İzmir Göz Kapağı Estetiği

İzmir göz kapağı estetiği, kişilerin göz kapaklarında meydana gelen birtakım estetik olmayan görüntülerin giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Genelde 30’lu yaşların sonlarına doğru özellikle yüzün çeşitli yerlerinde kırışıklıklar meydana gelir. Göz kapağının sarkması, torbalar oluşması ve kırışıklıklar meydana gelmesi kişiye hoş olmayan negatif bir görüntü vermektedir. İlerleyen yaşla beraber kas bölgesi ve alında da bir sarkma görülmektedir.

Kişiler daha genç görünmek ve öz güvenlerini sağlamak için göz kapaklarındaki sarkma ve kırışıklığı giderme yollarını ararlar.

Basit kırışıklıklarda kollajen veya benzeri maddeler kullanılarak bu kusurlar giderilebilirken doku sarmalarının ve belirgin kırışıklıkların giderilmesi için cerrahi operasyon şarttır. İzmir göz kapağı estetiği sayesinde kişiler arzu ettikleri estetik göz kapağı görünümüne kavuşmaktadır.

goz-kapagi-estetigi-ameliyati-nasil-yapilir

goz-kapagi-yaslanma-belirtileri-nelerdir

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği (blefaroplasty), alt ve üst göz kapağındaki sarkan kas ve derinin cerrahi yöntemle alınıp bu noktalara destek olan göz çevresi alanının gergin hale getirilmesi işlemidir. Bu cerrahi operasyon, sarkan alt ve üst göz kapaklarındaki, aşırı yağ birikmesine bağlı torbalar, gözün çevresindeki kırışıklıklar giderilerek kişinin yaşlanmış, yorgun görüntüsü yerine daha genç ve enerjik bir görüntüye kavuşmasını sağlar. Göz kapağı estetik cerrahi ameliyatı genelde 35 yaş sonrasında gerekli duyulan cerrahi yöntemler olup çok az bir cerrahi risk ile estetik cerrahi sonuçları başarılı yöntemlerdir. Kalıtsal sebeplerle genç yaştan itibaren göz kapaklarında moral bozucu torbalanma olan kişilerde erken yaşta da bu yöntem uygulanabilir.

Göz kapağı estetiği operasyonu yapılacak kişinin kas pozisyonları çok iyi incelenmelidir. Göz kapağı sarkma veya kırışıklık gibi belirtiler varsa ve bu belirtilere ilave olarak kaş düşmesi de görülüyorsa mutlak suretle kaş kaldırma operasyonu da yaptırılabilir. Kaş düşüklüğü sorunu giderilmeden gerçekleşen göz kapağı estetiği operasyonlarından sonra, kaş daha çok düşerek, kaliteli bir estetik sonuç alınması zorlaşabilir. Birçok hasta da özellikle kaş kaldırma ameliyatı sonrası, göz kapaklarındaki sarkmanın azaldığı, bu bölgenin gerginleştiği görülmektedir. Dolayısı ile bu kişilere göz kapağı estetiği yapılmasına gerek bile kalmayabilir.

Blefaroplasty, genelde 1-2 saat sürebilir. Anestezi sonrasında üst göz kapakları doğal çizgilerinin üzerinden, alt göz kapaklarında ise kirpiğin hemen alt kısmından kesik atılır. Bu Kesiklerden girilerek deri, altta bulunan yağ ve kas dokularından ayrılır. Fıtıklaşmış olan yağ dokusu onarılır, fazla kas ve deri dokusu alınır.

Birkaç yıl önceye kadar çoğu ameliyatta yağ dokuları çıkarılmaktaydı. Fakat yaşın ilerlemesiyle yağ dokusunda bulunan büzüşmenin göz çukurlarını arttırdığı ve hastaya daha yaşlı bir görüntü verdiği kabul edildiğinden dolayı, modern cerrahi de yağ dokusunun maksimum düzeyde korunması amaçlanmaktadır. Daha sonrasında kesikler çok ince sinirlerle kapatılmaktadır. Alt göz kapağında deri fazlalıkları olmaksızın yağ-kas torbaları varsa göz kapaklarının içinden, görünen bir skor bırakmadan kesik yapılır. Bu uygulama genelde daha elastik derisi olan genç hastalara uygulanır.

