Meme Büyütme Nedir?

İzmir meme büyütme, kadınlar için güzellik ve estetik oldukça önemli bir olgu olduğundan dolayı sıkça talep edilen bir estetik operasyondur. Özellikle son yıllarda güzelleşme uğruna artan estetik operasyonları da kadınların güzelliği ve güzel görünmeye ne denli önem verdiğinin en büyük kanıtı diyebiliriz.

Kadınların kendini daha güzel, daha öz güvenli ve seksi hissetmesini sağlayan bölgeleri ise elbette göğüsleridir. Fakat küçük göğüse sahip olan kadınlar kendilerini bu durumdan dolayı oldukça rahatsız hissederler. Küçük göğüsün sebepleri yapısal, kilo alıp verme ve doğum sonrası oluşan deformasyona bağlı olabilmektedir.

Kadınların arzu ettikleri ölçüde göğüslere sahip olmasını sağlayan yöntem ise Meme Büyütme Operasyonudur. Kadınlar, meme büyütme operasyonu ile hayal ettikleri büyüklükte ve daha dik göğüslere sahip olabilirler.

İzmir meme büyütme ameliyatı hakkında aklınıza takılan sorulara cevap bulacağınız ve detaylı tüm bilgiye sahip olacağınız makalemize gelin hep birlikte göz atalım.

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Küçük göğüse sahip olan kadınların cerrahi işlem altında göğüslerine silikon protez takılma işlemine Meme Büyütme Ameliyatı denmektedir. Meme büyütme operasyonu ile göğüse takılacak olan protezin büyüklüğü hastanın boyu, yapısı, göğüs kafesi ve omuz genişliği gibi önemli kıstaslar göz önüne alınarak belirlenmektedir. Hastanın istediği meme boyutu da dikkate alınarak tıbbi kurallar çerçevesinde başarılı bir ameliyat gerçekleştirmek estetik cerrahlar açısından oldukça önemlidir.

meme-buyutme-nedir

meme-buyutme-ameliyati-hangi-durumlarda-yapilir

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatlarının mutlaka tam teşekküllü bir hastane ortamında yapılması gerekmektedir. Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi Meme büyütme operasyonları da genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Operasyon süresi toplamda 2-3 saat gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Bu süre, meme operasyonu süresinde uygulanan teknik, hastanın yapısı ve cerrahın profesyonelliğine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Silikon protezlerin yerleştirilmesi için koltuk altı, meme altı veya meme başı çevresi bölgelerinden biri tercih edilerek operasyon gerçekleştirilir.

Kimler Meme Büyütme Yaptırabilir?

Göğüs büyütme ameliyatı geçirebilmek için alt yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Bunun en temel sebebi, kişilerin gelişimini tamamen sağlamaları ve memenin son halini alabilmesidir.18 ve 50 yaş üstü kadınlar sağlık durumunda herhangi bir olumsuzluk olmadığı sürece rahatlıkla meme büyütme operasyonu yaptırabilmektedir. Fakat emziren ya da hamile olan bayanların bu operasyonu olması maalesef mümkün değildir.

Bunun için emzirme sürecinin tamamlanmış ve üzerinden yaklaşık 9 aylık bir süreç geçmiş olması gerekmektedir. Bunun nedeni ise emzirme sonrası göğüslerin son halini alması beklemek olacaktır.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Meme büyütme öncesi elbette ameliyata ön hazırlık olarak birtakım muayene ve tahlillerden geçilmektedir. Cerrah tarafından yapılan göğüs muayenesi, kan tahlilleri, 40 yaş üstü bayanlardan istenen göğüs, ultrasonografi ve mamografi ile ameliyata engel olabilecek herhangi bir rahatsızlığın olup olmadığı detaylı bir şekilde değerlendirilmektedir. Tahlillerin anestezi uzmanı tarafından da onaylanması durumunda meme ameliyatı için hiçbir engel kalmamış olacaktır.

Meme Büyütme Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastanın 1 gece hastanede kalması ve olası komplikasyonlara karşı takip edilmesi gerekmektedir. Ancak hastalar operasyondan 1-2 saat sonra rahatlıkla ayağa kalkıp yürüyebilirler. Bir gün sonra ise taburcu edilip evlerine gönderilirler. Meme büyütme sonrası oluşacak ağrılar ilaçlar ile etkisiz hale getirilmektedir. Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında göğüslerin gergin ve olduğundan büyük görünmesi normal bir durumdur. Bu durum birkaç gün içinde daha yumuşak ve olması gereken boyuta dönüşecektir. Hastaların operasyondan 3-5 gün sonra duş alması önerilir.

Meme estetiğinde oluşan kesi izlerinin geçmesi için doktor tarafından verilen merhemlerin ve bantların düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Kesi izlerinin ten rengine dönmesi ve belli belirsiz bir hal alması ise 1 yıllık süreci kapsamaktadır. İlk 3 ay balensiz yani sporcu sütyeni olarak nitelendirilen sütyenler kullanılmalıdır.

