Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel lazerde hedeflenen alandaki derinin tamamına lazer uygulaması yapılmaz. Hedeflenen alanda birçok sayıda noktasal atışlar yapılırken arada sağlam deri bırakılması fraksiyonel lazer sistemlerinin özelliğidir.

fraksiyonel-lazer

fraksiyonel-lazer-ise-yariyor-mu

Her bir noktasal atış 120 mikrometredir. Yani hemen hemen bir saç kılının yarısı büyüklüğündedir. Bu nedenle bu lazer atışlarına mikroskobik tedavi alanları adı verimektedir.

Fraksiyonel Lazer Nedir?

Fraksiyonel lazer nedir? Son dönemlerde sivilce, yara, yanık ve kesik tedavisinde fraksiyonel lazer yöntemi uygulanmaktadır. Bunun yanında cilt çatlakları ve ciltte oluşan kırışıklıkların kozmetik anlamda düzeltilmesinde fraksiyonel lazer tercih edilmektedir. Cildin yenilenmesini sağlamaktadır. Sivilcelerin oluşturduğu çukur ya da yükseltilerin giderilmesinde, güneşten, gebelikten oluşmuş olan lekelerin ortadan kaldırılmasında yardımcıdır. Ayrıca bir diğer ismi ise karbondioksit lazer olarak bilinmektedir. Kırışıklık, iz ve leke tedavisi için güvenle kullanılan yöntemler arasında yer almakta ve sıklıkla tercih edilmektedir. Bu cihaz ile yapılan işlemlerin sonucundan genel anlamda memnun kalındığı bilinmektedir.

Dolgu ya da enjeksiyon yöntemlerini kullanmak istemeyenlerin daha çok tercih ettiği bir yöntemdir. Cilt üzerinde yer alan kırışıklıkları, lekeleri gidererek daha genç bir görünüm elde edilmesini sağlamaktadır. Ciltte güçlü değişimlerin meydana gelmesini sağlayan bir uygulama olduğu gözlemlenmektedir.

Fraksiyonel lazer, cildi soyarak yenilemektedir ve ayrıca dermis ile edipermis üzerinde çalışmaktadır. Sütunlar şeklinde çalışarak hasarlı bölgelere tek atışta etki etmektedir. Alt deri ve üst deri katmanlarında sınırlı hasar oluşturulmasına cilt, kollajen üretimi ile tepki vermektedir. Böylelikle kendi kendini yenileme ve iyileştirme sürecine girmektedir.

Fraksiyonel lazer, ciltte yer alan hasarlı kısımlar ile sağlıklı kısımları birbirinden ayırmaktadır. Birbirleri arasında bir iyileşme süreci kurulmasını sağlamaktadır. Sağlam bölgede yer alan hücreler onarma yapmak için hasarlı bölgede çoğalma göstermektedir. Bu süreç içerisinde hem yüzeyde hem alt kısımda cilt soyulmakta ve yeni bir epidermis ortaya çıkarmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Nasıl Etkili Olur?

Fraksiyonel lazer nasıl etkili olur? Fraksiyonel lazer, cildin uygun görülen derinlikte ve yoğunlukta arada sağlam dokuları bırakarak etkilemektedir. Kontrollü bir etki yapmasından dolayı sağlam dokuların cildi yenilemesini sağlamaktadır. Böylelikle yeni oluşan kollajen ve cilt hücreleri ile cildin gençleştiği gözlemlenmektedir.

Bu yöntemde daha derine inilebilmektedir ve bundan dolayı kırışıklık tedavisinde çok tercih edilmektedir. Aynı zamanda göz çevresine ve göz kapaklarına uygulanabilmektedir. Bununla birlikte dudaklarda oluşan kırışıklıklar üzerinde de fazlasıyla etkili olduğu görülmektedir.

Cildin gençleştirilmesi için fraksiyonel lazer oldukça sık tercih edilmektedir. Yaptıracak olan kişinin yaşı ve kırışıklık durumu dikkate alınmakta ve buna göre seans sayısı belirlenmektedir. Seans aralıklarının ise ayda bir olduğu bilinmektedir. Genelde bu yöntemlerin sonuçları oldukça tatmin edici etki yaratmaktadır. İlk seans sonrasında bile değişim yarattığı gözlemlenmektedir.

