Karın Germe (Abdominoplasti)

Göbek ve karın bölgesinde meydana gelen sarkmaları toparlamak, daha genç görünen bir vücuda sahip olmak için karın germe işlemi tercih edilir. Bir estetik cerrahi yöntemi olan bu işlem genellikle kadınların hamilelikten sonra yaptırdığı bir operasyondur. Ancak son yıllarda kadınlar kadar erkekler de bu estetik müdahaleyi yaptırmaktadırlar.

Karın duvarındaki gevşeyen yağ dokusunun alınması olarak tarif edebileceğimiz karın germe işlemi, spor ve diyetle çözülemeyen kötü görünümü ortadan kaldırır. Düz bir karına sahip olmak isteyenler ve ameliyat olmasında bir sağlık sakıncası bulunmayanlar bu işlemi yaptırabilir.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Genellikle normalin üzerinde kilo alıp verilmesi veya kadınlarda üst üste yapılan doğumlar karın bölgesinde sarkmalara ve çatlaklara neden olabilir. Özellikle doğum sonrası kadınlarda öne çıkan karın duvarına, cildin bol duruşuna, çatlaklara çok sık rastlanır. Pek çok kişi bu durumu estetik bir problem olarak görür. Kalıcı olarak spor ve beslenme ile çözülmesi mümkün olmayan bu estetik problem, karın germe ameliyatıyla çözülebilir. Böylece deri toplanarak kişinin düz bir karın bölgesine kavuşması sağlanır.

karin-germe-ameliyati-sonrasi

karin-germe-ameliyati-fiyatlari

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Olur?

Abdominoplasti olarak da adlandırılan bu ameliyattan önce doktorun detaylı bir analiz yapması gerekir. Sezaryen izi seviyesinde sarkan ve çatlayan deri bölgesi çizilir. Ardından göbek deliğine kadar olan sorunlu deri alınır. Yukarıda kalan deri kısmı ise aşağıya doğru gerdirilir. Yeni görünüme uygun olarak da göbek deliği yeniden oluşturulur. Eğer kişide fazla yağlanma da mevcut ise bu işlemden sonra liposuction da uygulanabilir. Karın germe ameliyatı sırasında karın kasları, karın duvarına yerleştirilen dikişlerle toparlanır. Ayrıca estetik dikiş atıldığı için ameliyat sonrası bölgede dikiş izi görünümü olmaz.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın germe ameliyatı, diğer adıyla total abdominoplasti genel olarak 3 ila 3 buçuk saat arasında sürer. Ancak bu süre kişiye göre değişebilir. Kişinin karın genişliğinde bağlı olarak ameliyat süresi, 4 saate kadar çıkabilir. Ameliyat sonrası hasta birkaç gün hastanede gözetim altında tutulur.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süresi

Karın germe ameliyatı sonrasında genellikle hastanede kalma süresi birkaç saat ile birkaç gün arasında değişir. İlerleyen zamanda iyileşme süreci ise kişinin metabolizma hızına ve yaşam kalitesine göre de değişiklik gösterebilir.

Ameliyattan sonraki birkaç gün hafif ağrı ve acı olması gayet normaldir. Bu durumda doktorunuzun verdiği antibiyotik ve ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ayrıca kaç gün sonra duş alabileceğiniz gibi konularda doktora danışmak iyileşme sürecini de hızlandırır. Cilt altında yer alan dikişler estetik dikiş olduğu için eriyerek kaybolur. Cilt yüzeyindeki dikişler ise ameliyattan 1 hafta sonra kadar alınır. Ameliyattan bir hafta sonra yavaş yavaş yürümeye başlarsınız. Hafif egzersizler ve aktivitelere başlamak hızlı iyileşmeye katkıda bulunur.

abdominoplasti-ameliyati

karin-germe

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Hamilelik

Karın germe işlemine dair en sık sorulan sorulardan biri operasyon sonrasında hamilelik yaşanırsa karnın yeniden deforme olup olmayacağıdır. Bu işlem hamilelik sürecini olumsuz etkilemez. Ancak hamilelik için ameliyat sonrası iyileşme sürecinin tamamlanması gerekir.

Hamilelik ve doğum sürecinden sonra karın germe ameliyatı yaptırmak isteyenlere ise ideal süre olarak doğumdan 1 yıl sonrası önerilir. Bu süreç içinde annenin düzenli beslenme ve emzirmeyle kilo vermesi beklenir. Çünkü doğumdan sonra oluşan çatlak ve sarkık derinin doğru tespit edilmesi gerekir. Doğumun üstünden 1 yıl geçen ve yeni bir hamilelik planı olmayan kadınlar karın gerdirme işlemini yaptırabilir. Yeni bir doğum daha planlanıyorsa estetik operasyonun ertelenmesi gerekir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kol-germe

Kol Germe

Birçok kişide dirsekle koltuk altı arasındaki bölümde cildin sarktığı görülebilir. Ko…

Devamını Oku
vucut-sekillendirme-operasyonlari

Vücut Şekillendirme Operasyonları

Vücut şekillendirme operasyonları, estetik cerrahide en sık uygulanan operasyonlardan…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?