Göz Kapağı Estetiğinde Anestezi Yöntemi

Göz kapağı estetiği ameliyatı, göz çevresindeki bölgeyi uyuşturan lokal anestezi ile sedasyon uygulanarak yapılır. Operasyon boyunca hasta uyanık olur ve ağrı hissetmez. Bazı durumlarda hasta çekiştirmelerden dolayı rahatsız olabilir, bu durumda genel anestezi uygulayarak da hasta uyutulup ameliyat gerçekleştirilebilir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrasında Şişlik Olur mu?

Göz kapağı estetiği, göz kapağı üstüne uygulanan pansumanla tamamlanır. Operasyonu takip eden ilk iki günde göz kapağı ve çevresinde şişlikler oluşur. Şişliklerin azaltılması için bu iki günlük süre içerisinde soğuk buz uygulanır. İlaç olarak ağrı kesici ve uygun antibiyotikler yanında, şişliği indirmeye yönelik haplar da hastaya verilir. Hastanın göz kuruması sorunu yaşamaması için, kuruluk giderici göz damlası verilir. Göz damlaları ilk 5 gün kullanılabilir. Uygulanan anestezi yöntemine göre birkaç saat içinde evine yollanabilir.

Yüksek bir yastık kullanma şartı ile 5 günlük bir ev istirahati önerilir. Hasta normal iyileşme sürecindeyse dikişler 5 gün sonunda alınabilir. Hasta çalışıyorsa 7 günlük bir rapor süresinden sonra iş başı yapabilir. Ameliyatı takip eden 45 günlük süre içerisinde ağır işler yapmamalıdır. Operasyon kaynaklı göz kapağı ve çevresindeki şişlikler maksimum 16 gün içinde gider. Çalışan insanlar için 10. günden itibaren makyaj uygulanarak bu şişlikler gizlenebilir. Ameliyatı takip eden 5 günlük süreçte çeşitli görme bozuklukları yaşanabilir. Ameliyat sonrası göz dış aktörlere, özellikle güneş ışığına karşı duyarlı olabilir. Bu nedenle dışarı çıkarken mutlak suretle güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

blefaroplasti-nedir

blefaroplasti-neden-yapilir

Göz Kapağı Estetiğinde Riskleri

Sonunda az da olsa iz bırakmayan ameliyat yoktur. Önemli olan kalan izin mümkün olduğunca ince ve estetik görünmesidir. Göz kapakları vücudumuzun geneline göre en az iz kalan yerlerdir. Göz kapağı estetiği sonrasında ameliyat kesikleri birkaç ay boyunca belirgin bir şekilde görülebilir. Kesiler ameliyat sonrasında birkaç ay süreyle kırmızı bir renkte belirgin kalabilir.

Birkaç ay sonrasında bu kırmızılık giderek kesik normal ten rengine dönüşür. Her ameliyatta olduğu gibi enfeksiyon, kanama gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Ödem yapan göz kapaklarının gözü kapatması da görülebilen sorunlar arasındadır. Çok ender görülse de göz kapağı aşağıya doğru çekilebilmektedir. Bu sorun geçicidir, geçmediği takdirde cerrahi operasyonla kolayca düzeltilebilmektedir. Sebebi ise operasyon sırasında fazla deri alınmasıdır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

burun-estetigi
Burun Estetiği

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku
yuz-germe
Yüz Germe

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku
microdermabrazyon
Microdermabrazyon

Mikrodermabrazyon uygulaması, istenen katmana kadar kat kat cilt yüzeyinin yavaş ve k…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?