Fraksiyonel Lazer Yöntemi Hangi Amaçla Kullanılır?

Fraksiyonel lazer yöntemi hangi amaçla kullanılır? Fraksiyonel lazer yöntemi, sivilce, yanık, yara, kesik gibi izlerin giderilmesinde uygulanan bir yöntemdir.  Bir diğer ismi olan karbondioksit lazer ile de bilinmektedir. Bu yöntemde ciltte bulunan hasarlı kısımlar giderilmektedir. Ayrıca kırışıklıkların da giderilmesini sağlamaktadır. Oldukça sık tercih edilen bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında cildin gençleşmesini sağlamakta ve daha pürüzsüz bir görünüm kazanılmasına neden olmaktadır.

Özellikle kadınlarda görülen cilt çatlaklarının üzerinde de etki yaratmaktadır. Genelde yağ dokusunun fazla yerde olduğu bölgelerde oluşan çatlakların görünümünün azalmasını sağlamaktadır. Dermatolojik uygulamalarda önemli bir yere sahip olan fraksiyonel lazer, oldukça derin etkiler yaratmaktadır. Aynı zamanda cilde hasar vererek iyileştiren lazer sınıfında yer almaktadır.

Fraksiyonel Lazerler Ne Kadar Etkilidir?

Fraksiyonel lazerler ne kadar etkilidir? Fraksiyonel lazer uygulaması sonrasında günde 2 veya 3 defa nemlendirici, cilt yenileyici kremler uygulanması önerilmektedir. İlk seans sonrasında ciltte lazer atış kısımlarında noktasal kabuklanmalar olduğu görülmektedir. Ancak bunlar birkaç gün sonra gerilemektedir. Ortalama bir hafta sonunda cilt normal görünümüne kavuşmaktadır. Aynı zamanda cildin yenilenme süreci de devam etmektedir.

Seans sonrasında ilk 3 hafta cildin güneşten korunması önerilmektedir. Bundan dolayı yüksek faktörlü güneş koruyucu kremlerin kullanılması gerekmektedir. Kesinlikle solaryum kullanılmaması gerekmekte ve cilt soyucu kremlerin en az 1 ay kullanılması önerilmektedir.

Fraksiyonel lazer tedavisinin etkisi ise 3 ay sonunda görülmeye başlanmaktadır. Bunun nedeni ise kollajen üretiminin 3-6 ay içerisinde gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır. Tedavinin etkisi ise uygulanan kişinin yapısı ve yaşı ile doğru orantılıdır. Yaklaşık olarak 2 ile 5 sene arasında etkisinin devam ettiği gözlemlenmektedir.

Fraksiyonel Lazerler Nasıl ve Kaç Seans Uygulanır?

Fraksiyonel lazerler nasıl ve kaç seans uygulanır? Fraksiyonel lazer uygulanmadan önce cildin temizlenmesi gerekmektedir. Makyaj varsa çıkarılması söylenmektedir. Ayrıca enfeksiyondan korunmak amacıyla sterilizasyon sağlayan solüsyonlar ile cilt temizlenmektedir. Bunun yanında uygulanacak olan kişinin ağrı hissetmemesi için ağrı azaltıcı lokal anestezik krem kullanılmaktadır. Ancak bu isteğe bağlı olarak sürülmektedir. Bununla birlikte lazer ışınlarından koruyan bir gözlük takılmaktadır. Uygulama sırasında ise fraksiyonel lazer aleti ile minik tarama yapılmakta ve cilde lazer enerjisi gözenekli olarak verilmektedir.

Uygulama sonrasında mutlaka güneşten uzak durulması ve güneş kremi kullanılması gerekmektedir. İlk üç hafta bu şekilde dikkatli olmak iyi bir etki yaratmakta ve sorun oluşmasını önlemektedir. Tek başına uygulanan bu yöntem bazen diğer estetik uygulamalarla da birleştirilebilmektedir.

