radyofrekans Uygulamaları

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?