İzmir Cilt Bakımı

Cilt sağlığı için sağlıklı ve dengeli bir yaşam ve beslenme planı, egzersizler ve yeterince dinlenebilmek büyük önem taşımaktadır. Ancak günümüz modern ve kent yaşamı şartlarında bu dengeli ve stressiz yaşam standardını tutturabilmek oldukça güçtür. Bu durumda cilt güzelliğini koruyabilmek için estetik gibi ilave uygulamalara gerek duyulmaktadır. İzmir cilt bakımı, insanın kendini tazelenmiş, zinde ve güzel hissetmesi için çoğunlukla kadınların başvurduğu bir işlemdir. Adı üzerinde cilt üzerine birtakım bakım ve onarım uygulamalarını kapsamaktadır. 

Kozmetikte, teknoloji ile imkanların gelişmesi ve bilinç düzeyinin artmasıyla birlikte baş döndürücü ilerlemeler yaşanmaktadır. Yeni ham maddelerin kullanılması ile elde edilen bakım ürünleri ile parlak, taze ve sağlıklı bir cilde her koşulda sahip olmak mümkündür.

cilt-bakimi-nedir

cilt-bakimi-nasil-yapilir

Cilt Bakımı Nedir?

Özellikle kadınların büyük önem verdiği cilt sağlığı ve güzel görünme isteği günümüzde erkeklerin de ilgisini çekmektedir. Kırışıklardan uzak, genç, diri, pürüzsüz ve parlak bir cilt için birçok farklı yöntem uygulanmaktadır. Herkesin cilt tipi farklıdır ve bu nedenle cilt bakımı öncesinde cilt yapısının ayrıntılı bir muayenesi gerekmektedir.

Cilt bakımının yanı sıra sağlıklı beslenme, sigara ve alkol tüketiminden uzaklaşma ve cilt temizliğine de dikkat etmek gerekmektedir. 

Cilt Bakımı Neden Uygulanmaktadır?

Cilt bakımının etkin olduğu durumlar şu şekildedir; 

 • Akne tedavisi
 • Cilt gözeneklerinin sıkılaştırılması
 • Renk değişimlerinin eşitlenmesi
 • Ciltte oluşan lekelerin giderilmesi

Cilt bakımı merkezlerinde yapılması zorunlu gerekli midir?

Cildimizin doğasını anlamak ve doğru ürünle doğru uygulamayı yapmak bu konuda tecrübe sahibi, uzman olan kişilerin işidir. Çünkü cilt bakımı yanlış uygulandığında sonucun daha kötü olacaktır.

Günümüzde cildimizin ihtiyaç duyduğu şeyleri doğal yoldan bulamayacağımız gerçektir. Bu sebeple cildimizin ihtiyacı olan ürünleri, merkezlerde bulunan özel cihazlar yardımıyla sağlayabiliriz.

Kaç tip cilt vardır?

5 tip cilt vardır. Bunlara kısaca bahsedecek olursak:

 1. Normal cilt: Bu tip ciltte gözenekler kapalı, parlak ve pürüzsüzdür, cilt problemi olmayan cilttir. Çok özel bir bakıma gerek yoktur.
 2. Karma cilt: Bu ciltte yüzün T bölgesi yağlı, diğer bölgeler ise kurudur. Yağlı bölgelerde komedonlar ve açık gözenekler bulurken kuru bölgelerde gözenekler kapalıdır.
 3. Kuru cilt: Bu cilt tipi ince, mat ve pul pul dökülmeye eğilimlidir. Gözenekler ufak ve çoğunlukla kapalıdır. Cildin yapısı daha ince ve sıkı olduğu için çabuk kırışmaya eğilimlidir.
 4. Yağlı cilt: Bu cilt tipinde yağ gözenekleri açık, sivilcelerin olduğu ve yağ salgısı fazla olduğu için aşırı parlayan ve yağlı bir görüntü vardır.
 5. Olgun cilt: Yaş ilerledikçe hücre yenilenmesinin yavaşlaması ile ortaya çıkan cilt tipidir. Hücrelerin dökülmesi de yavaşladığı için ciltte derin kırışıklıklar ortaya çıkabilmektedir.

Cilt Bakımı Neden Yaptırılmalıdır?

Cilt bakımı yalnızca güzellik açısından değil sağlık açısından da gereklidir. Cilt bakımı, cildi ölü derilerden ve kirlerden arındırır, temiziler ve tazeler.

Cildin parlaklığı ve tazeliği kişinin yorgun görünümünü giderir. Cilt bakımı, kişinin cildi kadar psikolojisine de iyi gelmektedir. Cilt bakımından sonra insan kendini çok daha mutlu ve zinde hissetmektedir.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Cilt analiz edilir
 • Cilt güzelce temizlenir
 • Cilt siyah nokta ve aknelerden temizlenir
 • Peeling ve buhar uygulaması ile ölü deriler ciltten arındırılır
 • Cilde ferahlatıcı ve tazeleyici maske uygulanır
 • Cilde nemlendirici bakım yapılır
 • Cilde tonik uygulanır

Cilt bakımı hangi sıklıkta yapılmalıdır?

Cilt bakımı, kişinin evde kendisinin de yapabileceği günlük ve haftalık bakımla başlar. Cildin sağlık, güzellik ve gençliğinin devamının sağlanması amacı ile aletli cilt bakımı ile devam eder.

