Abdominoplasti Öncesi Yapmanız Gerekenler

Abdominoplasti ya da halk arasında bilinen adıyla karın germe ameliyatı, estetik kaygıların giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. İdeal güzellik ve estetik kavramları toplumdan topluma ve toplumun kültürel değerlerine, yaşanan zamana göre farklılıklar göstermektedir. Ancak karın estetiği açısından herkesçe ince bir karın bölgesi ve fazlalık yağı olmayan karın bölgesi hem hoş karşılanmakta hem de kabul görmektedir.

Bu yazımızda abdominoplasti öncesi yapmanız gerekenlere ve abdominoplasti hakkında diğer detaylara değineceğiz.

abdominoplasti-oncesi-yapilmasi-gerekenler

abdominoplasti-oncesi

Estetik Karın Germe Ameliyatının Önemi

Bugünün sosyal hayat tarzı, modanın yakından takip edilmesi, gençliğin, inceliğin ve zarafetin değer kazanması, estetik kavramının toplum içinde benimsenmesi, karın bölgesinin de estetik açıdan önemini artırmaktadır. Karın estetiğinin böylesine öneminin artışı da estetik karın germe ameliyatının değerini artırarak her geçen gün daha da yaygınlaştırmaktadır.

Modanın öncüleri, bel ve karın bölgesini vurgulayan tasarımlara yönelmektedir. Artık karın bölgesinin estetik değerleri yani cilt görünümü, karın çevresi ve bel inceliği insanları gençlik çağından itibaren düşündürmeye başladı. Karındaki yağlanma, göze hoş gelmeyen bir karın şekli ya da karın yapısındaki farklılaşmalar insanın sosyal yaşamına, cinsel yaşamına ve genel sağlık durumuna doğrudan etki etmektedir.

Bilimsel araştırmalar, karın bölgesindeki aşırı şişmanlığın ve yağlanmanın, yani santral obezite olarak adlandırılan durumun, vücuttaki fizyolojik değişikliklerle beraber koroner kalp hastalığı riskini artırdığını göstermiştir. Bu nedenle karın bölgesinin önemi bir kat daha artmıştır. Sonuç olarak gerek karın estetiği açısından bakış, gerekse işlevsel açıdan iyileşme çabaları, estetik karın germe, karın estetiği ve bel inceltme girişimlerini içine alan estetik cerrahi yöntemlerini gün geçtikçe daha tercih edilir duruma getirmiştir.

Kadınların büyük bir kısmında, erkeklerin de bir kısmında karın bölgesinin şişmanlamasına bağlı olarak karın ön duvarının cildi ve kas yapısındaki elastikiyetin azalması sonucu karın bölgesi gevşer ve sarkar. Kadınlarda hamilelik durumu söz konusu olduğu için karın bölgesinin sarkması ve gevşemesine yönelik şikayetlerin çoğu kadınlardan gelir. Karın ön duvarını oluşturan ve bağırsaklar, karaciğer, pankreas, dalak, mide gibi iç organları karın boşluğu içinde tutarak, karın bölgesinin dış çizgilerinin vücut ile uyumlu görünümünü sağlayan karın kaslarının gevşemesi, bunun sonucu olarak iç organların daha geniş bir boşluğa yayılması ile karın daha şişkin, karın cildi daha sarkık hatta buruşuk bir hal alır.

Abdominoplasti (Karın Germe Ameliyatı) Amacı Nedir?

Abdominoplasti ya da diğer adıyla karın germe ameliyatı sayesinde fazlalık olan karın yağlanmaları giderilmekte ve yepyeni bir karın şekli elde edilmektedir. Estetik karın germe ameliyatı ile çoğu zaman karnın katlanması ile ortaya çıkan fazlalık deri ve deri altında bulunan yağ dokusunun göbek deliğinin aşağı kısmında kalan bölümü çıkarılır ve karın duvarı ile karın kaslarına gerdirme uygulanır.

Karın germe estetiğinin ardından karın bölgesinin sarkık ve buruşuk olan görünümü çarpıcı bir şekilde düzelir. Estetik karın germe operasyonu olan bireylerin çoğunda kendilerine olan güvenin arttığı ve kendileriyle barışık kişiler haline geldikleri saptanmaktadır.

karin-germe-ameliyati-oncesi-neler-yapilmali

karin-germe-ameliyati-nasil-yapilir

Abdominoplasti Öncesi Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

  • Abdominoplasti öncesi yapmanız gerekenleri ve sonrasında yapmanız gerekenleri doktor detaylı olarak anlatacaktır. Doktorun söylediği her talimat, hasta tarafından dikkate alınmalıdır.
  • Abdominoplasti ameliyatı için hem psikolojik hem de fizyolojik olarak kendinizi hazır hissetmeniz gerekmektedir.
  • Operasyon öncesinde kabızlığa neden olabilecek her türlü yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız gerekmektedir.
  • Obez hastaların abdominoplasti ameliyatı olmaları için doktor tarafından belirlenen yeterli kiloya ulaşmaları gerekmektedir.
  • Abdominoplasti ameliyatı öncesi ve sonrasındaki iyileşme sürecinde sigara ve alkol kullanımı kesilmelidir.
  • Mideye rahatsızlık vermeyecek yiyecekler ile beslenmek önemlidir.
  • Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmaya özen gösterilmelidir.
  • Vitamin takviye özellikli hapların aşırı miktarda kullanımından uzak durulmalıdır.

Karın Germe hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

iyi-huylu-benler

İyi Huylu Benler

Derideki herhangi bir anormal gelişime "deri lezyonu" adı verilir. Bu lezyonlar,…

Devamını Oku
karin-germe-operasyonu

Karın Germe Operasyonu

Kadınlar için güzellik ve fit görünmek, kendilerini mutlu ve psikolojik anlamda da iy…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?