Long Pulsed Alexandrite ve ND Yağ Lazer

Long pulsed Alexandrite ve ND Yag lazer, lazer teknolojisi kapsamında son yıllarda sağlık alanında kullanılmaktadır. Lazer adı genellikle insanlara ürkütücü gelse de korkmaya gerek yoktur, teknolojik gelişmeler sayesinde lazer epilasyon işlemleri güvenle uygulanmaktadır.

Güzellik kavramı nesnel kriterlere sahip olmakla birlikte daha çok öznel olarak karşımıza çıkmaktadır. Amacımız kadınların ve erkeklerin arzuladıkları ulaşılabilir hedeflerini onlara sunmaktır. Günümüz modern çağının gereği, insanların zihinsel performansları yükseldikçe bedensel beklentileri de artmaktadır.

Günümüz insanı genetik veya hormonal de olsa istenmeyen tüylerle mücadele etme şansına lazer teknolojisi sayesinde sahiptir. Lazer epilasyonda FDA onaylı LONG PULSED ALEXANDRİTE Lazer ve ND YAG Lazer sistemleri ile artık daha başarılı sonuçlar alınmaktadır.

nd-yag-lazer-epilasyon

nd-yag-lazer-fiyatlari

Long Pulsed Alexandrite ve ND Yag Lazer ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Alexandrite lazer 755nm dalga boyundaki ışınlardan oluşmaktadır. Söz konusu bu dalga boyu, kılın yapısında bulunan melanin pigmenti (siyah boya maddesi) tarafından yoğun bir biçimde emilen ışın grubunu içerir. Bu sayede lazer epilasyonla amaçlanan kıl kökünün tahrip edilmesi kolaylıkla sağlanabilmektedir. Alexandrite lazer ışınları, Diod ve Nd-yag lazer yöntemlerine kıyasla melanin pigmenti tarafından daha yoğun olarak emilmektedir. Bu durum epilasyon için avantajdır.

Cihazımız hava soğutma sistemi ile çalışır. Geniş bir alanı oldukça güçlü soğutarak, cildi korumakta ve acıyı en aza indirgemektedir. Cilt tipi buğdaydan esmere doğru giden hastalarda alexandrite lazer ciltte melanin pigmentini etkilediği için renk olarak açılma yapabilir. Bu da istenmeyen lekelere yol açar. Bu durumda öncelikle Nd Yag lazer seçilmesi daha doğru olur. İlk muayenede hastalar ayrıntılı değerlendirildiği için hangi cihaza uygun olduğu belirlenir. Böylelikle istenmeyen lekeler ve yanıklar oluşmaz.

Lazer Kıl Köklerine Nasıl Etki Gösterir?

Lazer, Seçici Foto-Termonoliz (ışık ısısıyla seçici tahrip) olarak adlandırılan mekanizma yoluyla etki göstermektedir. Cilde lazer atışı yapıldığında lazer ışığı, milisaniyeler içerisinde deriden emilmeden geçer ancak kıl kökü ve kıl gövdesi tarafından emilir ve kıl kökü içinde yüksek ısı meydana getirerek kıl kökünün tahrip olmasına neden olmaktadır.

Lazer Vücuduma Zarar Verir mi?

Lazer, genellikle radyasyon gibi algılanmakta ve lazerin sağlık problemlerine yol açtığı gerekçesiyle gereksiz yere endişe edilmektedir. Halbuki lazer ile radyasyon arasında bir ilişki mevcut değildir. Lazer epilasyonun cilde uygulanması esnasında cilt altındaki doku ve organlara herhangi bir olumsuz etkide bulunduğuna dair bir kanıt gözlenmemiştir. Aslına bakıldığında çok güçlü etkilere sahip epilasyon lazerleri ile bile etkili dozlarda ancak kıl kökü seviyesine kadar ulaşılabilmektedir.

Alexandrite ve ND Yag Lazer Acı Verir mi?

Lazer uygulanan kıl kökü tahrip olurken, cımbızla çekildiğinde meydana gelen acının benzeri bir his algılanır. Bu kaçınılmazdır. Vücudun bazı bölgeleri daha duyarlı olduğundan dolayı doğal olarak bazı bölgelerde bu his daha güçlü olabilir.

