Yüz Germe Cerrahisi - Facelift

Yüz germe estetiği, ilerleyen yaşla birlikte ciltte oluşan sarkmaları, kırışıklıkları gererek eski görünümünü geri kazandıran cerrahi bir yöntemdir.

Yaşın ilerlemesi, güneş ışınlarının etkisi, stres ve diğer başka etkenlerin etkisiyle cilt sarkar, kırışır ve çeşitli lekeler oluşur.

Yüz germe estetiğine ihtiyacı olan cilt yapıları şöyledir:

 • Alın çizgisinde belirginleşme
 • Kaşlarda düşme
 • Göz kapaklarında sarkma
 • Göz altlarında torbalanma ve çizgi oluşması
 • Ağız burun bölgesinde derin çizikler oluşması
 • Yanaklarda sarkma
 • Çene konturlarında kaybolma
 • Boyunda yağlanma ve deri perdesi oluşması

Cilt tipi, cilt gerginliğinin derecesi, kişinin doku iyileşme hızı ve kemik yapısı yapılan ameliyatı değişik derecelerde etkileyebilir.

Yüz germe estetiğinde amaç, kişinin doğal ve genç bir yüze sahip olmasıdır. Bu ameliyat sayesinde uzun süreli bir gençleşme sağlanır. Yüz germe ameliyatı ile yüz, boyun ve alın derisindeki sarkmalar ve kırışıklıklar giderilir. Yanak ve boyundaki fazla yağlar alınır.

Yüz Germe (Facelift) Ameliyatı

Yaşın ilerlemesiyle birlikte yüz ve boynun derisi gevşer. Çizgiler ve kırışıklıklar oluşur ve zamanla bunlar derinleşir. Yanaklardaki yağ dokuları sarkar, yüzden boyna geçiş çizgisi belirsizleşir, çenenin keskin sınırları kaybolur. Gıdık nedeniyle ikinci çene oluşur. Kişi kendini hala genç ve enerjik hissetmesine rağmen yüzü ve boynu yorgun görünür.

Yüz germe ameliyatı, yaşa bağlı yüz sarkmaları, kırışıklık gibi tedaviler için kullanılır. Ameliyat tekniği son yirmi yıl içinde iyi ölçüde değişmiştir. Önceleri kullanılan cilt germe tekniklerinde ameliyattan sonra ciddi oranda görünür iz kalıyordu. Günümüzde ise yüz derisinde belirgin bir gerginlik oluşturmadan, doğal bir gençleştirme sağlayan, uzun vadeli ve güzel sonuçları olan yüz germe teknikleri kullanılmaktadır. Yüzün farklı bölgelerini düzeltmek için farklı yüz germe teknikleri kullanılmaktadır.

Yüz germe ameliyatı ile birlikte uygulanan diğer yöntemler ise alt ve üst göz kapağı ameliyatlarıdır. Boyundan yağ alma işlemi de sıklıkla ameliyata eklenerek yüz ve boynun dengesiz görünümünün önüne geçilir.

Yüz Germe Ameliyatının Çeşitleri

 • Orta yüz germe ameliyatı: Orta yüz germe ameliyatı, göz altında sarkan bölgenin yukarı taşınmasıdır. Göz altından yapılan bir kesi ile yapılabileceği gibi endoskopik olarak saçlı deriden girilerek de yapılır. Çoğunlukla 40-55 yaş arası için uygundur. Ameliyat lokal veya genel anestezi ile yapılır. Ameliyat süresi yaklaşık 2 saattir.
 • Mini yüz germe ameliyatı: Mini yüz germe ameliyatı çoğunlukla 45-50 yaşından daha genç kişilere uygulanır. Mini yüz germe, yüz bölgesinde hafif sarkmalar olan kişiler içindir. Ameliyat hastaların sarkan yanaklarını kaldırma amacıyla yapılır. Derin dokuya fazla inmeden yanakların kaldırılması hedeflenir. Kulağın önünden esnek doku alınır ve iç doku sıkılaştırılır. Ameliyat genel anestezi ile gerçekleştirilir ve yaklaşık 2 saat sürer.
 • Tam yüzme germe ameliyatı: Tam yüz germe ameliyatlarında yanak bölgesinin tamamı, çene hattı ve boyun gerdirilir. Tam yüz germe ameliyatı, daha yaşlanmış cilde sahip kişilere uygun olup ortalama 55-60 yaşındaki kişilere uygulanır. Ameliyatta genel anestezi uygulanır ve ortalama 2-4 saat sürer.

