Meme Dikleştirme - Mastopexy

Meme dikleştirme, doğum sonrası sarkan meme dokusunun dikleştirilmesi ve dolgunlaştırılmasını hedefleyen bir ameliyattır. Ameliyatın tekniği memenin sarkıklık derecesine göre değişmektedir.

Meme Sarkmasının Dereceleri

Meme başı ve meme alt çizgisinin arasındaki ilişkiye göre göğüs sarkması hafif, orta, ağır ve yalancı olmak üzere 4 tipte sınıflandırılır.

  • Hafif derece sarkma: Meme başı, göğüs alt çizgisinin 1 cm kadar altına sarktığı durumdur.
  • Orta derece sarkma: Meme başının meme alt çizgisinin 1-3 cm aşağı sarkmasıdır
  • Ağır derece sarkma: Meme başı, meme alt çizgisinin 3 cm ve daha fazla altına sarkmasıdır.
  • Yalancı sarkma: Meme başı, meme alt çizgisinin üzerinde bulunduğu halde göğsün alt kısmında kalan dokuların meme çizgisinin aşağısına doğru sarkmasıdır.

meme-diklestirme-ameliyati-nedir

meme-diklestirme-ameliyati-nasil-yapilir

Meme Dikleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Hafif sarkıklığı olan olgularda meme başı normal pozisyonuna taşınır ve meme başı çevresindeki bollaşmış olan fazla deri çıkarılır. Bu teknik uygulandığında sadece meme başı çevresinde halka şeklinde bir ameliyat izi oluşur. Sarkıklık fazla ise ayrıca memenin alt yarısından da bollaşmış derinin çıkarılması gerekir. Bu durumda meme başının çevresindeki ameliyat izine ek olarak meme başından alt kenara doğru dikey olarak uzanan bir iz daha oluşur. Bu uygulamalar ile meme başı normal pozisyonuna taşınıp bollaşmış olan fazla deriler de çıkarılarak meme dik ve diri görünümünü kazanır. Aynı girişim sırasında memeye dolgunluk kazandırmak için silikon protezler de yerleştirilebilir. Meme dikleştirme ameliyatını takip eden yıllarda doğum yapıldığında süt bezleri ve süt kanalları zarar görmemiş olacağı için silikon protez uygulanan olgular da dahil olmak üzere herkes bebeğini emzirebilir.

Göğüs Ameliyatında uygulanan tekniğe bağlı olmaksızın açık tenli ve yara iyileşme fizyolojisi normal olan kişilerde kalan ameliyat izleri çok belirgin değildir. Ancak izlerin belirginliği yine de kişinin yaşına, genetik yapısına ve derinin yapısal özelliklerine göre değişebilir.

Meme estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılır, ortalama süresi 2-3 saattir. Hastanede kalış süresi 1 gündür. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası kişiyi rahatsız edecek derecede ağrı olmaz. Hissedilen ağrı, ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kontrol altına alınabilir. 4-7 gün sonra işe dönülebilir ve uçak yolculuğu yapılabilir. Yapılan ameliyatın etkisinden dolayı memelerde birkaç hafta süren şişlik olabilir. Ameliyat izleri aylar içinde azalır ve belirsiz hale gelir.

Kimler Meme Dikleştirme (Mastopexy) Ameliyatı Olabilir?

  • En önemli kriter kan pıhtılaşması sorunu olmayan
  • Bağışıklık sisteminde herhangi bir sorun olmayan
  • Sigara, alkol tüketmeyen
  • Yüksek tansiyon ya da solunum sistemi sorunları olmayan
  • Şeker, astım, kalp yetmezliği gibi yara iyileşmesini olumsuz etkileyecek hastalıkları olmayan

Kişiler meme dikleştirme ameliyatı olabilir. Ameliyattan önce bazı testler yapılarak meme ameliyatına karar verilmelidir.

 

Silikon protez ile sarkmış göğüsler dikleşir mi?