Lazer, soğutucu ile birlikte kullanıldığından dolayı cildin ısınmasına bağlı bir ağrı-acı veya başka problemler meydana gelmez. Soğutucu, uygulama esnasında lazer atışı öncesi-atış sırası ve ardından cilt ile sürekli temas halinde tutularak uygulama alanını soğutur ve deri üst tabakasını lazerin ısısından korumaktadır. Soğutucu sayesinde kıl kökündeki reaksiyon da nispeten az hissedilir. Örneğin dudak üstündeki ince tüylere lazer uygulanırken hiçbir şey hissetmezsiniz. Tedaviler sırasında herhangi bir lokal anestezi ya da ağrı giderici ilaçlar gerekmez.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelerde Uygulanır?

Lazer, bütün vücuda uygulanabilir. Yüz, ense, boyun, kulaklar, kaşlar, kol, koltukaltı, bacak, göbek, kalça, sırt, omuzlar, belde uygulandığı gibi göğüs, meme, bikini çizgisi gibi hassas bölgelerde de tehlikesizce uygulanabilir.

Lazer Epilasyon İşlemi Ne Kadar Sürer?

Bu işlem, uygulama yapılan bölgenin genişliğine göre değişir. Örnek olarak dudak üstü yani bıyık bölgesi, yaklaşık 1 dakika içerisinde biterken sırt bölgesi ise 1-2 saat kadar sürebilir.

Lazer Epilasyon Kaç Kez Yapılır?

Lazer, kıl köklerine gelişme dönemlerindeyken etki eder. Dinlenme dönemindeki bir kıl kökü, lazerden epilasyondan dolayı geçici bir süre için baskılanabilir fakat tahrip olmaz. Belli zaman diliminde tüm kıl kökleri birden büyüme döneminde olmayacağından dolayı bütün kökleri yok etmek için de tek bir tedavi yetmeyecektir.

Lazer epilasyon işlemleri, kıl kökleri büyüme fazına girdikçe 4 ila 6 hafta aralıklarla veya kıllar çıktıkça yapılmaktadır. Toplam seans sayısı birçok faktöre göre değişmektedir. Bu faktörler; vücut bölgesi, genetik faktörler, yaş, cinsiyet, hormonal profil olarak sıralanmaktadır. Tedavi amacınızı doktorunuza bildirdiğinizde size göre uygun bir tedavi şeması ayarlanacaktır.

Lazer Epilasyon Tedavisinden Sonra Deride Ne Gibi Bir Değişiklik Gözlenir?

Bazı ciltlerde pembelik veya kızarıklık olabilir. Ancak güçlü bir soğutucu ile birlikte kullanılan lazerlerde, işlem sonrası pembelik-kızarıklık hemen hemen hiç görülmez.

Tedaviden Sonra Yapmamam Gerekenler Nelerdir?

Lazer epilasyon tedavisinden sonra hemen günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Tedaviden Sonra Losyon-Krem Kullanımı Gerekli midir?

Deride kızarıklık meydana getiren lazer işlemlerinden sonra koruyucu olarak birtakım kremler kullanmak gerekli olabilir ancak kızarıklık oluşmayan bir tedaviden sonra herhangi bir koruyucu krem uygulamasına da gerek kalmaz.

Yüze Uygulanan Bir Tedaviden Sonra Makyaj Yapılabilir mi?

Deride kızarıklık oluşturabilen bir lazer epilasyon işleminden sonra bazı makyaj malzemelerinin kullanımının zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Ancak lazer epilasyon sonrasında uygulama yapılan bölgede kızarıklık meydana gelmemişse makyaj yapılabilmektedir.

Lazer Tedavileri Sırasında Güneşe Çıkmak Sakıncalı mıdır?

Lazer epilasyon işlemi esnasında cildinizde kızarıklık oluşmuşsa güneş ışınlarından korunmalısınız. Zira deride kızarıklık oluşturabilen lazer epilasyonla işlem görmeden önce ve işlemden sonra güneşe çıkmak son derece riskli olmaktadır. Bu nedenle tedavi süresi boyunca güneşten sakınmak ve güneş koruyucu krem kullanmak gerekmektedir. Ayrıca solaryuma da girilmemesi hastaya söylenmelidir.

Lazer Uygulamasından Sonra İşlem Bölgesindeki Tüylere Ne Olur?

