Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği, göz çevresindeki sarkan ve torbalar oluşturan deri ve deri altı yağ dokusunun hem çıkartılarak hem de onarılarak daha sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşturulduğu ameliyattır. Göz kapağı estetiğinin diğer adı Blefaroplasti’dir. Sarkmış ve düşük üst göz kapağı ve şişmiş göz altı torbaları insana estetik olmayan bir yüz ifadesi verir. Bu durum da kişiyi psikolojik yönden kötü etkiler.

Bazı kişilerde sarkık göz kapakları ya da belirgin göz altı torbaları yapısaldır ve küçük yaşlardan itibaren kendisini belli eder. Çoğu kişide ise yaşın ilerlemesiyle oluşan bir süreçtir. Gençlerde göz kapağı derisi kısa ve sıkı bir yapıdadır. İlerleyen yaşla beraber üst göz kapağı derisi esneyerek zamanla ikinci bir kat oluşturur. Bazı vakalarda bu deri katlantısı kirpiklere kadar uzanır ve hatta görmeyi engeller. Alt göz kapağı derisi de gevşeyerek sarkar, kırışıklık oluşur ve deri torbaları oluşur.

Derideki gevşemenin yanında göz küresinin etrafındaki yağ yastıkçıkları da zamanla fıtıklaşır. Bunun nedeni, bu yağ yastıkçıklarını yerinde tutan dokunun yaşın ilerlemesiyle birlikte zayıflaması veya bu yağ dokusunun miktarının artmasıdır.

Göz kapağı estetiği genellikle 30-40 yaş civarında yapılır ve bu yaşlarda yüzün diğer kısımları iyi durumda ise tek başına uygulanması yüzü ciddi oranda gençleştirir. Daha ileri yaşlarda tüm yüzün gençleştirilebilmesi için blefaroplasti (göz kapağı estetiği) yüz germe, kaş kaldırma ve alın germe gibi ameliyatlarla birlikte yapılabilir. Göz ve çevresi, oldukça hassas bir yapıya sahip olduğu için göz kapağı estetiğinin mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.

Göz kapağı estetiği ameliyatı genellikle lokal anestezi ile sedasyon altında yapılır. Bazı özel durumlarda ise genel anestezi kullanılır.

goz-kapagi-estetigi-nedir

blefaroplasti-kimlere-uygulanir

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nasıl Yapılır?

 • İki göz kapağına da lokal anestezi uygulanır.
 • Üst göz kapağındaki fazla deri ameliyattan sonra iz bırakmayacak biçimde kesilir.
 • Kas dokusunda fazlalık varsa fazla kısım çıkarılır.
 • Kas ve bağ dokusu altındaki sarkmış yağ yastıkçıklarının fazlası kesilip çıkarılır.
 • Bağ dokusu ve kas sağlamlaştırılır.
 • İzin tamamı üst göz kapağı katlantısına gizlenecek şekilde dikilir.
 • Alt göz kapağı derisi iz hiç belli olamayacak şekilde kirpik köklerinin hemen altından kesilerek açılır.
 • Kas dokusunda fazlalık veya zayıflık varsa fazla kısmı çıkarılır.
 • Kas ve bağ dokusu altındaki sarkmış yağ yastıkçıklarının fazlası çıkartılır.
 • Bağ dokusu ve kas sağlamlaştırılarak onarılır.
 • Deri fazlası kesilerek çıkarılır.
 • Alt göz kapağı derisi iz bırakmadan kesilip çıkarılır.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Süreç

Göz kapağı ameliyatından sonra aynı gün taburcu edilir. Blefaroplasti operasyonundan sonra dikiş atılan yerlere çok ince bantlar yapıştırılır. Bu bantlar gözlerin açılmasına engel olmaz. Ameliyattan 1-2 ay sonra dikiş izleri görünmez bir hal alır. Göz kapağı estetiği ortalama 1,5 saat sürer. Göz kapağı ameliyatı alt göz kapağı kirpiklerin hemen altından kesilerek yapıldığı için iz kalmaz. İyileşme durumuna göre 4-5 günde dikişler alınır. Göz kapağı ameliyatından sonra bir süre şişlik ve morluk olabilir. Fakat bunlar kalıcı değildir kısa sürede şişlik ve morluk geçecektir.

