Vücut Şekillendirme Operasyonları

Estetik Cerrahide Vücut Şekillendirme Operasyonları ve Yardımcı Yöntemler

Vücut şekillendirme operasyonları, estetik cerrahide en sık uygulanan operasyonlardandır. Bunlardan biri ise bölgesel şekillendirme operasyonlarıdır. Bölgesel şekillendirme operasyonları, vücut kontür bozukluklarında, hastanın beklentilerini uygun şekilde karşılamak amacıyla yapılan uygulamalardır.

Sıklıkla yapılan bölgesel şekillendirme ve vücut şekillendirme operasyonları; liposuction ve karın, kol, bacak germe operasyonlarıdır. Bölgesel şekillendirme uygulamaları, kesinlikle kilo verme amaçlı yapılmamalıdır.

vucut-sekillendirme-ameliyati

liposuction-nedir

Liposuction Nedir?

Liposuction, en sık yapılan vücut şekillendirme operasyonudur. Liposuction, lokalize yağların ince bir tüp yardımıyla negatif basınç yöntemi ile alınması işlemidir. Bu ince tüplere kanül adı verilmektedir. Bu lokalize bölgeler; karın bölgesi, uyluk iç ve uyluk dış kısmı, kalçalar, diz ve çene altı bölgelerinden oluşmaktadır. Erkeklerde gözlenen ve jinekomasti olarak adlandırılan meme büyümesi de liposuction yöntemi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Kanüller, çok küçük boyutta kesiler yapıldıktan sonra yağ dokusu içerisine yerleştirilmekte ve bu esnada uygulanan vakum ile yağ dokusu dışarı çekilerek hacim azaltılmaktadır.

Liposuction hem klasik olarak yapılan mekanik yöntem ile hem de ultrason ve lazer enerjisi ile de yapılabilir. Vaser ve lazer liposuction olarak bilinen bu yöntemlerin avantajı, yağı daha iyi parçalayarak, operasyon süresini kısaltmakta ve operasyon sonrası oluşan ödem, ekimozu azaltmaktadır. Bir vücut şekillendirme operasyonu olan liposuction işleminde, öncelikle hastanın gerçekçi beklentileri olmalıdır.

Liposuction Kimlere Uygulanabilir?

Liposuction; vücut hatlarını düzeltebilir, kişinin öz güvenini artırabilir fakat asla vücudun tümünü kapsayan bir ideal bir vücut yaratamaz. Liposuction uygulaması için uygun olan hastalar; normal vücut ağırlığı olan, sıkı ve elastik bir cilt yapısına sahip ancak vücudun belirli bölgelerinde aşırı yağ kitleleri olan hastalardır. Yaşın çok önemi olmamakla birlikte, yaşlanma ile birlikte deri elastikiyeti azalmakta ve liposuction uygulama endikasyonunu azalmaktadır. Her vücut şekillendirme operasyonunda olduğu gibi liposuctionda da genç deride uygulama sonrası toparlanma daha erken olmaktadır. Eğer deri fazlalığı ve deri elastikiyeti azalması söz konusu ise liposuction yerine farklı cerrahi prosedürler (yağ ve fazla derinin birlikte alınması gibi) gündeme gelir.

Liposuction Sonrası Süreç Nasıldır?

Liposuction sonrası hemen özel baskılı giysiler (korse benzeri) uygulanarak yağ kitlesinin boşaldığı yerlerin bir an önce deri ile tekrar birleşmesi ve boşluğun dolması sağlanır. Liposuction operasyonu ardından hastalar 4-5 gün içerisinde normal günlük yaşam aktivitelerine dönebilir. Ancak yoğun aktiviteler (koşma, tenis, aerobik vb) için şişliklerin geçmesinin ve dokuların oturmasının beklenmesi (3-6 haftalık bir süre) gerekmektedir. Vücut konturlarının son şekli, bu ödemin (şişliğin) geçmesiyle kendini belli etmektedir.

