Botulinum Toksini ile Terleme Tedavisi

Botulinum toksini ile terleme tedavisi, terleme botoksu olarak da bilinmektedir. Terleme botoksu, terleme sorunu olan kişilere oldukça fazla avantaj sağlamaktadır. Herkes tarafından şikâyet sebebi olan terleme sorunu birçok insanda görülen fiziksel bir sorundur. Bazı insanlarda da aşırı olarak gözlenen terleme sorunu kişinin sosyal hayatını etkileyecek seviyelerde sorunlar yaratır. Öyle ki birileriyle tokalaşmaya veya özel bir gecede bulunmaya bile çekingenlikle yaklaşan bu kişiler, terleme sorunuyla ilgili psikolojik kaygılar yaşarlar.

Botulinum Toksin Nedir?

Botulinum toksin, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir nörotoksik proteindir. Botulinum toksin içeren ilaçlar, işlem yapılan bölgede geçici olarak felç (paralizi) oluşturmaktadır. Botulinum toksinin en çok kullanıldığı alanlar arasında; yüzdeki kırışıklık görünümünün giderilmesi, botulinum toksini ile terleme tedavisi (terleme botoksu) ve migren tedavisi gibi hem estetik kaygıları hem de fonksiyonel sıkıntıları gideren tedaviler bulunmaktadır.

Botulinum toksin, toplam 78 ülkede güvenle kullanılmaktadır. Elbette ki her tıbbi işlemde olduğu gibi botulinum toksin uygulaması da uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde geri dönüşünün zor ve sancılı olduğu sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir.

terleme-tedavisi-nedir

terleme-tedavisi-izmir

Botulinum Toksini ile Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak tüm vücut hatlarında görülebilen terleme sorunu özellikle ellerde, ayaklarda ve koltuk altlarında yoğun bir şekilde hissedilir.

Botulinum toksin uygulaması, uzman doktorlar tarafından yapıldığı takdirde terleme tedavisindeki işlemi gayet basittir. Her iki koltuk altında yaklaşık 15′er cm karelik alan terlemenin oluştuğu alandır. Bu alan eskiden eşit olarak botulinum toksini enjeksiyonları ile duyarsızlaştırılır ve terleme oldukça azaltılırdı. Yeni uygulamada ise özel bazı maddeler koltuk altına sürülerek noktasal terleme noktaları bulunuyor ve çok daha az botulinum toksini kullanılarak daha uzun süreli ve daha başarılı olunuyor.

Botulinum toksini ile terleme tedavisinin etki süresi yaklaşık 4-6 ay kadardır. Fakat farklı tekniklerde bu süre 8 aya kadar çıkarılabilmektedir. Terleme oldukça azalmakta fakat bir ölçüde devam etmektedir. Terleme botoksu sayesinde terlemenin kişiyi rahatsız eden fazla bölümü azaltılmaktadır. Dolayısıyla terleme mekanizması zarar görmemekte ve başka bölgelerde terleme gerektiği kadar devam etmektedir.

Botulinum Toksini ile Terleme Tedavisini Kimler Yaptırmaktadır?

Botulinum toksini kas spazmları ve nörolojik hastalıklarda çok daha yüksek dozlarda 20 yıldır kullanılan bir ilaçtır. Estetik cerrahide kullanılan dozlar gerçekten çok küçük ve sağlıklıdır. Bu tür işlemleri sosyokültürel düzeyi yüksek ve sosyal ortamında koltuk altı terlemesinden ve özellikle kokudan rahatsız olan hastalarımız yaptırmaktadır. Terleme botoksu olarak da bilinen bu uygulama, 18 yaş üzerindeki bireylere yapılmaktadır. Ancak terleme botoksu yapacak doktorun uygun görmesi takdirde bu işlem, 18 yaş altındaki kişilere de yapılabilmektedir.

Tüm estetik cerrahi uygulamalarında olduğu gibi insanlar başarılı sonuçları gördükçe daha çok talep ediyorlar. Medikal estetik cerrahi uygulamalarının çoğunda olduğu gibi etki süresinin ve şeklinin farklı olduğu hastalar da var.

botoks-ile-terleme-tedavisi

botoks-terlemeyi-onler-mi

Botulinum Toksini ile Terleme Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Botulinum toksini bazı kas sinir bağlantı noktası hastalıkları söz konusu olduğunda, antibiyotik ve ilaç kullanımında doktora bilgi verilmeden yapılmamalıdır. Terleme botoksu sonrasında uygulama yapılan bölgede kızarıklık ya da morarma görülebilir. Endişe edilecek bir durum yoktur, kısa süre içerisinde iyileşme gerçekleşecektir. Terleme botoksu sonrasında 48 saat boyunca aşırı egzersizden, saunadan ve sıcak banyodan kaçınılmalıdır.

İzmir Botulinum Toksini ile Terleme Tedavisi

Terleme sorununu büyük ölçüde ortadan kaldıran İzmir botulinum toksini ile terleme tedavisi (terleme botoksu) hakkında ayrıntılı bilgi almak için +90 232 464 23 30 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

lazer-epilasyon-merkezi-secimi

Lazer Epilasyon Merkezi Seçimi

Lazer epilasyon günümüzde en çok uygulanan güzellik uygulamalarından biridir. İs…

Devamını Oku
co2-lazerle-iz-tedavisi

CO2 Lazerle İz Tedavisi

Ameliyat, yanık, yara, jilet kesi izleri farklı etkenlerle, farklı büyüklük ve derinl…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?