Lazer Epilasyon Uygulamaları

Lazer Epilasyon Uygulaması Nedir?

Lazer epilasyon uygulaması tüylerinden şikayetçi birçok insan için kurtarıcı bir estetik operasyondur. Bu uygulama sayesinde kıllara elveda denilebilir. Bu uygulama sayesinde artık tüyleri almakla uğraşa son verilebilir. İşlem sonrasında rahatlık sunduğu için dünyada ve ülkemizde çokça tercih edilir. Ancak dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Kişinin kıl tipi tespit edilmeli ve ona uygun bir lazer çeşidi kullanılması gerekir. Bilirkişiler tarafından yapılması gerekir. Yoksa sonucunda vücutta kesin çözümler alınamaz veya yanıklara sebep olabilir.

lazer-epilasyon-omur-boyu-kalici-mi

lazer-epilasyon-ucreti-ne-kadar

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

Lazer epilasyonda kullanılacak cihaz ve ölçeği kişinin kıl yapısına göre değişir. Kesin ve etkili bir sonuç için önce cilt ve tüy tipinin belirlenmesi gerekir. Dört farklı lazer epilasyon yöntemi vardır.

Alexandrite Lazer Epilasyon

Bu yöntem açık ten rengine sahip olanlar üzerinde etkilidir. Cilde atış mesafesi ve kullanılan dalga boyu açık ten rengine göre ayarlanmaktadır. Hızlı bir yöntem olduğu için vücuttaki geniş alanlar üzerinde uygulanması oldukça avantajlı ve pratiktir.

Diode Lazer Epilasyon

Bu yöntem özellikle ince tüylerin giderilmesinde oldukça etkilidir. Bunun nedeni dalga boyunun 980 mm'ye kadar ulaşabilmesidir. Ancak cilde çok yakın atışlar yapıldığı için bölgeye soğutucu jel uygulanmakta bu nedenle çok tercih edilmemektedir.

Diode Lazer Epilasyon koyu renk tenlerde de başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak kalın kıl kökleri üzerinde pek etkili değildir.

Nd:Yag Lazer Epilasyon

Bu yöntem, ten rengi oldukça koyu olan kişilerde kullanılmaktadır. Dalga boyu 1064 mm olmakta bu nedenle daha yüksek enerji verebilmektedir. Yoğun enerji, koyu ve bronz tenlerde yanığa neden olmamakta bu nedenle de bu ton ciltlerde tercih edilmektedir.

Ruby Lazer Epilasyon Yöntemi

Bu yöntem daha çok kısa ve ince tüyler üzerinde etkili olmaktadır. Her iki cilt tonunda uygulanabilse de açık renk ciltlerde daha etkili sonuçlar vermektedir. Özellikle dudak üstü gibi küçük bölgelerde kullanılmak için idealdir.

Lazer Epilasyon Yanık ve Lekeye Sebep Olur mu?

Uygulamaya başlamadan önce yapan kişinin bilirkişi olduğundan emin olmakta fayda vardır. Uygulamaya başlamadan kıl tipi analiz edilir ve ona göre bir yöntem belirlenir. İlk seanslarda yapılan atış ölçeği ile son seanslara yapılan atış ölçeği aynı değildir. Cilde zarar vermeyecek şekilde atışı ayarlamak gerekir. Cihaz kalitesi de önemlidir. Yüksek ölçekler yanığa sebep olabilir. Ayrıca lazer epilasyon yapıldıktan sonra birkaç gün güneşten korunmak gerekir. Güneş kremi de ihmal edilmemelidir. Yoksa leke oluşabilir.

Tedavi Süresi Nedir? Hangi Aralıklarla Gidilir?

Uygulanan bölgeye göre süre değişir. Örneğin yüz bölgesi için bu süre ortalama 8 dakika kadardır. Bacaklar en uzun süren bölgedir. Her iki bacak komple olarak gidilirse 50 dakika 1 saat arası değişebilir. Lazer seans aralıkları da değişkenlik gösterebilir. 1. seanstan sonra yüz bölgesi için yaklaşık 4 hafta beklenmesi gerekir. Diğer bölgeler için ise bu süre 6-8 hafta arasıdır. Ancak bu süre zarfı içinde ara atış gerekir. Bu süre 1. atıştan sonraki 10-15 gün arasıdır. 15 gün geçtikten sonra ara atışta ısrarcı olmamakta fayda vardır. 15 günden sonra atılan ara atışlar sonraki seansların başarısını azaltır.

Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır?