Bunun haricinde göğüs büyütme operasyonu geçiren kişiler rahatlıkla bebek emzirebilmektedir. Takılan silikon protezlerin son kullanma tarihi bulunmamaktadır. Fakat daha sonra protezlerin büyüklüğü konusunda bir değişime gidilecekse takılan protezlerin mutlaka yeni olması gerekmektedir.

meme-buyutme-ameliyati-kac-saat-surer

meme-buyutme-ameliyatinda-iz-kalir-mi

Meme Büyütmede Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatında göğsü büyütebilmek için kullanılan 2 adet yöntem bulunmaktadır. Silikon Protez ve Yağ Enjeksiyonu yöntemi göğüs büyütmede kullanılan yöntemlerdir. Bu iki yöntemden kısaca bahsedecek olursak:

  • Silikon Protez: Meme büyütme operasyonu için en sık karşımıza çıkan yöntem Silikon Protez yöntemidir. Genellikle hastaların birçoğu silikon protezlerin sağlıklı olup olmadığı konusunda endişe duymaktadır. Fakat operasyon sırasında kullanılan silikonlar günlük hayatta birçok üründe kullanıldığından, operasyon sırasında kullanılan silikon protezlerinden hasta sağlığına hiçbir şekilde zarar vermediği, olası bir alerji riskinin de çok nadir olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.
  • Yağ Enjeksiyonu: Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan bir diğer yöntem ise Yağ enjeksiyonudur. Yağ enjeksiyonu yöntemi, çoğunlukla göğüsleri arasında asimetri ve şekil bozukluğu bulunan kişilerin, daha dolgun ve dik göğüslere sahip olması için tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem için hastanın yeterli yağ dokusu bulunan bölgelerinden liposuction yöntemiyle yağ alınır ve birtakım özel işlemlerden geçirilerek hastanın göğüslerine yerleştirilir.

Meme Büyütme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi meme büyütmenin de belli başlı riskleri vardır. Bu riskler şöyledir:

  • Göğüs implantının biçimini bozan skar dokusu
  • Göğüs ağrısı
  • Enfeksiyon
  • Meme ucunda hissizlik
  • İmplant kaçağı

 

 

Doğumdan Sonra Meme Büyütme Estetiğine Ne Zaman Başvurabilirim?

Doğumdan ve emzirme döneminden sonraki dönemde meme estetiğine başvurmak için 6 ay beklenilmesi tavsiye edilir. 

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Göğüslerim Doğal Gözükür mü?

Meme büyütme estetiği ameliyatları ilk bakışta meme büyütme ameliyatı olduğu belli olmayan, temas edilince normal bir his veren ve kişinin kendisini daha çok dişi hissetmesini sağlayacak şekilde başarılı biçimde yapılabilmektedir.

Meme Büyütme Hangi Yöntemlerle Uygulanır?

Göğüs büyütme yöntemleri arasında implant, egzersiz ve yağ enjeksiyonu şeklinde üçe çeşide ayrılabilir. Ancak egzersiz kalıcı bir büyüme sağlamaz.

Meme Büyütme Sonrasında İyileşme Süreci Kaç Gün Sürer?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci sorunsuz bir ameliyat gerçekleşti ise ortalama 7 gün sürer.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Ne Zaman İşe Dönebilirim?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci sorunsuz bir ameliyat gerçekleşti ise ortalama 7 gün sürer.

Meme Büyütmede Ameliyatında Yerleştirilen Protezlerin Çıkarılması Zor mudur?

Meme protezi çıkarma operasyonu genellikle 50 ve 80 dakika arasında gerçekleştirilmektedir. Hasta lokal veya genel anestezi altında olduğundan ötürü ameliyat esnasında herhangi bir ağrı yaşanmaz.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Emzirmede Problem Yaşanır mı?

Meme büyütme ameliyatı gerçekleştirilirken meme başı ile meme dokusu arasındaki bağlantılar kesilmez ve göğüs büyütme ameliyatları sonrasında emzirme sorunu yaşanması beklenmez.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Doktor Muayenesi Gerekir mi?

Meme büyütme operasyonu sonrasında düzenli şekilde sağlık kontrolleri yapılmaktadır.   Bunun haricinde normal meme muayenesi ve kanser taramaları da düzenli şekilde yapılmalıdır.

Göğüs Büyütmek için İlaç Kullanmak Doğru mu, Bu İlaçların Bilinen Zararları Var mı?

Göğüs büyüttüğü iddiasında bulunan pek çok ürün piyasada bulunmaktadır fakat bunların ka kanıtlanmış hiçbir etkinlikleri yoktur. Bu ilaçlar kansere yol açabilecek kadar tehlikelidir.

Meme Büyütme Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var mı?

Yaş sınırı reşit yaşta olmaktır. Bunun yanı sıra memelerin tam anlamıyla gelişmesini beklemek için 19- 20 yaşına kadar beklemek tavsiye edilir. 

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Göğüslerin Silikon Olduğu Anlaşılır mı?

Operasyon sonrasındaki zamanlarda silikon memeye tam uyum sağlar ve memede silikonun varlığı ile yokluğu anlaşılmaz. Bu doğal görünümün oluşması 1 yıla kadar sürebilir.

Göğüs Büyütme Operasyonundan Sonra Kist Oluşma ya da Oluşan Kistlerde Bir Artış Olma İhtimali Var mıdır?

Göğüs büyütme ameliyatları neticesinde kist oluşması ya da var olan kistlerde bir artış gerçekleşmesi beklenen bir şey değildir. 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-kucultme

Meme Küçültme - Reduction Mamoplasti

Meme küçültme ameliyatı, dış görünüşü güzelleştirmek amacıyla yapılan estetik am…

Devamını Oku
meme-diklestirme-operasyonu

Meme Dikleştirme Operasyonu

Kadınların en hassas oldukları konular arasında göğüslerde sarkma, deformasyon ve yum…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?