Liposuction öncesinde ve sonrasında hastanın en etkili sonucu alması için yardımcı vücut şekillendirme yöntemlerinden faydalanılabilir. Vakum, USG, Vibrasyon, Radyofrekans vb. teknolojiler kullanılarak bölgesel şekillendirme prosedürleri uygulanmaktadır. Tercih ettiğimiz bölgesel şekillendirme protokolü; operasyon öncesi diyetisyen kontrolü ve eğer gerekirse diyet uygulaması, bölgesel şekillendirme cihazları ile operasyona hazırlama ve operasyon sonrası bölgesel şekillendirme cihazları ile ameliyat sonrası dönemde oluşan ödemi azaltmak amacıyla bölgesel şekillendirme cihazlarının kullanımıdır.

Kol Germe Ameliyatı (Brakioplasti) Nedir?

Kol germe ameliyatı ya da diğer adıyla brakioplasti, üst kol bölgesinin çeşitli faktörlerden dolayı sarkması sonucunda yapılmaktadır. Söz konusu bu faktörlerin başında, yaşın ilerlemesi ve fazlaca kilo alıp verme gelmektedir.

Kol Germe Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir vücut şekillendirme operasyonu olan kol germe ameliyatı öncesinde doktorun söyledikleri çok önemlidir. Hastanın, doktorun talimatlarını eksiksiz olarak uygulaması gerekmektedir.

Kol germe ameliyatı öncesi aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

  • Operasyondan en az 1 hafta önce sigara ve alkol kullanımı kesilmelidir.
  • Kan sulandırıcı özellikteki ilaçlar kullanılmamalıdır.
  • Ameliyat öncesinde herhangi bir enfeksiyon hastalığı gelişirse mutlaka doktora haber verilmelidir.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Kol germe ameliyatı, vücut şekillendirme operasyonlarının içerisinde yer almaktadır. Ameliyat sonrasında doktorun verdiği her tavsiye ve talimat yerine getirilmelidir.

Kol germe ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir:

  • Doktorunuzun belirleyeceği süre boyunca kol korsesi takılması gerekmektedir.
  • Ameliyat sonrasındaki birkaç hafta boyunca ağırlık kaldırılmamalı ve zorlayıcı hareketlerden, egzersizlerden kaçınılmalıdır. Aksi takdirde dikişlerin açılması gibi istenmeyen durumlar meydana gelebilmektedir.
  • Ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha rahat geçmesi için sigara kullanımı kesilmelidir.

kol-germe

bacak-germe

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Nedir?

Vücut şekillendirme operasyonlarından bir diğeri ise karın germe ameliyatıdır. Karın germe ameliyatı da diğer ismi ile abdominoplasti, karın çevresinde fazlalık olan yağ dokularının ortadan kaldırılması ve ilgili bölgedeki cildin elastikliğinin düzenlenmesi için gerçekleştirilmektedir.

Abdominoplasti, estetik kaygıların giderilmesi amacıyla yapılmaktadır. Bazı hastalarda karın germe ameliyatından daha etkili sonuçlar almak için karın germe ameliyatı ile liposuction kombine olarak yapılmaktadır.

Unutulmamalıdır ki karın germe ameliyatı, vücudun tümünü zayıflatmayı hedeflemez. Abdominoplasti ameliyatı, çeşitli yöntemler ile (spor, diyet, çeşitli egzersizler vb.) karın bölgesindeki fazlalık yağları ve çatlakları gideremeyen kişiler uygulanmaktadır.

Bacak Germe Ameliyatı Nedir?

Bir diğer vücut şekillendirme operasyonu ise bacak germe ameliyatıdır. Bacaklarda, yaşın ilerlemesi ve fazla kilo alıp vermeye bağlı olarak sarkma ve çatlaklar görülmektedir. Bunun sonucunda kişilerde hem hayat kalitesinde azalma hem de estetik kaygılar ortaya çıkmaktadır. Bacak bölgesinde estetik kaygıların giderilmesi ve işlevselliğin geri kazanılması açısından bacak germe ameliyatı uygulanmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

karin-germe-abdominoplasti

Karın Germe (Abdominoplasti)

Göbek ve karın bölgesinde meydana gelen sarkmaları toparlamak, daha genç görünen bir …

Devamını Oku
bacak-germe

Bacak Germe

Bacak germe diğer adıyla uyluk germe bacakların daha ince gözükmesini sağlayan bir iş…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?