Silikon protezler, memeye hacim vermesi için tasarlanmıştır. Sarkmayı değil hacim sorununu çözmek için kullanılır. Ancak hafif de olsa sarkma görüntüsünü azaltırlar. Eğer sarkmanın derecesi çok yüksek değilse silikon protezle elde edilen görüntü kişiyi memnun eder.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesinde Neler Yapmak Gerekir?

Operasyon öncesinde yapılması gereken mamografi ve ultrason gibi tetkikleri son güne bırakmadan yaptırın.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında Neler Yaşanır?

Göğüs dikleştirme ameliyatından ardından göğüslerde karıncalanma ya da yanma hissi olabilir. Bu ameliyat, sonraki süreçte göğüslerdeki sinirlerin iyileşmesine bağlı şekilde ortaya çıkabilir. Öte yandan bölgedeki deride ve meme başı bölgesinde uyuşma yaşanması normaldir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Süt Vermeyi Etkiler mi?

Meme dikleştirme operasyonu sonrası herhangi bir süt verme zorluğu yaşanmaz. Çünkü bu ameliyatta sadece meme derisi alınır. Meme bezine ve süt kanallarına zarar gelmez.

Meme Dikleştirme Ameliyatlarında His Kaybı Oluşur mu?

Ameliyat sonrasında geçici his kayıpları olabilir. Kalıcı his kaybı yaşanması beklenmez. Ameliyattan birkaç ay sonra meme uçları eski duyarlılık seviyesine döner.

Meme Dikleştirme Ameliyatının Meme Kanseri ile Bir ilişkisi Var mı?

Meme dikleştirme ameliyatı ile meme kanserinin herhangi bir bağı yoktur. Küçültme ile birlikte yapılırsa meme kanseri riskini belirgin bir şekilde düşürür.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Ne Tür Sorunlar Yaşanabilir?

Meme dikleştirme operasyonu sırasında sonrasında kanama ya da hematom yani doku içerisinde kan birikmesi gibi durumlar meydana gelebilir. Öte yandan bununla birlikte her cerrahi operasyonda olduğu gibi enfeksiyon, iltihap, yara açılması ya da dikiş atması gibi komplikasyonlar gerçekleşme riski vardır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonucu Kalıcı mıdır?

Meme dikleştirme işlemi, uzun ömürlüdür ancak etkileri sonsuza kadar kalıcı değildir. Bu operasyonun yaşlanmayı durdurucu bir etkisi olmadığından zamana bağlı şekilde sarkmalar görülebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatında Hangi Anestezi Uygulanır?

Meme Dikleştirme Ameliyatı yapılırken genel anestezi uygulanmaktadır.

Meme Dikleştirme Operasyonu Sonrası İşe Dönüş Ne Zaman Olur?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında işe dönüş yaklaşık 3 ila 7 gündür. Ancak yapılan iş fiziksel efor gerektiriyorsa bu süre uzayabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Spora Ne Zaman Başlanır?

Meme dikleştirme ameliyatından 2 hafta sonra yürüyüşlere başlanabilir. Koşu ise yaklaşık 1 ay sonra mümkün olabilmektedir.

Meme Dikleştirme Sonrası Sporcu Sütyeni Kaç Hafta Kullanılır?

Göğüs büyütme operasyonundan sonra özel cerrahi sütyen herkese giydirilir. Bu sütyeni hastaların 3-4 hafta giymeleri gerekmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

izmir-meme-buyutme
Meme Büyütme Nedir?

Kadınlar için güzellik ve estetik oldukça önemli bir olgudur. Özellikle son yıllarda …

Devamını Oku
meme-kucultme
Meme Küçültme - Reduction Mamoplasti

Meme küçültme ameliyatı, dış görünüşü güzelleştirmek amacıyla yapılan estetik am…

Devamını Oku
meme-diklestirme-operasyonu
Meme Dikleştirme Operasyonu

Kadınların en hassas oldukları konular arasında göğüslerde sarkma, deformasyon ve yum…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?