Aylık ve yıllık profesyonel aletli bakımda amaçlanan, cildin ihtiyaçlarını gidermek ve böylece cildin tazeliğinin devamlılığını sağlamaktadır. Bu bakım, evde kullandığımız ürünler ile olmamaktadır. Bu nedenle herkes hangi yaşta ve hangi cilt tipinde olursa olsun profesyonel bakıma ihtiyaç duyar.

cilt-bakimi-neden-yaptirilmalidir

cilt-bakimi-faydalari

Aylık ve yıllık profesyonel cilt bakımının amacı nedir?

 • Cildin doğal su ve yağ dengesini korumak: Böylece ciltte sivilcelenme, kuruma ve kırışmanın önüne geçmek, gözeneklerin tıkanmasının önlenmesi ile ciltten toksinlerin atılımının devamının sağlanması.
 • Ciltteki ölü hücrelerin soyulması ile canlı yeni taze cildin açığa çıkmasının sağlanması, cildin hücre yenilenmesinin sağlanması.
 • Yıpranmış bir cildin ihtiyaç duyduğu oksijen, kollajenin dışarıdan temini.
 • Ciltte gençlik ve güzelliğin devamının sağlanması ile kişinin kendisini daha iyi ve zinde hissetmesini sağlamak.

İzmir Cilt Bakımı Merkezi Seçimi

Cilt bakımı, basit bir uygulama gibi görünse de yanlış ellerde uygulandığı takdirde istenmeyen komplikasyonlara yol açabilmektedir. Cilt bakımı, cilt iyi analiz edilmez ve cilt tipine uygun yapılmazsa oldukça kötü sonuçlar doğurmaktadır. Doğru ürün seçimi ve kişinin cildinin yağ, nem ve elastike açısından analiz edilmesi hem ürünün ciltte tahribe yol açmasını engeller hem de yapılan uygulamanın boşuna olmamasını sağlar.

Cilt bakımı, faydalı ürünlerle doğru bir şekilde ve uygun temiz koşullar altında uygulanmalıdır. Cilt bakımının gerçek ferahlatıcı ve tazeleyici etkisi ancak deneyimli doktorlar tarafından uygulandığı takdirde hissedilebilir. 

Cilt Lekelerinin Tedavisi hakkında bilgi almak için tıklayın.

 

En İyi Cilt Bakımı Nerede Yapılır?

Cilt bakımı Sağlık Bakanlığınca onaylanan bir merkezde, hastanede veya kliniklerde yaptırılmalıdır. Bununla beraber bir doktor veya uzman estetisyen sertifikasına sahip   kişilerce yapılan cilt bakımı tercih edilmelidir.

Medikal Cilt Bakımı Ne Demek?

Ciltte biriken yağ, makyaj malzemelerinin bıraktığı kalıntılar ve siyah noktaların arındırılması, cildin üst katmanında daha canlı ve sağlıklı bir görüntü elde etmeyi hedefleyen çalışmalar yapılmasıdır.

Güzellik Merkezinde Cilt Bakımı Ne İşe Yarar?

Parlak ve pürüzsüz bir cilt görünümü, doğru ve düzenli cilt bakımı ile başlar. Cildin güzelliğini korumak amacıyla yapılması gereken cilt bakımı, cilt yüzeyinde biriken ölü tabakayı temizleyerek cildi yenilemek hedeflenerek yapılan uygulamaları içerir.

Cilt Bakımı Ne Sıklıkta Yapılmalı?

Cilt bakımı için tavsiye edilen sıklık 21 gün aralıklarla en az ayda 1 kere uygulamaktır. Çünkü makyaj, kir, toz,  ve benzeri dış etkenler zaman içerisinde ciltte birikir. Günlük cilt bakımı uygulamaları da derin bir temizlik için yeterli olmayabilir. Bu yüzden medikal cilt bakımı düzenli olarak sürekli yaptırılmalıdır.

Cilt Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bakım yapılacak olan yerin hijyenik durumda olması, cilt bakımı yapan kişinin uzman olması çok önemlidir. Kişiye özel bir tedavi yönteminin uygulanması da çok önemlidir. Cilt analizi yapıldıktan sonra, kişinin ihtiyaç duyduğu vitamin ve protein yapısının doğru belirlenmesi büyük bir önem taşır.

Cilt Bakımında Hangi İşlemler Yapılır?

 • Cilt temizlenir.
 • Tonik uygulanır.
 • Ölü hücrelerin arındırılması için peeling uygulanır.
 • Ciltteki gözeneklerin açılması için buhar uygulanır.
 • İhtiyaç doğrultusunda siyah nokta temizliği yapılır ve cilt tipine göre maske uygulanır.
 • Göz çevresine ve yüze serum uygulaması yapılır,
 • Yoğun nemlendirme için nemlendirici krem uygulanarak işlem sonlandırılabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

yuz-germe

Yüz Germe

Genelde kadınların yaptırdığı bir işlem olarak bilinen yüz germe, erkekler tarafından…

Devamını Oku
cilt-lekelerinin-tedavisi

Cilt Lekelerinin Tedavisi

Cilt lekelerinin çoğu güneş ışığına fazla maruz kalmaktan dolayı kaynaklanır. Bunun y…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?