Bişektomi

Bişektomi hem erkeklere hem kadınlara uygulanabilen bir estetik uygulamasıdır. Yüz yapısını daha estetik görünmesi için yapılan bu uygulamanın cerrahi yöntemle ve ameliyatsız yöntemle uygulanabilen farklı seçenekleri vardır.

Bişektomi Nedir?

Bişektomi uygulamasında elmacık kemikleri daha belirgin hale getirilebilir ve yanaklardaki fazla yağ dokusu alınarak yüze daha şekilli bir form kazandırılır. Ameliyat için kişinin ağız içinden yaklaşık 1 santim boyutunda bir kesi yapılır ve yüzü daha yuvarlak gösteren yanaklardaki yağların yüzde 40’ı kadarı alınır. Yanak yağı aldırma, yanak inceltme ve benzeri isimlerle de anılan bu işlem son yılların en popüler estetik işlemlerinden biridir. Yapılan bişektomi operasyonu sonrasında kişinin yüzü daha ince hatlı bir hale gelir ve elmacık kemikleri belirgin bir şekilde görünür. Hollywood yanağı olarak da bilinen bu operasyonda yapılan kesi ağız içerisinde olduğundan bişektomi sonrası iz kalması gibi bir problem görülmez.

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Bişektomi operasyonunda kişinin yanaklarında bulunan fazladan yağ dokuları alınır. Bu dokuların alınması ve operasyonun tamamlanması oldukça kısa süre içerisinde tamamlanır. Kişi kısa bir süre içerisinde günlük hayatına dönebilir ve çok uzun süre istirahat etmesine gerek kalmaz. Genellikle 20-40 yaş aralığındaki kişiler tarafından tercih edilen bu operasyon yüz şeklini beğenmeyen ya da yanak bölgelerinde estetik görünümü bozacak şekilde yağ birikimi olan kişilerin yaptırdığı bir işlemdir. Hasta operasyondan sonra kısa bir süre içerisinde gündelik hayatına ve işine dönebilir. Operasyon planlanırken hastanın nasıl bir yüz istediğini öğrenmek için bir ön görüşme gerçekleştirilir, doktorun bu istekleri değerlendirmesinden sonra işlem uygulanır. Bişektomi uygulamasının bilinen zararı yoktu ancak her işlemde görülebilecek olan bazı hafif yan etkiler nadiren de olsa yaşanabilir. Hafif kızarıklıklar ve morluklar normal karşılanmalıdır ve kısa bir süre içerisinde bu yan etkilerin ortadan kalkacağı bilinmelidir.

 

bisektomi-kimlere-uygulanir

 

Bişektomi Kimlere Uygulanır?

Bişektomi operasyonu 18 yaşın üzerindeki herkes için uygundur ancak 22-24 yaş üzerindeki kişiler bu estetik için daha doğru adaylardır. 22-24 yaşlarına kadar yüz değişebilir ve gelişebilir o yüzden yüz ifadesi ve şekli tam oturuncaya kadar beklemek daha iyi bir seçenek olabilir. Ancak daha genç kişilere de uygulama yapılabilir. İşlem için uygun olmayan bi diğer hasta grubu ise obezite hastaları ve aşırı kilolu kişilerdir. 45 yaş ve üzerindeki bireylerin yüzlerinde yaşlanma belirtileri başlayacağından bu operasyon ileri yaştaki kişilere önerilmez.

Bişektomi Ameliyatı Nedir?

Bişektomi ameliyatı yüzde ters üçgene benzeyen bir görünüm oluşturmak için uygulanır. Bu görünüm yüz hattının daha ince ve estetik görünmesini sağlayabilir. Operasyon öncesi doktorun önerilerini dilenmek ve hastanın nasıl bir görünüm istediğini anlamak adına bir ön görüşme gerçekleştirilir. Ameliyattan önce sigara ve alkol tüketilmemeli ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Yapılacak kontroller sonrasında genel sağlık durumunda ameliyata engel oluşturacak bir durum olmayan kişi ameliyat olabilir. Operasyon en fazla 1 saat sürer. Ağız içerisinden yapılan küçük kesiden yanaklardaki yağlar alınır. Bişektomi genellikle lokal anestezi ile uygulanan bir seçenektir. Yüzün dış yüzeyinde herhangi bir yara izi görülmez ve kişi kısa sürede eski hayatına dönebilir.

Ameliyatsız Bişektomi Uygulaması

Yanaklarda bulunan yağların alınması için ameliyatsız yöntemler de vardır. Yuvarlak bir yüz yapısına sahip olan kişiler bu uygulamalarla da ince bir yüz hattına sahip olabilirler. Ameliyatsız bişektomi için radyofrekans ve lazer tedavisi uygundur. Yüzdeki yağ dokularının azaltılması için yapılan bu estetik işlem yine ağız içerisinden uygulanır ve radyofrekans ya da lazer ile yağların parçalanıp dağılması sağlanır. Kesisiz bir yöntem olduğu için tercih edilen bu yöntemde iyileşme süresi daha kısadır. Ameliyat ile tüm yağlar tek seferde alınabilir ancak ameliyatsız seçenekler seans şeklinde uygulanarak yağlar aşamalı şekilde eritilir ve yüz inceltilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

cilt-lekelerinin-tedavisi

Cilt Lekelerinin Tedavisi

Cilt lekelerinin çoğu güneş ışığına fazla maruz kalmaktan dolayı kaynaklanır. Bunun y…

Devamını Oku
yuz-estetigi-nedir

Yüz Estetiği Nedir?

Yüz estetiği, insanların yüzündeki deformasyonları ve kusurları düzeltmelerine ya da …

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?