Lazerle Dövme Silme

Lazerle dövme silme işlemi, dövmenin yapımı kadar kolay değildir ancak günümüzde lazer teknolojisi sayesinde kalıcı dövmeleri ciltten silmek mümkün olmaktadır. Dövme silme işleminin performansı, dövmenin özelliklerine ve farklı birçok faktöre göre değişmektedir.

Bu yazımızda lazerle dövme silme ile alakalı merak edilen tüm noktalara değineceğiz.

lazerle-dovme-silme-fiyatlari

lazerle-dovme-silme-sonrasi

Lazerle Dövme Silme İşlemi Nedir?

Dövme, cilde iğne ile şekiller oluşturarak uygulanan kalıcı bir boyama tekniğidir. Hem kültürel / geleneksel amaçla hem de süs amacıyla yaptırılabilmektedir. Lazerle dövme silme işlemi, mevcut dövmenin ortadan kaldırılmasına yönelik yapılan bir uygulamadır.

Dövme silme tedavisi, deri altındaki boyayı küçük parçalara ayırmakta ve böylece hücreler tarafından kolay yutulabilir hale getirmektedir. Lazerle dövme silme tedavisinin nasıl uygulanacağı açık veya koyu tene uygulanacak olması ve dövmenin renkli veya renksiz olması gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. ND Yag ve Q switched (Q Anahtarlı) lazerler, kalıcı dövmelerin silinmesindeki en etkili sistemlerdir.

Lazerle dövme silme, deri altındaki boyayı küçük parçalara ayırdığı için hücreler boyayı yutabilmekte ve lenf dolaşımı ile boya vücuttan uzaklaştırılabilmektedir. Koyu renk dövme silme işlemi esnasında dövmenin geçici olarak beyaz renk alması lazerin başarılı olduğu anlamına gelmektedir.

Bazı dövmeler ise pek çok seansa rağmen tam olarak silinememektedir. Bu durum, hem kullanılan boyanın markasına ve maddesine hem de dövmenin büyüklüğüne ve renklerine bağlı olmaktadır. En başarılı sonuçlar siyah ve mavi renk olan dövmelerde elde edilmektedir. Yeşil ve kırmızı gibi renkler ise daha zor ve geç silinmektedir.  Bu nedenle her dövme sildirme işleminin aslında kişiye özel olduğu unutulmamalıdır. Yani lazerle dövme sildirme işleminin başarısı kişiden kişiye göre değişmektedir. Bir başkasında işe yaramış ya da yaramamış olması o kişinin dövmesinin özellikleri ve işlemin uygulandığı merkez ile ilgili olabilmektedir.

Lazerle Dövme Silme Kaç Seans Sürmektedir?

Lazerle dövme silme işleminin kaç seans gerektirdiği dövmeden dövmeye değişmektedir. Amatör dövmeler için 4 veya 5 seans yeterli gelirken, profesyonel dövmeler için ise 7 – 8 veya daha fazla seans gerekebilmektedir.

Seanslar 3 – 4 haftalık aralıklarla uygulanmalıdır. Dövmenin ne zaman yapıldığı da seans sayısı üzerinde belirleyici bir faktördür. Uzun zaman önce yapılan dövmeler daha kolay silinebilirken, yakın zamanda yapılmış olan dövmeler daha canlı ve koyu olduğu için daha fazla seans gerektirmektedir.

Zor Silinen Dövme Boyaları Hangileridir?

Mor, sarı, yeşil ve kırmızı renkli dövmeler en zor tedavi edilen boyalardır.

Lazerle dövme silme işlemi için ideal koşullar aşağıdaki gibidir:

  • Hastanın açık tenli olması
  • Dövmenin koyu renkli (mavi – lacivert) olması
  • Dövmenin en az bir yıllık olması

lazerle-dovme-silme-tedavisi

lazerle-dovme-silme-nasil-yapilir

Lazerle Dövme Silme İşleminde Koyu Tenliler için Uygun Lazer Hangisidir?