yuz-germe-ameliyati-nedir

kimler-yuz-germe-ameliyati-icin-uygun-adaylardir

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi

Yüz germe ameliyatı öncesi ve sonrasında yapılacak bakım çok önemlidir. Ameliyat öncesi doktorunuzla yapacağınız görüşmelerde tüm beklentilerinizi, endişelerinizi ve sorularınızı bildirmelisiniz. Doktorunuz sizin için en uygun ve en etkili yöntemlerin neler olduğunu ve ne derecede karşılayabileceğini ve muhtemel risklerini sizinle paylaşacaktır. Ameliyat öncesi ve ameliyat sürecinde fotoğraflar çekilir.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatı genellikle genel anestezi altında uygulanır. Ancak sedasyon anestezisi anestezi de tercih edilebilir. Boyundaki fazla yağ dokuları alınacaksa liposuction yapılır. Düzgün ve dengeli liposuction tedavisi ile boynun yağları azaltılır. Yüz germe estetiğinde kullanılan cilt kesileri kulak konturları etrafında ve saçlı derinin arasında iyi saklanır. Bu uygulamada saç kaybı olmaz. Sonrasında gerginlik olması için yüz derisi yeniden şekillendirilmiş yumuşak doku üzerine titizlikle serilir, saç çizgisi hizaya getirilir ve fazla deri alınır. İnce dikiş materyalleri kullanılarak kapatılan cilt kesileri çoğunlukla iz bırakmadan iyileşir. Ameliyat sonrası çok baskılı olmayan yüz sargısı kullanılır. Hasta ameliyat sonrası genellikle aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan sonraki gün dren alınır, gevşek sargı elastik bandajla değiştirilir ve birkaç gün hastanın bunu kullanır. Kesilerin 10 gün boyunca merhemle nemli kalması sağlanır. 5 gün antibiyotik tedavisi alınır. Normal olmayan kızarıklık, ağrı durumunda doktorunuzla acilen görüşmelisiniz. Dikişler 4-7 günde alınır. Hasta iki haftaya kadar çok hareket etmemeli ve altı gün boyunca fazla güneşe maruz kalmamalıdır. Hasta, iki hafta sonra makyaj yapılabilir. Hasta 1 yıl süre içinde tamamen iyileşmiş olur.

 

Yüz Germe Ameliyatını Hangi Doktor Yapar?

Yüz germe operasyonu yaptırmak için seçeceğiniz doktorun plastik cerrahi alanında iyi bir eğitim görmüş ve uzmanlaşmış olması, mümkünse yüz estetiği alanında ihtisas sahibi olması önemlidir.

Yüz Germe Ameliyatı Kaç Yıl Gider?

Yüz germe ameliyatı ne kadar kalıcı sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; Çoğu yüz gerdirme operasyonlarının Sonuçları 7 ila 15 yıl arasında olmak üzere çok uzun süre devam kalıcıdır.

Yüz Germe Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Yüz germe operasyonu hastane ortamında, genel anestezi kullanılmadan, sedasyon ve lokal anestezi yardımı ile yapılabilir. Operasyon sonrası kişinin 1 gece hastanede kalması önerilir. Yüz germe operasyonları 1-1.5 saat içerisinde kulak içi ve arkasından yapılan kesiler ile yapılan bir ameliyattır.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Cilde yapılan kesi ile cilt altında yer alan bağ dokularına, mimik kaslarına ve aşağıya doğru gevşemiş cilde müdahale edilir ve bu bölgeler gerilir.

Yüz Gerdirme Ameliyatı Kalıcı mı?

Uzman bir ekip tarafından başarıyla gerçekleştirilen işlemin kalıcılık süresi normal standartlarda 10 yıl ve üzerindedir.

Yüz Germe Ameliyatları Kaç Yaş Gençleştirir?

Yüz germe ameliyatları cilt yapısına ve kişiye bağlı olmak üzere, 10 yaş daha genç bir görünüm elde etmeyi sağlamaktadır. 

Yüz Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Yüz germe ameliyatının cerrahi komplikasyonları arasında tüm cerrahi işlemlerde görülen , enfeksiyon, kanama yara ayrışması, dikiş reaksiyonları gibi durumlar sayılabilir. Operasyonda yüz sinirlerinde ve kaslarında yaralanmalar olabilir. Doku dolaşım bozuklukları ve doku kayıpları oluşabilir.

Yüz Gerdirme Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

İyileşme süresi yaklaşık bir haftadır. Lokal anestezi ile yüz germe yapılabilir ve yaklaşık 1 hafta sonra kişi işine geri dönebilir.

Yüz Germe Ameliyatında İz Kalır mı?

Yüz germe operasyonlarında izlerin olgunlaşması zaman alır. İlk 3 ay boyunca ameliyatta oluşan izler daha kırmızı renkli ve dikkat çekici olabilir. İz kalitesinin maksimum seviyeye ulaşması 9-12 ay arasında bir zaman gerektirmektedir. Bu süreçte yüzdeki izler saç modeli ve aksesuarlar ile kamufle edilebilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

cilt-lekelerinin-tedavisi

Cilt Lekelerinin Tedavisi

Cilt lekelerinin çoğu güneş ışığına fazla maruz kalmaktan dolayı kaynaklanır. Bunun y…

Devamını Oku
clostridium-botilinum-toksini

Clostridium Botilinum Toksini

Botilinum toksini, Clostridium botilinum adlı bakteriden elde edilen bir to…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?