İşlemden sonraki 3 gün içinde lazer uygulanmış olan tüyler yavaş yavaş yüzeye çıkar ve dökülmeye başlarlar. Kıllar döküldükten sonra lazer epilasyon yapılmış bölgede birkaç hafta süreyle yeni kıl çıkmaz. Yeni tüyler çıktığı zaman ise yeni lazer epilasyon seansının vakti gelmiş demektir.

long-pulsed-alexandrite-nedir

alexandrite-lazer

Lazer işlemlerine başlamadan önce ne yapılması gerekir?

Lazer işlemlerine başlayabilmek için ilgili bölgedeki tüylenme/kıllanma en fazla yoğunluğa ulaşana kadar tüyleri kökten almayıp beklemek gerekmektedir. Yapmamız gereken bölgeye göre değişen 2 haftadan 6 haftaya kadar bir süre boyunca sarartıcı veya cımbız / ağda kullanmadan beklemektedir. Bu esnada uzayan kılları dilerseniz kesebilirsiniz veya tüy dökücü krem kullanabilirsiniz.

Tüy dökücü kremler köklere işlemediğinden lazerden önce kullanılmalarında sakınca yoktur. Lazer epilasyon işlemine başlamak için tüylerin uzun olmaları gerekmemektedir, kıl köklerinin çıkmış olması yeterlidir. Herhangi bir tehlike barındırmadığından dolayı kesme işlemi için makas ya da dilerseniz jilet de kullanabilirsiniz. Jilet hiçbir zaman kökleri güçlendirmeyecek, ayva tüylerini kalınlaştırmayacaktır. Sadece, jilet ya da makasla kesme sonrasında tüylerin ucundaki zayıf ve ince kısım kesildiğinde dipte kalan nispeten kalın kısım kendini gösterecek, bu görünüm ise tüylerin kalınlaştığı şekilde bir göz aldanması yaratacaktır. Halbuki kılın kalitesinde herhangi bir farklılık oluşmamaktadır. Tabii, dilerseniz hiçbir şey yapmadan da bekleyebilmek de mümkündür.

Long Pulsed Alexandrite ve ND Yag Lazer Sonrası Sonuçlar Kalıcı mıdır?

Hormonal nedenli tüylenme vakalarında yeniden bir hormonal düzensizlik meydana gelecek olursa yeniden tüylenme artışı görülmesi tabiidir. Bunları bir tarafa bırakacak olursak, günümüzün gelişmiş yüksek güçteki Alexandrite ve ND Yag lazerleriyle etkin dozlarda yapılan bilinçli tedavilerde bir bölgede bitmiş bir tüylenmenin yeniden başlaması olası görünmemektedir.

Ancak bazı zamanlarda lazer epilasyon işlemleri bittikten bir yıl sonra işlem yapılan bölgede birtakım tüyler çıktığı gözlemlenmektedir. Gerçi bu tüyler tedavi öncesi sıklıklarında ve kalınlıklarında değillerdir fakat 2-3 tane tüy çıkması bile yanlış olarak sonucun kalıcı olmadığı şeklinde yorumlanabilmektedir. Oysa gerçekte durum böyle değildir.

Lazerle istenmeyen tüyleri giderme tedavisinin ilkelerini inceleyecek olursak; bu ilkeler, etkin sonuçlar veren bir lazer epilasyon tedavisinde her seansın bitiminde kıl köklerini sayıca azaltmak olarak kendini göstermektedir. Bu azalmanın oranı kişiden kişiye değişir ancak her durumda, devam eden tedavilerde azalma da devam eder. Bu sırada, kıl köklerinde sayıca azalmanın yanı sıra zayıflama da meydana gelir. Zayıflamış kökler ise ancak çok uzun süren dinlenme dönemlerinden sonra büyüme dönemine girebilir. Bu da tedavinin ilerlemesiyle birlikte tüy çıkarması için gereken sürenin uzaması anlamına gelir. Dolayısıyla belli bir seansın sonucu seans olup olmadığı anlayabilmek için sonuncu işlemden sonra 1 yıl beklemek gerekebilir. Lazer epilasyon uygulaması bittikten bir yıl sonrasında tüy çıkması durumunda ise sonucun kalıcı olmadığı değil, seansların henüz bitmemiş olduğu söz konusudur.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

thulium-lazerle-leke-tedavisi

Thulium Lazerle Leke Tedavisi

Yaşa bağlı olarak, dış etmenler nedeniyle ve doğuştan gelen lekelerin tedavisi farklı…

Devamını Oku
nd-yag-lazer

ND Yağ Lazer

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?