Koyu tenli kişiler için en uygun lazer seçimi Q- Switched ve Nd:YAG (1064nm) lazerdir. Bu lazer, derinlere inebilen özelliktedir. Koyu tenlilerde deriye renk değişikliği gibi bir zarar verme ihtimali de diğer lazerlere göre düşüktür.

Kırmızı dövmelerde, 532 nm dalga boyu kullanılırken, mavi ve siyah dövmelerde ise 1064 nm dalga boyu kullanılmaktadır. Özellikle derin yerleşimli alanlarda 1064 nm dalga boyu kullanılması tercih edilmektedir. Bu şekilde 3 – 6 seans aralığında başarılı sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Lazerle Dövme Silme Ağrılı Bir İşlem midir?

Lazerle dövme silme işlemi, yukarıda da belirttiğimiz gibi dövme yaptırmaktan daha zor bir işlemdir. İşlem yapılacak bölge, anestezi etkili krem uygulanarak uyuşturulmaktadır. Bu sayede işlem esnasında ağrı duyulmaması sağlanır. Ancak hissedilen ağrı, kişinin ağrı eşiğine de bağlı olmaktadır.

Dövme Tam Anlamıyla Silinebilir mi?

Amatör dövmeler deriden rahatlıkla ve tam anlamıyla silinebilmektedir. Yine koyu renkli ve eski dövmeler de aynı şekilde iz kalmayacak şekilde kolayca silinebilirler. Ancak profesyonel dövmeler uzun seanslar gerektirmektedir. Bazen uzun süren seanslara rağmen dövme, gölge halinde kalabilmektedir.

Lazerle Dövme Silme Sonrası Süreç

  • İşlem sonrasında 5 – 10 gün kadar süreyle işlemin uygulandığı bölgede kanama, kabuklanma ve su toplama gibi şikayetler görülebilmektedir.
  • İşlemden 24 – 43 saat sonra banyo yapılabilir.
  • İşlemin uygulandığı bölge sert bir şekilde kaşınmamalıdır.
  • İşlemden sonraki 2 hafta güneş ışınlarından korunulmalıdır.
  • 6 hafta kadar süreyle güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Lazerle dövme silme işlemi sonrasında bakım ihmal edilmemeli, bölgeye antibiyotikli ve deriyi onaran bir krem uygulanmalıdır. 

Lazerle Dövme Silme Sonrası İz Kalır mı?

Ciltte leke veya iz bırakma olasılığı hassas bölgelerde bile %5’in altındadır. Bu konuda, işlemi gerçekleştirecek olan doktor ve merkez seçimi de elbette önemli olmaktadır.

 

 

 

Lazerle Dövme Silme İşlemi Nerede Yapılır?

Dövme sildirme işlemi estetik merkezlerde yapılmaktadır. İşlemin yapılacağı merkezde mutlaka uzman doktor bulunmalıdır.

Lazerle Dövme Nasıldır?

Dövme silme işleminde kullanılan lazer ışını, deri altı dokuda dövmeye rengini veren bileşikler tarafından emilmektedir. Bu emilme sonucunda dövmenin içerdiği maddeler parçalanır ve ortadan kalkarlar. Siyah her türlü ışığı emebildiği için siyah renkli dövmeleri silmek çok daha kolay olmaktadır. Renkli dövmelerin ise tedavi süreci daha uzun olmaktadır.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Kaç Seans Sürer?

Lazerle dövme silme işlemi genellikle 4-6 hafta ara verilerek 4-8 seans uygulanmaktadır. Seans süresi ise 10 ile 40 dakika arasında değişmektedir. Ancak dövmenin ne kadar sürede silineceği; dövmenin ne zaman yapıldığına, profesyonelliğine, rengine ve büyüklüğüne göre değişmektedir. 5 yıldan eski dövmeler daha kolay silinmektedir. Yeni dövmelerin pigmentleri güçlü olduğu için silinmeleri biraz daha zaman almaktadır. Bir dövme siyahsa ve 5 yıldan önce yapıldıysa ortalama 4-5 seans yeterli olmaktadır. Seans aralarında mutlaka güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir.