Alt Göz Kapağı Estetiği

Alt göz kapağı ameliyatı, genellikle alt göz kapaktaki sarkmalar, torbalar, koyu renk halkalar, yorgun göz görünümü nedeniyle yapılır. Alt göz kapağı estetiği öncesinde sarkmanın nedenini öğrenmek amacıyla detaylı bir değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonrasında hasta için uygun ameliyat tekniği planlanır.

Alt göz kapak estetiğini bozan yağ torbalarının alımı işlemi, göz kapağının içerisinden yapılan bir kesi ile gerçekleştirilir. Bazı hastalarda kirpik hattının hemen altından yapılan kesi ile güzel sonuçlar alınır. Fakat bu çok dikkatli yapılması gereken bir işlemdir.

goz-kapagi-estetigi-nasil-yapilir

goz-kapagi-dusuklugu-tedavisi-nasildir

Üst Göz Kapağı Estetiği

Üst göz kapağı estetiğinde, ameliyat tekniği pek çok ince detay içermektedir. Hastanın sorunu iyice değerlendirilmelidir. Hasta ameliyata girmeden önce hangi dokunun alınacağı, ne miktarda alınacağı, yağ fıtıklaşması ve çökmesi var mı detaylıca değerlendirilmelidir.

Hastanın ameliyat planı çıkarıldıktan sonra gizli kesinin ve katlantının seviyesi dikkatlice işaretlenir ve fazla cilt miktarı ölçülür. Üst göz kapağı estetiğinde lokal anestezi uygulanır. Bazı gerekli durumlarda kaş sarkması, gözyaşı bezi sarkması sorunları da üst göz kapağı estetiğiyle eş zamanlı olarak düzeltilebilir.

 

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Göz Kapağı Tekrar Düşer mi?

Göz kapağı ameliyatı sonrasında göz kapağının tekrar düşmesi nadir olan bir durumdur. Göz kapağı estetiği ameliyatının etkisi uzun yıllar kalıcıdır. Fakat bu süre kişinin yaşam tarzına, genetik yapısına göre değişiklik gösterir.

Göz Kapağı Estetiğinin Riski Var mı?

Göz kapağı estetiği basit bir işlem basit gibi görünse de her ameliyat gibi belli riskleri vardır. Çok ender olmakla birlikte ameliyat sırasında veya sonrasında kanama riski vardır. 

Göz Kapağı Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılmalı?

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) reşit yaştaki herkese uygulanabilir. Ancak göz kapağı estetiği daha çok 35 yaş üzerindeki kişiler tarafından yaptırılmaktadır. Çünkü göz kapaklarında yaşlanma semptomları çoğu zaman bu yaşlardan sonra görülmeye başlar. 

Göz Kapağı Estetiği Kalıcı mı?

Göz kapağı estetiği etkisi çok uzun yıllar kalıcı olmaktadır Normal şartlarda tekrar ameliyat gerekmez. Fakat ameliyatın üzerinden yeterli zaman geçtiyse yeniden yapılmasında bir sakınca yoktur. 

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı estetiği ya da tıptaki adı ile blefaroplasti, alt ya da üst göz kapaklarına uygulanan, sarkmış deri dokusunun ve fazla kas dokusunun çıkarılması ve göz çevresi dokularının gerdirilmesi şeklinde uygulanan işlemdir.

Göz Kapağı Estetiğinin Yara İzi Kalır mı?

Estetik doğru bir biçimde yapıldığında göz kapağı ameliyatı izleri son derece minimaldir ve dışarıdan görünmez.

Göz Kapağı Estetiği Kırışıklıkları Giderir mi?

Göz Kapağı estetiği kaz ayakları denen kırışıklıkların olduğu bölümünde cildin gerilmesini sağlar. Kırışıklıklar azaltılır.

Göz Kapağı Estetiği Dikişler Ne Zaman Alınır?

Ameliyattan sonraki ilk birkaç günden sonraki süreçte bu şişlikler, morluklar inmeye başlar. Genellikle ilk hafta bittiği zaman şişlikler hemen hemen geçmiş olur ve 10. günde dikişler alınabilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

izmir-cilt-bakimi
İzmir Cilt Bakımı

Cilt sağlığı için sağlıklı ve dengeli bir yaşam ve beslenme planı, egzersizler ve yet…

Devamını Oku
goz-kapagi-estetigi
İzmir Göz Kapağı Estetiği

Genelde 30’lu yaşların sonlarına doğru özellikle yüzün çeşitli yerlerinde kırışıklıkl…

Devamını Oku
yuz-germe
Yüz Germe

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?