Epilasyon İçin Olası Problemler

Ağrı

Olası ağrı ve rahatsızlık hissi kişiden kişiye değişmekle birlikte, genelde, sağuk kompres uygulaması bu tür rahatsızlıkları azaltmaktadır.

Eritem

Lazer epilasyon uygulaması sonucu cildin kırmızılaşması beklenen bir durumdur. Normalde, uygulamayı takip eden birkaç saat içerisinde veya bir gün sonra azalarak kaybolmaktadır.

Blisterlenme

Vesikül (su toplaması) ve blisterlenme fenomeni (kıl kökü etrafında ödem) çok nadir rastlanan bir durumdur.Bazı cilt tiplerinde ve sık sık solaryum ışınlarına maruz kalan ciltlerde görülebilir.Ayrıca bazı antibiyotik (Sülfanomidler, Tetrasiklin, Roacutane) alanlarda ışığa duyarlılık artar bu durumlarda doktorunuza haber vermeniz bu olasılığı azaltır.

Yanıklar

Çok çok nadir rastlanan bir durumdur.Aşırı hassas ciltlerde veya aşırı doz verilen ciltlerde görülebilir.Sonrasında yüzeyel kabuklanma olabilir.Kabuklar 7-10 gün sonra geçer.

Pigmentasyon değişimi

Pigmentasyondaki değişimler hiper veya hipokromatik (koyu veya hafif renklenme) beklenmedik durumları gösterir.Nedeni eski yanıklar, epilasyon sonrası açık güneş veya solaryuma maruz bırakma ve kalıtımsal pigmentasyon problemi bulunması gibi özel durumlar olabilir.Genelde bu vakalar kaybolur.(yaklaşık 1-3 ay)

Lazer epilasyon kimlere yapılmaz?

Lazer epilasyon cildinde açık yara, enfeksiyon, kronik hastalık ve benzeri olan kişilere, gebe ya da emziren kadınlara, epilepsi gibi ışığa reaksiyon gösterilebilen hastalıkları olan kişilere uygulanmaz.  

Lazer epilasyonun zararları var mı?

Lazer ışınları cilt dokusuna değil sadece kıl köklerine etki eder. Bu yüzden doğru şekilde uygulanan lazer işleminin kişiye herhangi bir zararı yoktur.  

Lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanmaz?

Lazer epilasyon burun içerisine, kulak içine, saç diplerine, göz etrafına, kirpik ve kirpik çevresine, yara izi olan ve yaralı olan alanlara, cilt hastalığı olan bölgelere, et beni ve diğer benlerin üzerine, dövme olan bölgelere uygulanmaz. 

Epilasyonun yan etkileri nelerdir?

Lazer epilasyon doğru şekilde uygulandığında belirgin bir yan etkisi yoktur ancak bazı kişilerde ve yanlış yapıldığı durumlarda ciltte kızarıklık, yanık, kabuklanma, enfeksiyon, akne, kıl dönmesi ve alerji gibi yan etkilere neden olabilmektedir.  

Lazer epilasyon damarlara zarar verir mi?

Lazer epilasyon damarlara herhangi bir zarar vermez çünkü sadece kıl köklerini hedef alır.  

Bunlar da İlginizi Çekebilir

lazer-teknolojimiz

Lazer Teknolojimiz

Özel Esmira Polikliniğinde hastalarımıza teknolojik olarak gelişmiş lazer desteği ve …

Devamını Oku
epilasyon-seans-araliklari

Epilasyon Seans Aralıkları

1. Seans Aralıkları: Yüz Bölgesi: 4 hafta Diğer Bölgeler: 6 - 8 haf…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?