Lazerle Dövme Silmesi İşleminde Acı Hissedilir mi?

Lazer ışınları deri altı tabakalara nüfus ettiği için dövmenin büyüklüğüne de bağlı olarak biraz acılı bir işlem olabilmektedir. Ancak dövme büyük bir bölgedeyse o bölge işlemden yarım saat önce lokal anestezi ile uyuşturulmaktadır. Böylece kişi işlem esnasında herhangi bir ağrı ve acı hissetmemektedir.

Lazerle Dövme Silme için En Uygun Zaman Nedir?

Dövme sildirme işlemi sürerken bölgenin güneşe ve denize maruz kalmaması gerekmektedir. Bu nedenle dövme sildirme işlemi için en uygun zaman kış aylarıdır.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Cildi Yıpratır mı?

Kişi tavsiyelere uyar ve cildini iyi korursa dövme sildirme işlemi cildi yıpratmamaktadır. Her seanstan sonra bölgede kızarmaların ve kabuklanmaların meydana gelmesi normaldir. Seans aralarında kişi cildini güneşten korumalıdır ve bölgeye krem tedavisi uygulamalıdır. Ayrıca işlem yapılan bölge kaşınarak veya işlemden hemen sonra tıraş edilerek vs. tahriş edilmemelidir.

Lazerle Dövme Silme Tüm Renklere Uygulanabilir mi?

Lazerlerin farklı türleri bulunmaktadır. Bazıları siyah, mavi ve yeşil dövmelerin silinmesinde etkili olurken bazıları da kırmızı, turuncu ve sarı renk dövmelerde etkili olmaktadır. Bu nedenle renkli veya birden fazla renkli dövmeler lazerle silinebilmektedir. Siyah dövmelerde daha iyi sonuçlar almak mümkün olurken renkli dövmelerde tedavi biraz daha uzun sürmekte ancak tatmin edici ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Her Renk Dövme Silinebilir mi?

Lazerle dövme silme işleminde dövmenin sadece siyah boya ile yapılmış olması gibi bir koşul yoktur. İşlem esnasında kullanılacak lazer; dövmenin rengine, boyutuna ve kişinin teninin tonuna göre belirlenmektedir. Böylelikle en iyi sonucu almak hedeflenmektedir.

Lazerle Dövme Silme Cildi Yıpratır mı?

Kişi tavsiyelere uyar, cildini iyi korursa dövme sildirme işlemi cildi yıpratmamaktadır. Her seanstan sonra bölgede kızarmaların ve kabuklanmaların meydana gelmesi normaldir. Seans aralarında kişi cildini güneşten korumalıdır ve bölgeye krem tedavisi uygulamalıdır. Ayrıca işlem yapılan bölge kaşınarak veya işlemden hemen sonra tıraş edilerek vs. tahriş edilmemelidir.

Lazerle Dövme Nasıl Silinir?

Dövme silme işleminde kullanılan lazer ışını, deri altı dokuda dövmeye rengini veren bileşikler tarafından emilmektedir. Bu emilme sonucunda dövmenin içerdiği maddeler parçalanır ve ortadan kalkarlar. Siyah her türlü ışığı emebildiği için siyah renkli dövmeleri silmek çok daha kolay olmaktadır. Renkli dövmelerin ise tedavi süreci daha uzun olmaktadır.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Nerede Yapılır?

Dövme sildirme işlemi estetik merkezlerde yapılmaktadır. İşlemin yapılacağı merkezde mutlaka uzman doktor bulunmalıdır.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

smartxide-dot-lazer

Smartxide Dot Lazer

Fraksiyonel lazer uygulamalarında klasik tip CO2 lazer çok az uygulanmaktadır. Ancak …

Devamını Oku
long-pulsed-alexandrite

Long Pulsed Alexandrite ve ND Yağ Lazer

Long pulsed Alexandrite ve ND Yag lazer, lazer teknolojisi kapsamında son yıllarda sa…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?