Bunların dışında fraksiyonel lazer yönteminin genelde sonbahar, kış dönemlerinde yapılması önerilmektedir. Bunun nedeni ise o dönemlerde güneş ışınlarının az olmasından kaynaklanmaktadır.

Seans sayısı ve seansları süresi uygulanacak alanın durumuna, kişiye ve lezyonların büyüklüğüne göre değişim göstermektedir. Sivilce uygulamaları için genelde 1 veya 2 seans yeterli olmaktadır. Ancak derin izler giderilmek isteniyorsa 3 veya 5 seans uygulanması gerekmektedir.

Ciltte oluşan yanıklar ve ameliyat izleri için ortalama 1 veya 5 seans yapılmaktadır. Bu sayı izin derinliğine ve büyüklüğüne göre değişim göstermektedir. Ayrıca yaştan kaynaklanan izlerin giderilmesinde, el gençleştirme de 1 veya 3 seans yeterli gelmektedir.

Uygulama yapılmadan önce alan üzerinde detaylı bir inceleme gerçekleştirilmekte ve buna göre tedavi uygulanmaya başlanmaktadır.

fraksiyonel-lazer-tedavisi-kalici-midir

fraksiyonel-lazer-ne-ise-yarar

Fraksiyonel Lazer Kimlere Uygulanmaz?

Fraksiyonel lazer kimlere uygulanmaz? Fraksiyonel lazer, bazı sakıncalı durumlara neden olabilecek faktörler varsa uygulanmamaktadır.

Fraksiyonel lazer uygulanmayan kişiler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Cilt enfeksiyonu olanlar
  • Kanser hastaları
  • Sivilce tedavisi için ilaç kullananlar
  • Çok koyu tene sahip olanlar
  • Hamile ve emzirme döneminde olan kadınlar
  • Bağışıklık sistemini zayıflatan ilaç kullananlar
  • Kan sulandırıcı kullananlar

Fraksiyonel Lazer Tedavisinin Yan Etkisi Var mı?

Fraksiyonel lazer tedavisinin yan etkisi var mıdır? Genel anlamda güvenilir bir yöntem olduğu gözlemlenmektedir. Uygulama sonrasında kızarıklık, şişlik ve nadiren ufak kanamalar oluşabilmektedir. Bu durum ortalama 3-6 gün devam etmekte ve sonrasında düzelmektedir. Ortalama 1 veya 2 hafta içerisinde cilt normal görünümüne kavuşmaktadır. Ayrıca bu esnada yenilenme devam etmektedir. Seans sonlarında mutlaka güneşten korunmak gerekmektedir. Bundan dolayı da güneşten koruyan kremlerin sürülmesi önerilmektedir.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Fiyatları 2022

Fraksiyonel lazer tedavisi fiyatları uygulanacak seansın uzunluğuna, kaç seans uygulanacağına göre değişim göstermektedir. Seansların ne kadar sürdüğü ve kaç seans uygulanacağı da kişinin yaptıracağı alana bağlıdır. Alanda bulunan hasarın görünümü, yapısı, derinliği, büyüklüğü dikkate alınmaktadır. Bu hasarın ne derece olduğu tespit edildikten sonra fraksiyonel lazer tedavisi fiyatları belirlenmektedir. Kısacası seans sayısı kişiden kişiye değiştiği için fiyatlarında duruma göre değişim gösterdiği bilinmektedir. Bu nedenle fraksiyonel lazer uygulanmadan önce alan üzerinde detaylı bir inceleme gerçekleştirilmektedir.

PRP - Kök Hücre Destekli Cilt Bakımı hakkında bilgi almak için tıklayın.

 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

fraksiyonel-karbondioksit-lazer

Fraksiyonel (CO2) Karbondioksit Lazer

Fraksiyonel (CO2) Karbondioksit lazerde hedeflenen alandaki derinin tamamın…

Devamını Oku
liposuction-ile-yag-aldirma-ameliyati

Liposuction ile Yağ Aldırma Ameliyatı

Liposuction ile yağ aldırma ameliyatı, bölgesel olarak yağlanma problemi yaşayan kişi…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?