Lazer epilasyona başlamadan önce kıl köklerinin uzun olması gerekir. Ağda ya da herhangi kökten alınma işlemi olmamalıdır. Eğer böyle bir işlem yapıldıysa en az bir ay kılların uzaması beklenilir. Seans öncesi tüyler jilet ile kısaltılır. Lazer cihazı ve dalga boyu ayarlanır. Bu ayarlama yapılan bölgeye göre değişir. Tarama işlemi gerçekleştirilir. Yapılan bölgeye, cilt ve kıl yapısına göre uygulama süresi değişiklik gösterebilir.

Hangi Bölgelere Lazer Epilasyon Yapılabilir?

Cilt yapısına göre hemen hemen her bölgeye lazer epilasyon yapılabilir. Genel olarak en çok tercih edilen bikini bölgesi, bacak ve koltuk altıdır. Ancak isteğe göre kol, göbek, göğüs ucu, dudak üstü, çene, boyun, el üstü ve ayak üstüne de uygulanabilir.

lazer-epilasyon-oncesi-sonrasi

lazer-epilasyon-aleti

Kaç Yaşında Lazer Epilasyon Yapılır?

12 yaşını geçmiş olması gerekir. 12 yaşından büyük her birey yaptırabilir. Belirtilen bu yaştan sonra kesinlikle şu yaşta yapılmalı diye bir yaş aralığı yoktur. Kişinin yaşının çok büyük olması da bir sorun teşkil etmez.

Lazer Epilasyon Yapılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Öncelikle yapılan yerin ve kişinin uzmanlığı sorgulanmalıdır. Daha önceki yaptıran kişilerin yorumları gözden geçirilmesi gerekir. Lazer epilasyon öncesi kökten tüyler alınmamalıdır. Cilt ve kıl tipine göre yöntem seçimi yapılır. Dalga boyu yanık oluşmaması için ayarlanır. Seans sonrası ilk 10 günden sonra, 15 günden önce ara atışa gidilir. Lazer atışı yapıldıktan sonra güneş görebilecek olan bölgelere güneş kremi uygulanır. Böylece leke oluşumu engellenir.

Lazer Epilasyon Hangi Cilt Tiplerine Uygulanabilir?

Lazer epilasyon tüm cilt tiplerine uygulanabilmektedir. Önemli olan cilt tipine uygun lazer çeşidinin seçimidir. Bazı makineler açık bazıları ise koyu tenlerde daha iyi çözüm vermektedir. Lazer epilasyonda en iyi sonuç açık tenli olup, kıl rengi koyu olan kişilerde alınmaktadır

Lazer Epilasyon Ne Zaman Yapılmalıdır?

Seans aralarında cildin güneş ışınlarına maruz kalması önerilmemektedir. Bu nedenle lazer epilasyon için en uygun zaman kış mevsimidir.

Lazer Epilasyon Kaç Seans Sürer?

Lazer epilasyon sürecinde istenmeyen tüylerden 'kalıcı bir şekilde kurtulmak için uygulanması gereken seans sayısı ortalama olarak 6-9 aralığındadır. Ancak cilt tipine göre eğer henüz kalıcı çözüm alınamamışsa ekstra seans uygulamalarına da gerek duyulabilmektedir. Tüylerin tamamen kaç seansta biteceği kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Seans süreleri ise bölgenin büyüklüğüne göre değişmektedir. Bıyık bölgesi 1-2 dakika sürerken; daha geniş bölgeler 30-40 dakika sürmektedir.

Lazer Epilasyon Sırasında Acı Hissedilir mi?

Lazer epilasyon esnasında kıl kökleri enerji verilerek yakıldığı için; ısı biraz acıya yol açabilir. Ancak operasyonun acı verip vermeyeceği lazerin çeşidine göre değişmektedir. Günümüz lazer teknolojisi acısızdır. Yalnızca genital bölge daha hassas olduğu, genital bölge uygulamalarında hafif acı olabilmektedir.

Lazer Epilasyon Güvenli midir?

Lazer epilasyon işini bilen merkezler tarafından uygulandığı takdirde güvenli ve sağlıklı bir uygulamadır.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

karin-germe-operasyonu

Karın Germe Operasyonu

Kadınlar için güzellik ve fit görünmek, kendilerini mutlu ve psikolojik anlamda da iy…

Devamını Oku
lazer-epilasyon-hangi-bolgelere-uygulanabilir

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanabilir sorusu, bu işlemi yaptırmak isteyen kiş…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?